Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1121 - 1130 av 1212

2012

Caffeine, cyclin D1 and cell proliferation
John Patrick Alao
Tea in Health and Disease Prevention , Academic Press, Kapitel i bok 2012
Kapitel i bok

Chelation-Controlled Addition of Organozincs to alpha-Chloro Aldimines
G. R. Stanton, Per-Ola Norrby, P. J. Carroll, P. J. Walsh
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

New efficient ligand for sub-mol % copper-catalyzed C-N cross-coupling reactions running under air
Per-Fredrik Larsson, Peter Astvik, Per-Ola Norrby
Beilstein Journal of Organic Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Automated protein backbone assignment using the projection-decomposition approach
Jonas Fredriksson, Wolfgang Bermel, Doroteya Staykova, Martin Billeter
Journal of Biomolecular NMR, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploration of multivariate analysis in microbial coding sequence modeling.
Tahir Mehmood, Jon Bohlin, Anja Bråthen Kristoffersen, Solve Sæbø, Jonas Warringer et al.
BMC bioinformatics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Degradation of terrestrial organic carbon, primary production and out-gassing of CO2 in the Laptev and East Siberian Seas as inferred from delta C-13 values of DIC
V. Alling, D. Porcelli, C. M. Morth, Leif G Anderson, L. Sanchez-Garcia et al.
Geochimica Et Cosmochimica Acta, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enantioselective Metalation of N,N-Diisopropylferrocenecarboxamide and Methyl Ferrocenecarboxylate Using Lithium-Metal Chiral Bases
G. Dayaker, D. Tilly, F. Chevallier, Göran Hilmersson, P. C. Gros et al.
European Journal of Organic Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Validation of regulated protein phosphorylation events in yeast by quantitative mass spectrometry analysis of purified proteins
W. Reiter, D. Anrather, I. Dohnal, P. Pichler, J. Veis et al.
Proteomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High bacterial 16S rRNA gene diversity above the atmospheric boundary layer
Ulla Li Zweifel, A. Hagstrom, K. Holmfeldt, R. Thyrhaug, C. Geels et al.
Aerobiologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1121 - 1130 av 1212

Visar 1 - 50 av 191

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Forskare 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Doktorand anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Andersson, Patrik Professor adjungerad patrik.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Bergkvist, Helena Personaladministratör 031-786 9116 helena.bergkvist@gu.se
Bergman, Jenny Doktorand/​projektassistent 031-786 9058 jenny.bergman@gu.se
Berntsson, Oskar Doktorand 031-786 3932 oskar.berntsson@gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Bodhicharla, Rakesh Forskare rakesh.bodhicharla@gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Bosman, Robert Eu-doktorand robert.bosman@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor, biträdande 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 johanna.brared-christensson@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand daria.burdakova@gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Doktorand petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Forskarassistent 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Carlesso, Antonio Eu-doktorand antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Carlsson, Rhawnie Caing Doktorand/​projektassistent rhawnie.caing.carlsson@gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cheung, Eliza Ekonomiadministratör 031-786 9014 eliza.cheung@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör 031-786 9086 peter.dahl@cmb.gu.se
Danielsson, Karin Doktorand 031-786 9092 karin.danielsson@gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dods, Robert Forskare robert.dods@gu.se
Dunevall, Elin Doktorand 031-786 3944 elin.dunevall@cmb.gu.se
Edlund, Petra Doktorand 031-786 3911 petra.edlund@gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Erdelyi, Mate Professor 031-786 9033 mate.erdelyi@gu.se
Ericson, Marica Universitetslektor 031-786 9030 marica.ericson@gu.se
Eriksson, Leif Professor 031-786 9117 leif.eriksson.4@gu.se
Ewald, Friederike Doktorand friederike.ewald@gu.se

Visar 1 - 50 av 191

Visar 1121 - 1130 av 1212

2012

Caffeine, cyclin D1 and cell proliferation
John Patrick Alao
Tea in Health and Disease Prevention , Academic Press, Kapitel i bok 2012
Kapitel i bok

Chelation-Controlled Addition of Organozincs to alpha-Chloro Aldimines
G. R. Stanton, Per-Ola Norrby, P. J. Carroll, P. J. Walsh
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

New efficient ligand for sub-mol % copper-catalyzed C-N cross-coupling reactions running under air
Per-Fredrik Larsson, Peter Astvik, Per-Ola Norrby
Beilstein Journal of Organic Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Automated protein backbone assignment using the projection-decomposition approach
Jonas Fredriksson, Wolfgang Bermel, Doroteya Staykova, Martin Billeter
Journal of Biomolecular NMR, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploration of multivariate analysis in microbial coding sequence modeling.
Tahir Mehmood, Jon Bohlin, Anja Bråthen Kristoffersen, Solve Sæbø, Jonas Warringer et al.
BMC bioinformatics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Degradation of terrestrial organic carbon, primary production and out-gassing of CO2 in the Laptev and East Siberian Seas as inferred from delta C-13 values of DIC
V. Alling, D. Porcelli, C. M. Morth, Leif G Anderson, L. Sanchez-Garcia et al.
Geochimica Et Cosmochimica Acta, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enantioselective Metalation of N,N-Diisopropylferrocenecarboxamide and Methyl Ferrocenecarboxylate Using Lithium-Metal Chiral Bases
G. Dayaker, D. Tilly, F. Chevallier, Göran Hilmersson, P. C. Gros et al.
European Journal of Organic Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Validation of regulated protein phosphorylation events in yeast by quantitative mass spectrometry analysis of purified proteins
W. Reiter, D. Anrather, I. Dohnal, P. Pichler, J. Veis et al.
Proteomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High bacterial 16S rRNA gene diversity above the atmospheric boundary layer
Ulla Li Zweifel, A. Hagstrom, K. Holmfeldt, R. Thyrhaug, C. Geels et al.
Aerobiologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1121 - 1130 av 1212

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?