Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
40530 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 c
Besöksadress: Medicinaregatan 9 c, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 11 - 20 av 1128

2017

Light-sensing via hydrogen peroxide and a peroxiredoxin
Kristofer Bodvard, Ken Peeters, Frederike Roger, N. Romanov, A. Igbaria et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

MS/MS analysis and imaging of lipids across Drosophila brain using secondary ion mass spectrometry
Nhu TN Phan, Marwa Munem, Andrew G Ewing, John S. Fletcher
Analytical and Bioanalytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Zinc Regulates Chemical-Transmitter Storage in Nanometer Vesicles and Exocytosis Dynamics as Measured by Amperometry
Masoumeh Dowlatshahi Pour, Soodabeh Majdi, Xianchan Li, Per Malmberg, Andrew G Ewing
Angewandte Chemie - International Edition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Yeast buddies helping to unravel the complexity of neurodegenerative disorders
G. Fruhmann, D. Seynnaeve, Ju Zheng, K. Ven, S. Molenberghs et al.
Mechanisms of Ageing and Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Three Chalconoids and a Pterocarpene from the Roots of Tephrosia aequilata
Y. Atilaw, S. Duffy, M. Heydenreich, L. Muiva-Mutisya, V. M. Avery et al.
Molecules, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Photochemically Induced Aryl Azide Rearrangement: Solution NMR Spectroscopic Identification of the Rearrangement Product
Hanna Andersson, Jürgen Gräfenstein, Minoru Isobe, Mate Erdelyi, Magne O. Sydnes
Journal of Organic Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the formation of a side product with hexahydroaporphine-like structure in the Grewe cyclization of dextromethorphan
Qiao Zhao, Kai Zhao, Sheng ying Wu, Bo xue Tian, Leif A Eriksson et al.
Research on Chemical Intermediates, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1128

Visar 1 - 50 av 183

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Forskare 031-786 9015 zareen@chem.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi, Forskning och undervisning 031-786 9002 ela@chem.gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 ahlborg@chem.gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ambernts@chem.gu.se
Andersson, Hanna Forskare hanna.andersson@chem.gu.se
Andersson, Patrik Professor adjungerad pan@chem.gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 jbergen@chem.gu.se
Bergkvist, Helena Personaladministratör 031-786 9116 helena.bergkvist@gu.se
Bergman, Jenny Doktorand 031-786 9058 jenny.bergman@chem.gu.se
Berntsson, Oskar Doktorand 031-786 3932 oskar.berntsson@gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler, Forskning och undervisning 031-786 3925 martin.billeter@chem.gu.se
Björemark, Per Martin Doktorand/​projektassistent 031-786 9106 bjoremar@chem.gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@chem.gu.se
Borgman, Anni Studievägledare 031-786 9013 anni.borgman@gu.se
Bosman, Robert Eu-doktorand (marie curiestip) robert.bosman@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor, biträdande 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​dermatolog, Specialistläkare vid Yrkesdermatologiska avdelningen, Hudkliniken, SU/​Sahlgrens... 031-786 9111 johanna.brared-christensson@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand daria.burdakova@gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Doktorand petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 aborje@chem.gu.se
Börjesson, Karl Forskarassistent 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Carlesso, Antonio Eu-doktorand (marie curiestip) antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Carlsson, Rhawnie Caing Projektassistent rhawnie.caing.carlsson@gu.se
Cassani, Carlo Eu-postdoc (marie curiestip) carlo.cassani@gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Lihua Forskare lihua.chen@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cheung, Eliza Ekonomiadministratör 031-786 9014 elch@chem.gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör 031-786 9086 peter.dahl@cmb.gu.se
Danielsson, Karin Doktorand 031-786 9092 karin.danielsson@chem.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dods, Robert Doktorand/​projektassistent robert.dods@gu.se
Dunevall, Elin Doktorand 031-786 3944 elin.dunevall@cmb.gu.se
Edlund, Petra Doktorand 031-786 3911 petra.edlund@gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Erdelyi, Mate Professor 031-786 9033 mate@chem.gu.se
Ericson, Marica Universitetslektor 031-786 9030 marica.ericson@physics.gu.se
Eriksson, Leif Professor 031-786 9117 leif.eriksson@chem.gu.se
Ewald, Friederike Doktorand friederike.ewald@gu.se

Visar 1 - 50 av 183

Visar 11 - 20 av 1128

2017

Light-sensing via hydrogen peroxide and a peroxiredoxin
Kristofer Bodvard, Ken Peeters, Frederike Roger, N. Romanov, A. Igbaria et al.
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

MS/MS analysis and imaging of lipids across Drosophila brain using secondary ion mass spectrometry
Nhu TN Phan, Marwa Munem, Andrew G Ewing, John S. Fletcher
Analytical and Bioanalytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Zinc Regulates Chemical-Transmitter Storage in Nanometer Vesicles and Exocytosis Dynamics as Measured by Amperometry
Masoumeh Dowlatshahi Pour, Soodabeh Majdi, Xianchan Li, Per Malmberg, Andrew G Ewing
Angewandte Chemie - International Edition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Yeast buddies helping to unravel the complexity of neurodegenerative disorders
G. Fruhmann, D. Seynnaeve, Ju Zheng, K. Ven, S. Molenberghs et al.
Mechanisms of Ageing and Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Three Chalconoids and a Pterocarpene from the Roots of Tephrosia aequilata
Y. Atilaw, S. Duffy, M. Heydenreich, L. Muiva-Mutisya, V. M. Avery et al.
Molecules, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Photochemically Induced Aryl Azide Rearrangement: Solution NMR Spectroscopic Identification of the Rearrangement Product
Hanna Andersson, Jürgen Gräfenstein, Minoru Isobe, Mate Erdelyi, Magne O. Sydnes
Journal of Organic Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the formation of a side product with hexahydroaporphine-like structure in the Grewe cyclization of dextromethorphan
Qiao Zhao, Kai Zhao, Sheng ying Wu, Bo xue Tian, Leif A Eriksson et al.
Research on Chemical Intermediates, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1128

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?