Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 81 - 90 av 1211

2017

A facile method for regioselective synthesis of new N-acetyl/thioacetyl-(E)-stilbene benzenesulfonamide derivatives via N-acetyl/thioacetyl sulfonamide formation
M. Ahmadian-Moghaddam, Ahmadreza R. Bekhradnia, M. Tatar
Phosphorus Sulfur and Silicon and the Related Elements, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecularly imprinted electrochemical sensor based on bioinspired Au microflowers for ultra-trace cholesterol assay
H. Yang, L. Li, Y. P. Ding, Daixin Ye, Y. Z. Wang et al.
Biosensors & Bioelectronics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of Ring Strain on the Charge Transport of a Robust Norbornadiene-Quadricyclane-Based Molecular Photoswitch
B. E. Tebikachew, H. P. B. Li, A. Pirrotta, Karl Börjesson, G. C. Solomon et al.
Journal of Physical Chemistry C, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Zinc Regulates Chemical-Transmitter Storage in Nanometer Vesicles and Exocytosis Dynamics as Measured by Amperometry
Lin Ren, Masoumeh Dowlatshahi Pour, Soodabeh Majdi, Xianchan Li, Per Malmberg et al.
Angewandte Chemie - International Edition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Asymmetry in serial femtosecond crystallography data
Amit Sharma, Linda C Johansson, Elin Dunevall, Weixiao Yuan Wahlgren, Richard Neutze et al.
Acta Crystallographica a-Foundation and Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diverse characteristics of the urinary excretion of amino acids in humans and the use of amino acid supplementation to reduce fatigue and sub-health in adults
R. H. Dunstan, D. L. Sparkes, M. M. Macdonald, X. J. De Jonge, B. J. Dascombe et al.
Nutrition Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Towards Celiac-safe foods: Decreasing the affinity of transglutaminase 2 for gliadin by addition of ascorbyl palmitate and ZnCl2 as detoxifiers
Patricia Saenz-Mendez, J. Scheers, N. Scheers
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Surface Plasmon Resonance for Measuring Exocytosis from Populations of PC12 Cells: Mechanisms of Signal Formation and Assessment of Analytical Capabilities
Beatriz Moreira, Jani Tuoriniemi, Naghmeh Kouchak Pour, Lydia Mihalcikova, Gulnara Safina
Analytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural insights into human microsomal epoxide hydrolase by combined homology modeling, molecular dynamics simulations, and molecular docking calculations
Patricia Saenz-Mendez, A. Katz, M. L. Perez-Kempner, O. N. Ventura, M. Vazquez
Proteins-Structure Function and Bioinformatics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Investigating the relationship between temperature, conformation and calcium binding in heparin model oligosaccharides
Ashley J Hughes, M. Meneghetti, T. Y. Huang, S. C. Hung, S. Elli et al.
Carbohydrate Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 1211

Visar 1 - 50 av 190

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Forskare 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Doktorand anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Andersson, Patrik Professor adjungerad patrik.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Bergkvist, Helena Personaladministratör 031-786 9116 helena.bergkvist@gu.se
Bergman, Jenny Doktorand/​projektassistent 031-786 9058 jenny.bergman@gu.se
Berntsson, Oskar Doktorand 031-786 3932 oskar.berntsson@gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Bodhicharla, Rakesh Forskare rakesh.bodhicharla.2@gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Bosman, Robert Eu-doktorand robert.bosman@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor, biträdande 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 johanna.brared-christensson@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand daria.burdakova@gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Doktorand petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Forskarassistent 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Carlesso, Antonio Eu-doktorand antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Carlsson, Rhawnie Caing Doktorand/​projektassistent rhawnie.caing.carlsson@gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cheung, Eliza Ekonomiadministratör 031-786 9014 eliza.cheung@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör 031-786 9086 peter.dahl@cmb.gu.se
Danielsson, Karin Doktorand 031-786 9092 karin.danielsson@gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dods, Robert Forskare robert.dods@gu.se
Dunevall, Elin Doktorand 031-786 3944 elin.dunevall@cmb.gu.se
Edlund, Petra Doktorand 031-786 3911 petra.edlund@gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Erdelyi, Mate Professor 031-786 9033 mate.erdelyi@gu.se
Ericson, Marica Universitetslektor 031-786 9030 marica.ericson@gu.se
Eriksson, Leif Professor 031-786 9117 leif.eriksson.4@gu.se
Ewald, Friederike Doktorand friederike.ewald@gu.se

Visar 1 - 50 av 190

Visar 81 - 90 av 1211

2017

A facile method for regioselective synthesis of new N-acetyl/thioacetyl-(E)-stilbene benzenesulfonamide derivatives via N-acetyl/thioacetyl sulfonamide formation
M. Ahmadian-Moghaddam, Ahmadreza R. Bekhradnia, M. Tatar
Phosphorus Sulfur and Silicon and the Related Elements, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecularly imprinted electrochemical sensor based on bioinspired Au microflowers for ultra-trace cholesterol assay
H. Yang, L. Li, Y. P. Ding, Daixin Ye, Y. Z. Wang et al.
Biosensors & Bioelectronics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of Ring Strain on the Charge Transport of a Robust Norbornadiene-Quadricyclane-Based Molecular Photoswitch
B. E. Tebikachew, H. P. B. Li, A. Pirrotta, Karl Börjesson, G. C. Solomon et al.
Journal of Physical Chemistry C, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Zinc Regulates Chemical-Transmitter Storage in Nanometer Vesicles and Exocytosis Dynamics as Measured by Amperometry
Lin Ren, Masoumeh Dowlatshahi Pour, Soodabeh Majdi, Xianchan Li, Per Malmberg et al.
Angewandte Chemie - International Edition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Asymmetry in serial femtosecond crystallography data
Amit Sharma, Linda C Johansson, Elin Dunevall, Weixiao Yuan Wahlgren, Richard Neutze et al.
Acta Crystallographica a-Foundation and Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diverse characteristics of the urinary excretion of amino acids in humans and the use of amino acid supplementation to reduce fatigue and sub-health in adults
R. H. Dunstan, D. L. Sparkes, M. M. Macdonald, X. J. De Jonge, B. J. Dascombe et al.
Nutrition Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Towards Celiac-safe foods: Decreasing the affinity of transglutaminase 2 for gliadin by addition of ascorbyl palmitate and ZnCl2 as detoxifiers
Patricia Saenz-Mendez, J. Scheers, N. Scheers
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Surface Plasmon Resonance for Measuring Exocytosis from Populations of PC12 Cells: Mechanisms of Signal Formation and Assessment of Analytical Capabilities
Beatriz Moreira, Jani Tuoriniemi, Naghmeh Kouchak Pour, Lydia Mihalcikova, Gulnara Safina
Analytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural insights into human microsomal epoxide hydrolase by combined homology modeling, molecular dynamics simulations, and molecular docking calculations
Patricia Saenz-Mendez, A. Katz, M. L. Perez-Kempner, O. N. Ventura, M. Vazquez
Proteins-Structure Function and Bioinformatics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Investigating the relationship between temperature, conformation and calcium binding in heparin model oligosaccharides
Ashley J Hughes, M. Meneghetti, T. Y. Huang, S. C. Hung, S. Elli et al.
Carbohydrate Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 1211

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?