Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
40530 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 c
Besöksadress: Medicinaregatan 9 c, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1101

2017

Identification of elemental composition of PM2.5 collected in Makkah, Saudi Arabia, using EDXRF
Abdallah A. Shaltout, Johan Boman, Mohammad E. Alsulimane
X-Ray Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Relationships between Stress Granules, Oxidative Stress, and Neurodegenerative Diseases
Lihua Chen, Beidong Liu
Oxidative Medicine and Cellular Longevity, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

MraY-antibiotic complex reveals details of tunicamycin mode of action.
Jonna K Hakulinen, Jenny Hering, Gisela Brändén, Hongming Chen, Arjan Snijder et al.
Nature chemical biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bibliometric author evaluation through linear regression on the coauthor network
Rasmus Persson
Journal of Informetrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Determining the Photoisomerization Quantum Yield of Photoswitchable Molecules in Solution and in the Solid State
Kati Stranius, Karl Börjesson
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contributions of volatile and nonvolatile compounds (at 300 degrees C) to condensational growth of atmospheric nanoparticles: An assessment based on 8.5 years of observations at the Central Europe background site Melpitz
Z. B. Wang, W. Birmili, A. Hamed, B. Wehner, G. Spindler et al.
Journal of Geophysical Research-Atmospheres, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Polyoxygenated Cyclohexenes and Other Constituents of Cleistochlamys kirkii Leaves
Stephen S. Nyandoro, Joan Munissi, Amra Gruhonjic, Sandra Duffy, Fangfang Pan et al.
Journal of natural products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Imaging of Photosensitizers in Skin
Marica B Ericson, Danni Wang, Despina Kantere, John Paoli, Ann-Marie Wennberg
Imaging in Photodynamic Therapy. Eds: Michael R. Hamblin, Yingying Huang, Boca Raton, Taylor & Francis Group, CRC Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Design, synthesis, biological evaluation and X-ray structural studies of potent human dihydroorotate dehydrogenase inhibitors based on hydroxylated azole scaffolds.
Stefano Sainas, Agnese C Pippione, Marta Giorgis, Elisa Lupino, Parveen Goyal et al.
European journal of medicinal chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1101

Visar 101 - 150 av 178

Namn Titel Telefon E-post
Kumar Busayavalasa, Kiran Doktorand kiran.kumar.busayavalasa@gu.se
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson.4@gu.se
Le Breton, Michael Postdoktor michael.le.breton@gu.se
Lenhav, August Ekonomiadministratör 031-786 5006 august.lenhav@gu.se
Lennartsson, Anders Forskningsing anders.lennartsson@chem.gu.se
Li, Xianchan Forskare 031-786 9055 xianchan.li@gu.se
Lindfors, Lennart Professor adjungerad lennart.lindfors@astrazeneca.com
Lindkvist, Karin Forskarassistent 031-786 3912 karin.lindkvist@cmb.gu.se
Lindqvist, Stina Forskare stina.lindqvist@chem.gu.se
Liu, Beidong Forskare 031-786 2566 lui.beidong@cmb.gu.se
Liu, Kui Professor 031-786 6585 kui.liu@gu.se
Lundh, Leif Forskningsing 031-786 3960 leif.lundh@cmb.gu.se
Luthman, Kristina Professor, Läkemedelskemi 031-786 9031 luthman@chem.gu.se
Lutz, Anna Doktorand 031-786 9075 anna.lutz@chem.gu.se
Majdi, Soodabeh Forskare soodabeh.majdi@gu.se
Malo, Marcus Forskare 031-786 9115 mmalo@chem.gu.se
Mohammadi, Amir Saeid Forskare amir.saeid.mohammadi@gu.se
Moussavi Nik, Ali Forskare ali.moussavi@cmb.gu.se
Munem, Marwa Doktorand 031-786 9055 marwa.munem@gu.se
Nekoueishahraki, Bijan Forskningsing 031-786 9112 bijan.nekouei@chem.gu.se
Neutze, Richard Professor, Proprefekt 031-786 3974 richard.neutze@gu.se
Nilsson, Jeanette Universitetslektor 031-786 3879 jeanette.nilsson@cmb.gu.se
Nilsson, Åke Lektor emeritus 031-786 9102 akenils@chem.gu.se
Nordholm, Sture Professor emeritus 031-772 3029 sture.nordholm@gu.se
Norrby, Per-Ola Professor, adjungerad pon@chem.gu.se
Nyman, Gunnar Professor 031-786 9035 nyman@chem.gu.se
Orekhov, Vladislav Professor 031-786 3886 vladislav.orekhov@nmr.gu.se
Palm, Martin Doktorand martin.palm@gu.se
Panman, Matthijs Forskare matthijs.panman@gu.se
Pathak, Ravikant Forskare 031-786 9095 ravikant.pathak@gu.se
Pei, Xiangyu Doktorand xiangyu.pei@gu.se
Persson, Karl Doktorand karl.persson@cmb.gu.se
Pettersson, Ellinor Forskningsingenjör 031-786 2568 ellinor.pettersson@cmb.gu.se
Pettersson, Fredrik Forskare fredrik.pettersson.2@gu.se
Pettersson, Jan Professor 031-786 9072 janp@chem.gu.se
Phan, Thi Ngoc Nhu Postdoktor nhu.phan@chem.gu.se
Pilon, Marc Professor 031-786 3279 marc.pilon@cmb.gu.se
Poulsen, Jens Universitetslektor, adjungerad jens72@chem.gu.se
Pustovalova, Yulia Forskare yulia.pustovalova@gu.se
Ratsch, Martin Doktorand 031-786 9101 martin.ratsch@gu.se
Reyahi, Azadeh Postdoktor azadeh.reyahi@gu.se
Reymer, Anna Postdoktor anna.reymer@gu.se
Rodriguez Lahoz, Maria Inmaculada Eu-postdoc (marie curiestip) maria.rodriguez.lahoz@gu.se
Rova Danelius, Emma Doktorand 031-786 9107 emma.danelius@chem.gu.se
Safari, Cecilia Doktorand cecilia.safari@gu.se
Sarabi, Daniel Doktorand daniel.sarabi@gu.se
Schmitz, Florian Doktorand florian.schmitz@gu.se
Schoebel, Stefan Forskare stefan.schoebel@gu.se
Seifert, Tina Postdoktor tina.seifert@chem.gu.se
Suarez, Carolina Doktorand 031-786 2586 carolina.suarez@cmb.gu.se

Visar 101 - 150 av 178

Visar 1 - 10 av 1101

2017

Identification of elemental composition of PM2.5 collected in Makkah, Saudi Arabia, using EDXRF
Abdallah A. Shaltout, Johan Boman, Mohammad E. Alsulimane
X-Ray Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Relationships between Stress Granules, Oxidative Stress, and Neurodegenerative Diseases
Lihua Chen, Beidong Liu
Oxidative Medicine and Cellular Longevity, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

MraY-antibiotic complex reveals details of tunicamycin mode of action.
Jonna K Hakulinen, Jenny Hering, Gisela Brändén, Hongming Chen, Arjan Snijder et al.
Nature chemical biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bibliometric author evaluation through linear regression on the coauthor network
Rasmus Persson
Journal of Informetrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Determining the Photoisomerization Quantum Yield of Photoswitchable Molecules in Solution and in the Solid State
Kati Stranius, Karl Börjesson
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contributions of volatile and nonvolatile compounds (at 300 degrees C) to condensational growth of atmospheric nanoparticles: An assessment based on 8.5 years of observations at the Central Europe background site Melpitz
Z. B. Wang, W. Birmili, A. Hamed, B. Wehner, G. Spindler et al.
Journal of Geophysical Research-Atmospheres, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Polyoxygenated Cyclohexenes and Other Constituents of Cleistochlamys kirkii Leaves
Stephen S. Nyandoro, Joan Munissi, Amra Gruhonjic, Sandra Duffy, Fangfang Pan et al.
Journal of natural products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Imaging of Photosensitizers in Skin
Marica B Ericson, Danni Wang, Despina Kantere, John Paoli, Ann-Marie Wennberg
Imaging in Photodynamic Therapy. Eds: Michael R. Hamblin, Yingying Huang, Boca Raton, Taylor & Francis Group, CRC Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Design, synthesis, biological evaluation and X-ray structural studies of potent human dihydroorotate dehydrogenase inhibitors based on hydroxylated azole scaffolds.
Stefano Sainas, Agnese C Pippione, Marta Giorgis, Elisa Lupino, Parveen Goyal et al.
European journal of medicinal chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1101

Sidansvarig: Ann Svensson|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?