Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
40530 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 c
Besöksadress: Medicinaregatan 9 c, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1090

2017

Molecular composition and volatility of isoprene photochemical oxidation secondary organic aerosol under low- and high-NOx conditions
E. L. D'Ambro, B. H. Lee, J. M. Liu, J. E. Shilling, C. J. Gaston et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bibliometric author evaluation through linear regression on the coauthor network
Rasmus Persson
Journal of Informetrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Photochemically Induced Aryl Azide Rearrangement: Solution NMR Spectroscopic Identification of the Rearrangement Product
Hanna Andersson, Jürgen Gräfenstein, Minoru Isobe, Mate Erdelyi, Magne O. Sydnes
Journal of Organic Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Polyoxygenated Cyclohexenes and Other Constituents of Cleistochlamys kirkii Leaves
Stephen S. Nyandoro, Joan Munissi, Amra Gruhonjic, Sandra Duffy, Fangfang Pan et al.
Journal of natural products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of silver nanoparticles to the freshwater snail Physa acuta: The role of test media and snails' life cycle stage
Sandra F. Gonçalves, Maria D. Pavlaki, Rafael Lopes, Julia Hammes, Julian A. Gallego-Urrea et al.
Environmental Toxicology and Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of solvent model when probing protein dynamics with molecular dynamics
Samuel Genheden
Journal of Molecular Graphics and Modelling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Protein-Containing Lipid Bilayers Intercalated with Size-Matched Mesoporous Silica Thin Films
Simon Isaksson, Erik B. Watkins, Kathryn L. Browning, Tania Kjellerup Lind, Marité Cárdenas et al.
Nano letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the dielectric decrement of electrolyte solutions: A dressed-ion theory analysis
Rasmus Persson
Physical Chemistry Chemical Physics - PCCP, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the use of diarylmaleimide derivatives in biological contexts: An investigation of the photochromic properties in aqueous solution
C. Fleming, P. Remon, S. Li, N. A. Simeth, B. Konig et al.
Dyes and Pigments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1090

Visar 101 - 150 av 176

Namn Titel Telefon E-post
Kumar Busayavalasa, Kiran Doktorand kiran.kumar.busayavalasa@gu.se
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson.4@gu.se
Le Breton, Michael Postdoktor michael.le.breton@gu.se
Lenhav, August Ekonomiadministratör 031-786 5006 august.lenhav@gu.se
Lennartsson, Anders Forskningsing anders.lennartsson@chem.gu.se
Li, Xianchan Forskare 031-786 9055 xianchan.li@gu.se
Lindkvist, Karin Forskarassistent 031-786 3912 karin.lindkvist@cmb.gu.se
Liu, Beidong Forskare 031-786 2566 lui.beidong@cmb.gu.se
Liu, Kui Professor 031-786 6585 kui.liu@gu.se
Lundh, Leif Forskningsing 031-786 3960 leif.lundh@cmb.gu.se
Luthman, Kristina Professor, Läkemedelskemi 031-786 9031 luthman@chem.gu.se
Lutz, Anna Doktorand 031-786 9075 anna.lutz@chem.gu.se
Majdi, Soodabeh Forskare soodabeh.majdi@gu.se
Malo, Marcus Forskare 031-786 9115 mmalo@chem.gu.se
Mohammadi, Amir Saeid Forskare amir.saeid.mohammadi@gu.se
Moussavi Nik, Ali Forskare ali.moussavi@cmb.gu.se
Munem, Marwa Doktorand 031-786 9055 marwa.munem@gu.se
Nekoueishahraki, Bijan Forskningsing 031-786 9112 bijan.nekouei@chem.gu.se
Neutze, Richard Professor, Proprefekt 031-786 3974 richard.neutze@gu.se
Nilsson, Jeanette Universitetslektor 031-786 3879 jeanette.nilsson@cmb.gu.se
Nilsson, Åke Lektor emeritus 031-786 9102 akenils@chem.gu.se
Nordholm, Sture Professor emeritus 031-772 3029 sture.nordholm@gu.se
Norrby, Per-Ola Professor, adjungerad pon@chem.gu.se
Nyman, Gunnar Professor 031-786 9035 nyman@chem.gu.se
Olsson, Roger Professor, gäst roger.olsson@gu.se
Orekhov, Vladislav Professor 031-786 3886 vladislav.orekhov@nmr.gu.se
Panman, Matthijs Forskare matthijs.panman@gu.se
Pathak, Ravikant Forskare 031-786 9095 ravikant.pathak@gu.se
Pei, Xiangyu Doktorand xiangyu.pei@gu.se
Persson, Karl Doktorand karl.persson@cmb.gu.se
Pettersson, Ellinor Forskningsing 031-786 2568 ellinor.pettersson@cmb.gu.se
Pettersson, Fredrik Forskare fredrik.pettersson.2@gu.se
Pettersson, Jan Professor 031-786 9072 janp@chem.gu.se
Phan, Thi Ngoc Nhu Postdoktor nhu.phan@chem.gu.se
Pilon, Marc Professor 031-786 3279 marc.pilon@cmb.gu.se
Poulsen, Jens Universitetslektor, adjungerad jens72@chem.gu.se
Pustovalova, Yulia Forskare yulia.pustovalova@gu.se
Reyahi, Azadeh Postdoktor azadeh.reyahi@gu.se
Reymer, Anna Postdoktor anna.reymer@gu.se
Rodriguez Lahoz, Maria Inmaculada Eu-postdoc (marie curiestip) maria.rodriguez.lahoz@gu.se
Rosenqvist, Jörgen Forskare 031-786 9065 jorgen.rosenqvist@chem.gu.se
Rova Danelius, Emma Doktorand 031-786 9107 emma.danelius@chem.gu.se
Safari, Cecilia Doktorand cecilia.safari@gu.se
Sarabi, Daniel Doktorand daniel.sarabi@gu.se
Schmitz, Florian Doktorand florian.schmitz@gu.se
Schoebel, Stefan Forskare stefan.schoebel@gu.se
Seifert, Tina Postdoktor tina.seifert@chem.gu.se
Suarez, Carolina Doktorand 031-786 2586 carolina.suarez@cmb.gu.se
Sunnerhagen, Per Professor 031-786 3830 per.sunnerhagen@cmb.gu.se
Svensk, Emma Postdoktor 031-786 3297 emma.svensson@gu.se

Visar 101 - 150 av 176

Visar 1 - 10 av 1090

2017

Molecular composition and volatility of isoprene photochemical oxidation secondary organic aerosol under low- and high-NOx conditions
E. L. D'Ambro, B. H. Lee, J. M. Liu, J. E. Shilling, C. J. Gaston et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bibliometric author evaluation through linear regression on the coauthor network
Rasmus Persson
Journal of Informetrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Photochemically Induced Aryl Azide Rearrangement: Solution NMR Spectroscopic Identification of the Rearrangement Product
Hanna Andersson, Jürgen Gräfenstein, Minoru Isobe, Mate Erdelyi, Magne O. Sydnes
Journal of Organic Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Polyoxygenated Cyclohexenes and Other Constituents of Cleistochlamys kirkii Leaves
Stephen S. Nyandoro, Joan Munissi, Amra Gruhonjic, Sandra Duffy, Fangfang Pan et al.
Journal of natural products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of silver nanoparticles to the freshwater snail Physa acuta: The role of test media and snails' life cycle stage
Sandra F. Gonçalves, Maria D. Pavlaki, Rafael Lopes, Julia Hammes, Julian A. Gallego-Urrea et al.
Environmental Toxicology and Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of solvent model when probing protein dynamics with molecular dynamics
Samuel Genheden
Journal of Molecular Graphics and Modelling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Protein-Containing Lipid Bilayers Intercalated with Size-Matched Mesoporous Silica Thin Films
Simon Isaksson, Erik B. Watkins, Kathryn L. Browning, Tania Kjellerup Lind, Marité Cárdenas et al.
Nano letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the dielectric decrement of electrolyte solutions: A dressed-ion theory analysis
Rasmus Persson
Physical Chemistry Chemical Physics - PCCP, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the use of diarylmaleimide derivatives in biological contexts: An investigation of the photochromic properties in aqueous solution
C. Fleming, P. Remon, S. Li, N. A. Simeth, B. Konig et al.
Dyes and Pigments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1090

Sidansvarig: Ann Svensson|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?