Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
40530 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 c
Besöksadress: Medicinaregatan 9 c, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1121 - 1130 av 1130

2012

Anisotropic Pair Correlations and Structure Factors of Confined Hard-Sphere Fluids: An Experimental and Theoretical Study
Kim Nygård, Roland Kjellander, Sten Sarman, S. Chodankar, E. Perret et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cdk1, but not Cdk2, is the sole Cdk that is essential and sufficient to drive resumption of meiosis in mouse oocytes
Deepak Adhikari, Wenjing Zheng, Yan Shen, Nagaraju Gorre, Yao Ning et al.
Human Molecular Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The genome of the xerotolerant mold Wallemia sebi reveals adaptations to osmotic stress and suggests cryptic sexual reproduction
Mahajabeen Padamsee, Arun Kumar, Robert Riley, Manfred Binder, Alex Boyd et al.
Fungal Genetics and Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of film dimensions on film droplet formation.
Helene Holmgren, Evert Ljungström
Journal of aerosol medicine and pulmonary drug delivery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of the Molecular Environment on Phosphorylated Amino Acid Models – A Density Functional Theory Study
Maria E. Rudbeck, Sten O. Nilsson Lill, Andreas Barth
Journal of Physical Chemistry – B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Thermoelectric characteristics of electrochemically deposited Bi2Te3 and Sb2Te3 thin films of relevance to multilayer preparation.
Yi Ma, Elisabet Ahlberg, Ye Sun, Bo Brummerstedt Iversen, Anders Palmqvist
Journal of Electrochemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expression screening of membrane proteins with cell-free protein synthesis.
Linnéa Isaksson, Johan Enberg, Richard Neutze, B Göran Karlsson, Anders Pedersen
Protein expression and purification, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2011

Segregation of protein aggregates involves actin and the polarity machinery.
Thomas Nyström
Cell, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2011
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1121 - 1130 av 1130

Visar 1 - 50 av 183

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Forskare 031-786 9015 zareen@chem.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi, Forskning och undervisning 031-786 9002 ela@chem.gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 ahlborg@chem.gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ambernts@chem.gu.se
Andersson, Hanna Forskare hanna.andersson@chem.gu.se
Andersson, Patrik Professor adjungerad pan@chem.gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 jbergen@chem.gu.se
Bergkvist, Helena Personaladministratör 031-786 9116 helena.bergkvist@gu.se
Bergman, Jenny Doktorand 031-786 9058 jenny.bergman@chem.gu.se
Berntsson, Oskar Doktorand 031-786 3932 oskar.berntsson@gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler, Forskning och undervisning 031-786 3925 martin.billeter@chem.gu.se
Björemark, Per Martin Doktorand/​projektassistent 031-786 9106 bjoremar@chem.gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@chem.gu.se
Borgman, Anni Studievägledare 031-786 9013 anni.borgman@gu.se
Bosman, Robert Eu-doktorand (marie curiestip) robert.bosman@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor, biträdande 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​dermatolog, Specialistläkare vid Yrkesdermatologiska avdelningen, Hudkliniken, SU/​Sahlgrens... 031-786 9111 johanna.brared-christensson@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand daria.burdakova@gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Doktorand petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 aborje@chem.gu.se
Börjesson, Karl Forskarassistent 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Carlesso, Antonio Eu-doktorand (marie curiestip) antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Carlsson, Rhawnie Caing Projektassistent rhawnie.caing.carlsson@gu.se
Cassani, Carlo Eu-postdoc (marie curiestip) carlo.cassani@gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Lihua Forskare lihua.chen@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cheung, Eliza Ekonomiadministratör 031-786 9014 elch@chem.gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör 031-786 9086 peter.dahl@cmb.gu.se
Danielsson, Karin Doktorand 031-786 9092 karin.danielsson@chem.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dods, Robert Doktorand/​projektassistent robert.dods@gu.se
Dunevall, Elin Doktorand 031-786 3944 elin.dunevall@cmb.gu.se
Edlund, Petra Doktorand 031-786 3911 petra.edlund@gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Erdelyi, Mate Professor 031-786 9033 mate@chem.gu.se
Ericson, Marica Universitetslektor 031-786 9030 marica.ericson@physics.gu.se
Eriksson, Leif Professor 031-786 9117 leif.eriksson@chem.gu.se
Ewald, Friederike Doktorand friederike.ewald@gu.se

Visar 1 - 50 av 183

Visar 1121 - 1130 av 1130

2012

Anisotropic Pair Correlations and Structure Factors of Confined Hard-Sphere Fluids: An Experimental and Theoretical Study
Kim Nygård, Roland Kjellander, Sten Sarman, S. Chodankar, E. Perret et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cdk1, but not Cdk2, is the sole Cdk that is essential and sufficient to drive resumption of meiosis in mouse oocytes
Deepak Adhikari, Wenjing Zheng, Yan Shen, Nagaraju Gorre, Yao Ning et al.
Human Molecular Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The genome of the xerotolerant mold Wallemia sebi reveals adaptations to osmotic stress and suggests cryptic sexual reproduction
Mahajabeen Padamsee, Arun Kumar, Robert Riley, Manfred Binder, Alex Boyd et al.
Fungal Genetics and Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of film dimensions on film droplet formation.
Helene Holmgren, Evert Ljungström
Journal of aerosol medicine and pulmonary drug delivery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of the Molecular Environment on Phosphorylated Amino Acid Models – A Density Functional Theory Study
Maria E. Rudbeck, Sten O. Nilsson Lill, Andreas Barth
Journal of Physical Chemistry – B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Thermoelectric characteristics of electrochemically deposited Bi2Te3 and Sb2Te3 thin films of relevance to multilayer preparation.
Yi Ma, Elisabet Ahlberg, Ye Sun, Bo Brummerstedt Iversen, Anders Palmqvist
Journal of Electrochemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expression screening of membrane proteins with cell-free protein synthesis.
Linnéa Isaksson, Johan Enberg, Richard Neutze, B Göran Karlsson, Anders Pedersen
Protein expression and purification, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2011

Segregation of protein aggregates involves actin and the polarity machinery.
Thomas Nyström
Cell, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2011
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1121 - 1130 av 1130

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?