Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 41 - 50 av 1213

2017

Cadmium Causes Misfolding and Aggregation of Cytosolic Proteins in Yeast.
Therese Jacobson, Smriti Priya, Sandeep K Sharma, Stefanie Andersson, Sofia Jakobsson et al.
Molecular and Cellular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Current efficiency of individual electrodes in the sodium chlorate process: a pilot plant study
Kristoffer Hedenstedt, Nina Simic, Mats Wildlock, Elisabet Ahlberg
Journal of Applied Electrochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regulation of the Equilibrium between Closed and Open Conformations of Annexin A2 by N-Terminal Phosphorylation and S100A4-Binding.
Péter Ecsédi, Bence Kiss, Gergő Gógl, László Radnai, László Buday et al.
Structure (London, England : 1993), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Absence of conformational change in complement factor 3 and factor XII adsorbed to acrylate polymers is related to a high degree of polymer backbone flexibility
K. Fromell, Yi Yang, K. N. Ekdahl, B. Nilsson, Mattias Berglin et al.
Biointerphases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

From Macrocrystals to Microcrystals: A Strategy for Membrane Protein Serial Crystallography.
Robert Dods, Petra Båth, David Arnlund, Kenneth R Beyerlein, Garrett Nelson et al.
Structure (London, England : 1993), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of organic molecules on the aggregation of TiO2 nanoparticles in acidic conditions
Karin Danielsson, Julian A. Gallego-Urrea, Martin Hassellöv, Stefan Gustafsson, Caroline M. Jonsson
Journal of nanoparticle research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A novel AP2/ERF family transcription factor from Glycine soja, GsERF71, is a DNA binding protein that positively regulates alkaline stress tolerance in Arabidopsis
Y. Yu, X. B. Duan, X. D. Ding, C. Chen, D. Zhu et al.
Plant Molecular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sex differences in amino acids lost via sweating could lead to differential susceptibilities to disturbances in nitrogen balance and collagen turnover
R. H. Dunstan, D. L. Sparkes, B. J. Dascombe, C. J. Stevens, G. R. Murphy et al.
Amino Acids, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 1213

Visar 1 - 50 av 191

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Forskare 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Doktorand anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Andersson, Patrik Professor adjungerad patrik.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Bergkvist, Helena Personaladministratör 031-786 9116 helena.bergkvist@gu.se
Bergman, Jenny Doktorand/​projektassistent 031-786 9058 jenny.bergman@gu.se
Berntsson, Oskar Doktorand 031-786 3932 oskar.berntsson@gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Bodhicharla, Rakesh Forskare rakesh.bodhicharla@gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Bosman, Robert Eu-doktorand robert.bosman@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor, biträdande 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 johanna.brared-christensson@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand daria.burdakova@gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Doktorand petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Forskarassistent 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Carlesso, Antonio Eu-doktorand antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Carlsson, Rhawnie Caing Doktorand/​projektassistent rhawnie.caing.carlsson@gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cheung, Eliza Ekonomiadministratör 031-786 9014 eliza.cheung@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör 031-786 9086 peter.dahl@cmb.gu.se
Danielsson, Karin Doktorand 031-786 9092 karin.danielsson@gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dods, Robert Forskare robert.dods@gu.se
Dunevall, Elin Doktorand 031-786 3944 elin.dunevall@cmb.gu.se
Edlund, Petra Doktorand 031-786 3911 petra.edlund@gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Erdelyi, Mate Professor 031-786 9033 mate.erdelyi@gu.se
Ericson, Marica Universitetslektor 031-786 9030 marica.ericson@gu.se
Eriksson, Leif Professor 031-786 9117 leif.eriksson.4@gu.se
Ewald, Friederike Doktorand friederike.ewald@gu.se

Visar 1 - 50 av 191

Visar 41 - 50 av 1213

2017

Cadmium Causes Misfolding and Aggregation of Cytosolic Proteins in Yeast.
Therese Jacobson, Smriti Priya, Sandeep K Sharma, Stefanie Andersson, Sofia Jakobsson et al.
Molecular and Cellular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Current efficiency of individual electrodes in the sodium chlorate process: a pilot plant study
Kristoffer Hedenstedt, Nina Simic, Mats Wildlock, Elisabet Ahlberg
Journal of Applied Electrochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regulation of the Equilibrium between Closed and Open Conformations of Annexin A2 by N-Terminal Phosphorylation and S100A4-Binding.
Péter Ecsédi, Bence Kiss, Gergő Gógl, László Radnai, László Buday et al.
Structure (London, England : 1993), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Absence of conformational change in complement factor 3 and factor XII adsorbed to acrylate polymers is related to a high degree of polymer backbone flexibility
K. Fromell, Yi Yang, K. N. Ekdahl, B. Nilsson, Mattias Berglin et al.
Biointerphases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

From Macrocrystals to Microcrystals: A Strategy for Membrane Protein Serial Crystallography.
Robert Dods, Petra Båth, David Arnlund, Kenneth R Beyerlein, Garrett Nelson et al.
Structure (London, England : 1993), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of organic molecules on the aggregation of TiO2 nanoparticles in acidic conditions
Karin Danielsson, Julian A. Gallego-Urrea, Martin Hassellöv, Stefan Gustafsson, Caroline M. Jonsson
Journal of nanoparticle research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A novel AP2/ERF family transcription factor from Glycine soja, GsERF71, is a DNA binding protein that positively regulates alkaline stress tolerance in Arabidopsis
Y. Yu, X. B. Duan, X. D. Ding, C. Chen, D. Zhu et al.
Plant Molecular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sex differences in amino acids lost via sweating could lead to differential susceptibilities to disturbances in nitrogen balance and collagen turnover
R. H. Dunstan, D. L. Sparkes, B. J. Dascombe, C. J. Stevens, G. R. Murphy et al.
Amino Acids, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 1213

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?