Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1180

2017

Cadmium Causes Misfolding and Aggregation of Cytosolic Proteins in Yeast.
Therese Jacobson, Smriti Priya, Sandeep K Sharma, Stefanie Andersson, Sofia Jakobsson et al.
Molecular and cellular biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Current efficiency of individual electrodes in the sodium chlorate process: a pilot plant study
Kristoffer Hedenstedt, Nina Simic, Mats Wildlock, Elisabet Ahlberg
Journal of Applied Electrochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regulation of the Equilibrium between Closed and Open Conformations of Annexin A2 by N-Terminal Phosphorylation and S100A4-Binding.
Péter Ecsédi, Bence Kiss, Gergő Gógl, László Radnai, László Buday et al.
Structure (London, England : 1993), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Absence of conformational change in complement factor 3 and factor XII adsorbed to acrylate polymers is related to a high degree of polymer backbone flexibility
K. Fromell, Yi Yang, K. N. Ekdahl, B. Nilsson, Mattias Berglin et al.
Biointerphases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

From Macrocrystals to Microcrystals: A Strategy for Membrane Protein Serial Crystallography.
Robert Dods, Petra Båth, David Arnlund, Kenneth R Beyerlein, Garrett Nelson et al.
Structure (London, England : 1993), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of organic molecules on the aggregation of TiO2 nanoparticles in acidic conditions
Karin Danielsson, Julian A. Gallego-Urrea, Martin Hassellöv, Stefan Gustafsson, Caroline M. Jonsson
Journal of nanoparticle research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exosomes purified from a single cell type have diverse morphology
Davide Zabeo, Aleksander Cvjetkovic, Cecilia Lässer, M. Schorb, Jan Lötvall et al.
Journal of Extracellular Vesicles, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A novel AP2/ERF family transcription factor from Glycine soja, GsERF71, is a DNA binding protein that positively regulates alkaline stress tolerance in Arabidopsis
Y. Yu, X. B. Duan, X. D. Ding, C. Chen, D. Zhu et al.
Plant Molecular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1180

Visar 101 - 150 av 186

Namn Titel Telefon E-post
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson.4@gu.se
Le Breton, Michael Postdoktor michael.le.breton@gu.se
Lenhav, August Ekonomiadministratör 031-786 5006 august.lenhav@gu.se
Li, Xianchan Forskare 031-786 9055 xianchan.li@gu.se
Lindfors, Lennart Professor adjungerad lennart.lindfors@astrazeneca.com
Lindkvist, Karin Forskarassistent 031-786 3912 karin.lindkvist@cmb.gu.se
Lindqvist, Stina Forskare stina.lindqvist@chem.gu.se
Lindström, Michelle Beatrice Doktorand michelle.beatrice.lindstrom@gu.se
Liu, Beidong Forskare 031-786 2566 lui.beidong@cmb.gu.se
Liu, Kui Professor 031-786 6585 kui.liu@gu.se
Lundgren, Anders Forskare anders.lundgren@gu.se
Lundh, Leif Forskningsing 031-786 3960 leif.lundh@cmb.gu.se
Luthman, Kristina Professor, Läkemedelskemi 031-786 9031 luthman@chem.gu.se
Lutz, Anna Doktorand 031-786 9075 anna.lutz@chem.gu.se
Majdi, Soodabeh Forskare soodabeh.majdi@gu.se
Malo, Marcus Forskare 031-786 9115 mmalo@chem.gu.se
Mohammadi, Amir Saeid Forskare amir.saeid.mohammadi@gu.se
Molin, Mikael Forskare 031-786 2577 mikael.molin@cmb.gu.se
Moussavi Nik, Ali Forskare ali.moussavi@cmb.gu.se
Mukherjee, Vaskar Postdoktor vaskar.mukherjee@gu.se
Munem, Marwa Doktorand 031-786 9055 marwa.munem@gu.se
Nallani, Vijay Kumar Forskare vijay.kumar.nallani@gu.se
Nekoueishahraki, Bijan Forskningsing 031-786 9112 bijan.nekouei@chem.gu.se
Neutze, Richard Professor, Proprefekt 031-786 3974 richard.neutze@gu.se
Nilsson, Jeanette Universitetslektor 031-786 3879 jeanette.nilsson@cmb.gu.se
Nilsson, Åke Lektor emeritus 031-786 9102 akenils@chem.gu.se
Nordholm, Sture Professor emeritus 031-772 3029 sture.nordholm@gu.se
Norrby, Per-Ola Professor, adjungerad pon@chem.gu.se
Nyman, Gunnar Professor 031-786 9035 nyman@chem.gu.se
Olsson, Roger Professor, gäst roger.olsson@gu.se
Orekhov, Vladislav Professor 031-786 3886 vladislav.orekhov@nmr.gu.se
Ortolani, Giorgia Doktorand giorgia.ortolani@gu.se
Palm, Martin Doktorand martin.palm@gu.se
Panagaki, Dimitra Doktorand dimitra.panagaki@neuro.gu.se
Panman, Matthijs Forskare matthijs.panman@gu.se
Pathak, Ravi Kant Forskare 031-786 9095 ravikant.pathak@gu.se
Pavlovska, Mariia Forskningsassistent mariia.pavlovska@gu.se
Pei, Xiangyu Doktorand xiangyu.pei@gu.se
Persson, Karl Doktorand karl.persson@cmb.gu.se
Pettersson, Jan Professor 031-786 9072 janp@chem.gu.se
Phan, Thi Ngoc Nhu Postdoktor nhu.phan@chem.gu.se
Pilon, Marc Professor 031-786 3279 marc.pilon@cmb.gu.se
Poulsen, Jens Universitetslektor, adjungerad jens72@chem.gu.se
Pustovalova, Yulia Forskare yulia.pustovalova@gu.se
Ratsch, Martin Doktorand 031-786 9101 martin.ratsch@gu.se
Reyahi, Azadeh Postdoktor azadeh.reyahi@gu.se
Reymer, Anna Postdoktor anna.reymer@gu.se
Rova Danelius, Emma Doktorand 031-786 9107 emma.danelius@chem.gu.se
Rydström, Jan Professor emeritus, Professor emeritus i biokemi 031-786 3237 jan.rydstrom@chem.gu.se
Safari, Cecilia Doktorand cecilia.safari@gu.se

Visar 101 - 150 av 186

Visar 1 - 10 av 1180

2017

Cadmium Causes Misfolding and Aggregation of Cytosolic Proteins in Yeast.
Therese Jacobson, Smriti Priya, Sandeep K Sharma, Stefanie Andersson, Sofia Jakobsson et al.
Molecular and cellular biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Current efficiency of individual electrodes in the sodium chlorate process: a pilot plant study
Kristoffer Hedenstedt, Nina Simic, Mats Wildlock, Elisabet Ahlberg
Journal of Applied Electrochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regulation of the Equilibrium between Closed and Open Conformations of Annexin A2 by N-Terminal Phosphorylation and S100A4-Binding.
Péter Ecsédi, Bence Kiss, Gergő Gógl, László Radnai, László Buday et al.
Structure (London, England : 1993), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Absence of conformational change in complement factor 3 and factor XII adsorbed to acrylate polymers is related to a high degree of polymer backbone flexibility
K. Fromell, Yi Yang, K. N. Ekdahl, B. Nilsson, Mattias Berglin et al.
Biointerphases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

From Macrocrystals to Microcrystals: A Strategy for Membrane Protein Serial Crystallography.
Robert Dods, Petra Båth, David Arnlund, Kenneth R Beyerlein, Garrett Nelson et al.
Structure (London, England : 1993), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of organic molecules on the aggregation of TiO2 nanoparticles in acidic conditions
Karin Danielsson, Julian A. Gallego-Urrea, Martin Hassellöv, Stefan Gustafsson, Caroline M. Jonsson
Journal of nanoparticle research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exosomes purified from a single cell type have diverse morphology
Davide Zabeo, Aleksander Cvjetkovic, Cecilia Lässer, M. Schorb, Jan Lötvall et al.
Journal of Extracellular Vesicles, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A novel AP2/ERF family transcription factor from Glycine soja, GsERF71, is a DNA binding protein that positively regulates alkaline stress tolerance in Arabidopsis
Y. Yu, X. B. Duan, X. D. Ding, C. Chen, D. Zhu et al.
Plant Molecular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1180

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?