Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1211

2017

Cell-free production and characterisation of human uncoupling protein 1–3
Etienne Rebuffet, Anna Frick, Michael Järvå, Susanna Törnroth-Horsefield
Biochemistry and Biophysics Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The yeast osmostress response is carbon source dependent
Roja Babazadeh, P. J. Lahtvee, Caroline B. Adiels, Mattias Goksör, J. B. Nielsen et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Spring-Loaded Mechanism Governs the Clamp-like Dynamics of the Skp Chaperone
D. A. Holdbrook, Björn Marcus Burmann, R. G. Huber, M. V. Petoukhov, D. I. Svergun et al.
Structure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Transcription factor clusters regulate genes in eukaryotic cells
A. J. M. Wollman, Sviatlana Shashkova, E. G. Hedlund, Rosmarie Friemann, Stefan Hohmann et al.
Elife, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Semi-batch synthesis of colloidal spheres with fluorinated cores and varying grafts of poly(ethylene glycol)
Kristin Jonsson, Jeanette Ulama, Malin Johansson, Malin Zackrisson Oskolkova, Johan Bergenholtz
Colloid and Polymer Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Colloidal diffusion in confined geometries
Kim Nygård
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Manganese-Catalyzed Cross-Coupling of Aryl Halides and Grignard Reagents by a Radical Mechanism
G. Antonacci, A. Ahlburg, P. Fristrup, Per-Ola Norrby, R. Madsen
European Journal of Organic Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cryo-EM structure of the protein-conducting ERAD channel Hrd1 in complex with Hrd3
Stefan Schoebel, W. Mi, A. Stein, S. Ovchinnikov, R. Pavlovicz et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Isoflavones and Rotenoids from the Leaves of Millettia oblata ssp teitensis
Tsegaye Deyou, M. Marco, M. Heydenreich, F. F. Pan, Amra Gruhonjic et al.
Journal of Natural Products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1211

Visar 101 - 150 av 190

Namn Titel Telefon E-post
Kumar Busayavalasa, Kiran Doktorand kiran.kumar.busayavalasa@gu.se
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson@chem.gu.se
Le Breton, Michael Postdoktor michael.le.breton@gu.se
Lenhav, August Ekonomiadministratör 031-786 5006 august.lenhav@gu.se
Lennartsson, Anders Forskningsingenjör anders.lennartsson@chem.gu.se
Li, Xianchan Forskare 031-786 9055 xianchan.li@chem.gu.se
Lind, Ulrika Forskare ulrika.lind@gu.se
Lindfors, Lennart Professor adjungerad lennart.lindfors@gu.se
Lindkvist, Karin Forskarassistent 031-786 3912 karin.lindkvist@cmb.gu.se
Lindström, Michelle Beatrice Doktorand michelle.beatrice.lindstrom@gu.se
Liu, Beidong Forskare 031-786 2566 lui.beidong@cmb.gu.se
Liu, Kui Professor 031-786 6585 kui.liu@gu.se
Lundgren, Anders Forskare anders.lundgren@gu.se
Lundh, Leif Forskningsingenjör 031-786 3960 leif.lundh@cmb.gu.se
Luthman, Kristina Professor, Läkemedelskemi 031-786 9031 kristina.luthman@gu.se
Lutz, Anna Doktorand 031-786 9075 anna.lutz@gu.se
Majdi, Soodabeh Forskare soodabeh.majdi@gu.se
Malo, Marcus Forskare 031-786 9115 mmalo@chem.gu.se
Mohammadi, Amir Saeid Forskare amir.saeid.mohammadi@gu.se
Mony, Jürgen Doktorand jurgen.mony@gu.se
Moussavi Nik, Ali Forskare ali.moussavi@cmb.gu.se
Mukherjee, Vaskar Postdoktor vaskar.mukherjee@gu.se
Munem, Marwa Doktorand 031-786 9055 marwa.munem@chem.gu.se
Nallani, Vijay Kumar Forskare vijay.kumar.nallani@gu.se
Nekoueishahraki, Bijan Forskningsingenjör 031-786 9112 bijan.nekoueishahraki@gu.se
Neutze, Richard Professor, Proprefekt 031-786 3974 richard.neutze@gu.se
Nilsson, Jeanette Universitetslektor 031-786 3879 jeanette.nilsson@cmb.gu.se
Nilsson, Åke Lektor emeritus 031-786 9102 akenils@chem.gu.se
Nordholm, Sture Professor emeritus 031-772 3029 sture.nordholm@gu.se
Norrby, Per-Ola Professor adjungerad pon@chem.gu.se
Nyman, Gunnar Professor 031-786 9035 gunnar.nyman@gu.se
Olsson, Roger Professor, gäst roger.olsson@gu.se
Orekhov, Vladislav Professor 031-786 3886 vladislav.orekhov@nmr.gu.se
Ortolani, Giorgia Doktorand giorgia.ortolani@gu.se
Palm, Martin Doktorand martin.palm@gu.se
Panagaki, Dimitra Doktorand dimitra.panagaki@neuro.gu.se
Panman, Matthijs Forskare matthijs.panman@gu.se
Pathak, Ravi Kant Forskare 031-786 9095 ravikant.pathak@gu.se
Pavlovska, Mariia Forskningsassistent mariia.pavlovska@gu.se
Pei, Xiangyu Doktorand xiangyu.pei@gu.se
Persson, Karl Doktorand karl.persson@cmb.gu.se
Pettersson, Jan Professor 031-786 9072 jan.pettersson.2@gu.se
Phan, Thi Ngoc Nhu Postdoktor nhu.phan@chem.gu.se
Pilon, Marc Professor 031-786 3279 marc.pilon@cmb.gu.se
Poulsen, Jens Universitetslektor, adjungerad jens.poulsen@gu.se
Pustovalova, Yulia Forskare yulia.pustovalova@gu.se
Ratsch, Martin Doktorand 031-786 9101 martin.ratsch@gu.se
Reyahi, Azadeh Postdoktor azadeh.reyahi@gu.se
Reymer, Anna Postdoktor anna.reymer@gu.se
Rova Danelius, Emma Doktorand 031-786 9107 emma.rova@gu.se

Visar 101 - 150 av 190

Visar 1 - 10 av 1211

2017

Cell-free production and characterisation of human uncoupling protein 1–3
Etienne Rebuffet, Anna Frick, Michael Järvå, Susanna Törnroth-Horsefield
Biochemistry and Biophysics Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The yeast osmostress response is carbon source dependent
Roja Babazadeh, P. J. Lahtvee, Caroline B. Adiels, Mattias Goksör, J. B. Nielsen et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Spring-Loaded Mechanism Governs the Clamp-like Dynamics of the Skp Chaperone
D. A. Holdbrook, Björn Marcus Burmann, R. G. Huber, M. V. Petoukhov, D. I. Svergun et al.
Structure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Transcription factor clusters regulate genes in eukaryotic cells
A. J. M. Wollman, Sviatlana Shashkova, E. G. Hedlund, Rosmarie Friemann, Stefan Hohmann et al.
Elife, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Semi-batch synthesis of colloidal spheres with fluorinated cores and varying grafts of poly(ethylene glycol)
Kristin Jonsson, Jeanette Ulama, Malin Johansson, Malin Zackrisson Oskolkova, Johan Bergenholtz
Colloid and Polymer Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Colloidal diffusion in confined geometries
Kim Nygård
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Manganese-Catalyzed Cross-Coupling of Aryl Halides and Grignard Reagents by a Radical Mechanism
G. Antonacci, A. Ahlburg, P. Fristrup, Per-Ola Norrby, R. Madsen
European Journal of Organic Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cryo-EM structure of the protein-conducting ERAD channel Hrd1 in complex with Hrd3
Stefan Schoebel, W. Mi, A. Stein, S. Ovchinnikov, R. Pavlovicz et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Isoflavones and Rotenoids from the Leaves of Millettia oblata ssp teitensis
Tsegaye Deyou, M. Marco, M. Heydenreich, F. F. Pan, Amra Gruhonjic et al.
Journal of Natural Products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1211

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?