Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
40530 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 c
Besöksadress: Medicinaregatan 9 c, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1148

2017

Annular Beam Shaping in Multiphoton Microscopy to Reduce Out-of-Focus Background
Johan Borglin, Danni Wang, N. J. Durr, Dag Hanstorp, A. Ben-Yakar et al.
International Journal of Spectroscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Crystal structure of N-acetylmannosamine kinase from Fusobacterium nucleatum.
Rhawnie Caing Carlsson, Parveen Goyal, Amit Sharma, Swagatha Ghosh, Thanuja Gangi Setty et al.
Acta crystallographica. Section F, Structural biology communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Specific Imaging of Intracellular Lipid Droplets Using a Benzothiadiazole Derivative with Solvatochromic Properties
H. Appelqvist, Kati Stranius, Karl Börjesson, K. P. R. Nilsson, C. Dyrager
Bioconjugate Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Identification of elemental composition of PM2.5 collected in Makkah, Saudi Arabia, using EDXRF
Abdallah A. Shaltout, Johan Boman, Mohammad E. Alsulimane
X-Ray Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Size dependence of silver nanoparticle removal in a wastewater treatment plant mesocosm measured by FAST single particle ICP-MS
Jani Tuoriniemi, M. D. Jurgens, M. Hassellov, Geert Cornelis
Environmental Science-Nano, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A novel XRF method to measure environmental release of copper and zinc from antifouling paints
E. Ytreberg, M. Lagerstrom, A. Holmqvist, B. Eklund, Hans-Björne Elwing et al.
Environmental Pollution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

MS/MS analysis and imaging of lipids across Drosophila brain using secondary ion mass spectrometry
Nhu TN Phan, Marwa Munem, Andrew G Ewing, John S. Fletcher
Analytical and Bioanalytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nonlinear feedback drives homeostatic plasticity in H2O2 stress response
Y. Goulev, S. Morlot, A. Matifas, B. Huang, Mikael Molin et al.
Elife, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Microbial Population Dynamics and Ecosystem Functions of Anoxic/Aerobic Granular Sludge in Sequencing Batch Reactors Operated at Different Organic Loading Rates
E. Szabo, R. Liebana, Malte Hermansson, O. Modin, F. Persson et al.
Frontiers in Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Flow-aligned, single-shot fiber diffraction using a femtosecond X-ray free-electron laser.
David Popp, N Duane Loh, Habiba Zorgati, Umesh Ghoshdastider, Lu Ting Liow et al.
Cytoskeleton (Hoboken, N.J.), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1148

Visar 101 - 150 av 187

Namn Titel Telefon E-post
Kumar Busayavalasa, Kiran Doktorand kiran.kumar.busayavalasa@gu.se
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson.4@gu.se
Le Breton, Michael Postdoktor michael.le.breton@gu.se
Lenhav, August Ekonomiadministratör 031-786 5006 august.lenhav@gu.se
Lennartsson, Anders Forskningsing anders.lennartsson@chem.gu.se
Li, Xianchan Forskare 031-786 9055 xianchan.li@gu.se
Lindfors, Lennart Professor adjungerad lennart.lindfors@astrazeneca.com
Lindkvist, Karin Forskarassistent 031-786 3912 karin.lindkvist@cmb.gu.se
Lindqvist, Stina Forskare stina.lindqvist@chem.gu.se
Lindström, Michelle Beatrice Doktorand michelle.beatrice.lindstrom@gu.se
Liu, Beidong Forskare 031-786 2566 lui.beidong@cmb.gu.se
Liu, Kui Professor 031-786 6585 kui.liu@gu.se
Lundgren, Anders Forskare anders.lundgren@gu.se
Lundh, Leif Forskningsing 031-786 3960 leif.lundh@cmb.gu.se
Luthman, Kristina Professor, Läkemedelskemi 031-786 9031 luthman@chem.gu.se
Lutz, Anna Doktorand 031-786 9075 anna.lutz@chem.gu.se
Majdi, Soodabeh Forskare soodabeh.majdi@gu.se
Malo, Marcus Forskare 031-786 9115 mmalo@chem.gu.se
Mohammadi, Amir Saeid Forskare amir.saeid.mohammadi@gu.se
Molin, Mikael Forskare 031-786 2577 mikael.molin@cmb.gu.se
Moussavi Nik, Ali Forskare ali.moussavi@cmb.gu.se
Munem, Marwa Doktorand 031-786 9055 marwa.munem@gu.se
Nallani, Vijay Kumar Forskare vijay.kumar.nallani@gu.se
Nekoueishahraki, Bijan Forskningsing 031-786 9112 bijan.nekouei@chem.gu.se
Neutze, Richard Professor, Proprefekt 031-786 3974 richard.neutze@gu.se
Nilsson, Jeanette Universitetslektor 031-786 3879 jeanette.nilsson@cmb.gu.se
Nilsson, Åke Lektor emeritus 031-786 9102 akenils@chem.gu.se
Nordholm, Sture Professor emeritus 031-772 3029 sture.nordholm@gu.se
Norrby, Per-Ola Professor, adjungerad pon@chem.gu.se
Nyman, Gunnar Professor 031-786 9035 nyman@chem.gu.se
Olsson, Roger Professor, gäst roger.olsson@gu.se
Orekhov, Vladislav Professor 031-786 3886 vladislav.orekhov@nmr.gu.se
Ortolani, Giorgia Doktorand giorgia.ortolani@gu.se
Palm, Martin Doktorand martin.palm@gu.se
Panagaki, Dimitra Doktorand dimitra.panagaki@neuro.gu.se
Panman, Matthijs Forskare matthijs.panman@gu.se
Pathak, Ravi Kant Forskare 031-786 9095 ravikant.pathak@gu.se
Pavlovska, Mariia Forskningsassistent mariia.pavlovska@gu.se
Pei, Xiangyu Doktorand xiangyu.pei@gu.se
Persson, Karl Doktorand karl.persson@cmb.gu.se
Pettersson, Ellinor Forskningsingenjör 031-786 2568 ellinor.pettersson@cmb.gu.se
Pettersson, Fredrik Forskare fredrik.pettersson.2@gu.se
Pettersson, Jan Professor 031-786 9072 janp@chem.gu.se
Phan, Thi Ngoc Nhu Postdoktor nhu.phan@chem.gu.se
Pilon, Marc Professor 031-786 3279 marc.pilon@cmb.gu.se
Poulsen, Jens Universitetslektor, adjungerad jens72@chem.gu.se
Pustovalova, Yulia Forskare yulia.pustovalova@gu.se
Ratsch, Martin Doktorand 031-786 9101 martin.ratsch@gu.se
Reyahi, Azadeh Postdoktor azadeh.reyahi@gu.se
Reymer, Anna Postdoktor anna.reymer@gu.se

Visar 101 - 150 av 187

Visar 1 - 10 av 1148

2017

Annular Beam Shaping in Multiphoton Microscopy to Reduce Out-of-Focus Background
Johan Borglin, Danni Wang, N. J. Durr, Dag Hanstorp, A. Ben-Yakar et al.
International Journal of Spectroscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Crystal structure of N-acetylmannosamine kinase from Fusobacterium nucleatum.
Rhawnie Caing Carlsson, Parveen Goyal, Amit Sharma, Swagatha Ghosh, Thanuja Gangi Setty et al.
Acta crystallographica. Section F, Structural biology communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Specific Imaging of Intracellular Lipid Droplets Using a Benzothiadiazole Derivative with Solvatochromic Properties
H. Appelqvist, Kati Stranius, Karl Börjesson, K. P. R. Nilsson, C. Dyrager
Bioconjugate Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Identification of elemental composition of PM2.5 collected in Makkah, Saudi Arabia, using EDXRF
Abdallah A. Shaltout, Johan Boman, Mohammad E. Alsulimane
X-Ray Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Size dependence of silver nanoparticle removal in a wastewater treatment plant mesocosm measured by FAST single particle ICP-MS
Jani Tuoriniemi, M. D. Jurgens, M. Hassellov, Geert Cornelis
Environmental Science-Nano, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A novel XRF method to measure environmental release of copper and zinc from antifouling paints
E. Ytreberg, M. Lagerstrom, A. Holmqvist, B. Eklund, Hans-Björne Elwing et al.
Environmental Pollution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

MS/MS analysis and imaging of lipids across Drosophila brain using secondary ion mass spectrometry
Nhu TN Phan, Marwa Munem, Andrew G Ewing, John S. Fletcher
Analytical and Bioanalytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nonlinear feedback drives homeostatic plasticity in H2O2 stress response
Y. Goulev, S. Morlot, A. Matifas, B. Huang, Mikael Molin et al.
Elife, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Microbial Population Dynamics and Ecosystem Functions of Anoxic/Aerobic Granular Sludge in Sequencing Batch Reactors Operated at Different Organic Loading Rates
E. Szabo, R. Liebana, Malte Hermansson, O. Modin, F. Persson et al.
Frontiers in Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Flow-aligned, single-shot fiber diffraction using a femtosecond X-ray free-electron laser.
David Popp, N Duane Loh, Habiba Zorgati, Umesh Ghoshdastider, Lu Ting Liow et al.
Cytoskeleton (Hoboken, N.J.), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1148

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?