Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
40530 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 c
Besöksadress: Medicinaregatan 9 c, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1128

2017

Surface Plasmon Resonance for Measuring Exocytosis from Populations of PC12 Cells: Mechanisms of Signal Formation and Assessment of Analytical Capabilities
Beatriz Moreira, Jani Tuoriniemi, Naghmeh Kouchak Pour, Lydia Mihalcikova, Gulnara Safina
Analytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural insights into human microsomal epoxide hydrolase by combined homology modeling, molecular dynamics simulations, and molecular docking calculations
Patricia Saenz-Mendez, A. Katz, M. L. Perez-Kempner, O. N. Ventura, M. Vazquez
Proteins-Structure Function and Bioinformatics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nano Secondary Ion Mass Spectrometry Imaging of Dopamine Distribution Across Nanometer Vesicles
Jelena Lovrić, Johan Dunevall, Anna Larsson, Lin Ren, S. Andersson et al.
ACS Nano, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Investigating the relationship between temperature, conformation and calcium binding in heparin model oligosaccharides
Ashley J Hughes, M. Meneghetti, T. Y. Huang, S. C. Hung, S. Elli et al.
Carbohydrate Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A novel gas-vacuum interface for environmental molecular beam studies
Sofia M. Johansson, Xiangrui Kong, Panos Papagiannakopoulos, Erik S Thomson, Jan B. C. Pettersson
Review of Scientific Instruments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A three-dimensional core-shell nanostructured composite of polypyrrole wrapped MnOL2/reduced graphene oxide/carbon nanotube for high performance lithium ion batteries
Y. Li, Daixin Ye, W. Liu, B. Shi, R. Guo et al.
Journal of Colloid and Interface Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Carbonaceous aerosol source apportionment using the Aethalometer model - evaluation by radiocarbon and levoglucosan analysis at a rural background site in southern Sweden
J. Martinsson, H. A. Azeem, M. K. Sporre, Robert Bergström, E. Ahlberg et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Design, synthesis, biological evaluation and X-ray structural studies of potent human dihydroorotate dehydrogenase inhibitors based on hydroxylated azole scaffolds.
Stefano Sainas, Agnese C Pippione, Marta Giorgis, Elisa Lupino, Parveen Goyal et al.
European journal of medicinal chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Delineating Amyloid Plaque Associated Neuronal Sphingolipids in Transgenic Alzheimer's Disease Mice (tgArcSwe) Using MALDI Imaging Mass Spectrometry.
Ibrahim Kaya, Dimitri Brinet, Wojciech Michno, Stina Syvänen, Dag Sehlin et al.
ACS chemical neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Extracellular Osmotic Stress Reduces the Vesicle Size while Keeping a Constant Neurotransmitter Concentration
H. Fathali, J. Dunevall, Soodabeh Majdi, A. S. Cans
Acs Chemical Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1128

Visar 101 - 150 av 183

Namn Titel Telefon E-post
Kubista, Ingrid Ekonomiadministratör 031-786 9028 kubist@chem.gu.se
Kumar Busayavalasa, Kiran Doktorand kiran.kumar.busayavalasa@gu.se
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson.4@gu.se
Le Breton, Michael Postdoktor michael.le.breton@gu.se
Lenhav, August Ekonomiadministratör 031-786 5006 august.lenhav@gu.se
Lennartsson, Anders Forskningsing anders.lennartsson@chem.gu.se
Li, Xianchan Forskare 031-786 9055 xianchan.li@gu.se
Lindfors, Lennart Professor adjungerad lennart.lindfors@astrazeneca.com
Lindkvist, Karin Forskarassistent 031-786 3912 karin.lindkvist@cmb.gu.se
Lindqvist, Stina Forskare stina.lindqvist@chem.gu.se
Liu, Beidong Forskare 031-786 2566 lui.beidong@cmb.gu.se
Liu, Kui Professor 031-786 6585 kui.liu@gu.se
Lundgren, Anders Forskare anders.lundgren@gu.se
Lundh, Leif Forskningsing 031-786 3960 leif.lundh@cmb.gu.se
Luthman, Kristina Professor, Läkemedelskemi 031-786 9031 luthman@chem.gu.se
Lutz, Anna Doktorand 031-786 9075 anna.lutz@chem.gu.se
Majdi, Soodabeh Forskare soodabeh.majdi@gu.se
Malo, Marcus Forskare 031-786 9115 mmalo@chem.gu.se
Mohammadi, Amir Saeid Forskare amir.saeid.mohammadi@gu.se
Molin, Mikael Forskare 031-786 2577 mikael.molin@cmb.gu.se
Moussavi Nik, Ali Forskare ali.moussavi@cmb.gu.se
Munem, Marwa Doktorand 031-786 9055 marwa.munem@gu.se
Nekoueishahraki, Bijan Forskningsing 031-786 9112 bijan.nekouei@chem.gu.se
Neutze, Richard Professor, Proprefekt 031-786 3974 richard.neutze@gu.se
Nilsson, Jeanette Universitetslektor 031-786 3879 jeanette.nilsson@cmb.gu.se
Nilsson, Åke Lektor emeritus 031-786 9102 akenils@chem.gu.se
Nordholm, Sture Professor emeritus 031-772 3029 sture.nordholm@gu.se
Norrby, Per-Ola Professor, adjungerad pon@chem.gu.se
Nyman, Gunnar Professor 031-786 9035 nyman@chem.gu.se
Olsson, Roger Professor, gäst roger.olsson@gu.se
Orekhov, Vladislav Professor 031-786 3886 vladislav.orekhov@nmr.gu.se
Palm, Martin Doktorand martin.palm@gu.se
Panman, Matthijs Forskare matthijs.panman@gu.se
Pathak, Ravi Kant Forskare 031-786 9095 ravikant.pathak@gu.se
Pavlovska, Mariia Forskningsassistent mariia.pavlovska@gu.se
Pei, Xiangyu Doktorand xiangyu.pei@gu.se
Persson, Karl Doktorand karl.persson@cmb.gu.se
Pettersson, Ellinor Forskningsingenjör 031-786 2568 ellinor.pettersson@cmb.gu.se
Pettersson, Fredrik Forskare fredrik.pettersson.2@gu.se
Pettersson, Jan Professor 031-786 9072 janp@chem.gu.se
Phan, Thi Ngoc Nhu Postdoktor nhu.phan@chem.gu.se
Pilon, Marc Professor 031-786 3279 marc.pilon@cmb.gu.se
Poulsen, Jens Universitetslektor, adjungerad jens72@chem.gu.se
Pustovalova, Yulia Forskare yulia.pustovalova@gu.se
Ratsch, Martin Doktorand 031-786 9101 martin.ratsch@gu.se
Reyahi, Azadeh Postdoktor azadeh.reyahi@gu.se
Reymer, Anna Postdoktor anna.reymer@gu.se
Rodriguez Lahoz, Maria Inmaculada Eu-postdoc (marie curiestip) maria.rodriguez.lahoz@gu.se
Rova Danelius, Emma Doktorand 031-786 9107 emma.danelius@chem.gu.se
Safari, Cecilia Doktorand cecilia.safari@gu.se

Visar 101 - 150 av 183

Visar 1 - 10 av 1128

2017

Surface Plasmon Resonance for Measuring Exocytosis from Populations of PC12 Cells: Mechanisms of Signal Formation and Assessment of Analytical Capabilities
Beatriz Moreira, Jani Tuoriniemi, Naghmeh Kouchak Pour, Lydia Mihalcikova, Gulnara Safina
Analytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural insights into human microsomal epoxide hydrolase by combined homology modeling, molecular dynamics simulations, and molecular docking calculations
Patricia Saenz-Mendez, A. Katz, M. L. Perez-Kempner, O. N. Ventura, M. Vazquez
Proteins-Structure Function and Bioinformatics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nano Secondary Ion Mass Spectrometry Imaging of Dopamine Distribution Across Nanometer Vesicles
Jelena Lovrić, Johan Dunevall, Anna Larsson, Lin Ren, S. Andersson et al.
ACS Nano, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Investigating the relationship between temperature, conformation and calcium binding in heparin model oligosaccharides
Ashley J Hughes, M. Meneghetti, T. Y. Huang, S. C. Hung, S. Elli et al.
Carbohydrate Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A novel gas-vacuum interface for environmental molecular beam studies
Sofia M. Johansson, Xiangrui Kong, Panos Papagiannakopoulos, Erik S Thomson, Jan B. C. Pettersson
Review of Scientific Instruments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A three-dimensional core-shell nanostructured composite of polypyrrole wrapped MnOL2/reduced graphene oxide/carbon nanotube for high performance lithium ion batteries
Y. Li, Daixin Ye, W. Liu, B. Shi, R. Guo et al.
Journal of Colloid and Interface Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Carbonaceous aerosol source apportionment using the Aethalometer model - evaluation by radiocarbon and levoglucosan analysis at a rural background site in southern Sweden
J. Martinsson, H. A. Azeem, M. K. Sporre, Robert Bergström, E. Ahlberg et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Design, synthesis, biological evaluation and X-ray structural studies of potent human dihydroorotate dehydrogenase inhibitors based on hydroxylated azole scaffolds.
Stefano Sainas, Agnese C Pippione, Marta Giorgis, Elisa Lupino, Parveen Goyal et al.
European journal of medicinal chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Delineating Amyloid Plaque Associated Neuronal Sphingolipids in Transgenic Alzheimer's Disease Mice (tgArcSwe) Using MALDI Imaging Mass Spectrometry.
Ibrahim Kaya, Dimitri Brinet, Wojciech Michno, Stina Syvänen, Dag Sehlin et al.
ACS chemical neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Extracellular Osmotic Stress Reduces the Vesicle Size while Keeping a Constant Neurotransmitter Concentration
H. Fathali, J. Dunevall, Soodabeh Majdi, A. S. Cans
Acs Chemical Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1128

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?