Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1399

2018

GsSLAH3, a Glycine soja slow type anion channel homolog, positively modulates plant bicarbonate stress tolerance
X. B. Duan, Y. Yu, H. Duanmu, C. Chen, X. L. Sun et al.
Physiologia Plantarum, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The specific co-ion effect on gelling and surface charging of silica nanoparticles: Speculation or reality?
Isabelle Simonsson, Christian Sögaard, Mark Rambaran, Zareen Abbas
Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural basis for light control of cell development revealed by crystal structures of a myxobacterial phytochrome
N. C. Woitowich, A. S. Halavaty, P. Waltz, C. Kupitz, J. Valera et al.
Iucrj, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hypochlorite oxidation on RuO2 base electrodes a combined electrochemical and in-situ mass spectroscopic study
Kateřina Minhová-Macounová, Nina Simic, Elisabet Ahlberg, Petr Krtil
Electrocatalysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Barnacle Balanus improvisus as a Marine Model - Culturing and Gene Expression
Per R. Jonsson, A. L. Wrange, Ulrika Lind, Anna Abramova, Martin Ogemark et al.
Jove-Journal of Visualized Experiments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neutrons from Muon-Catalyzed Fusion and Muon- Capture Processes in an Ultradense Hydrogen H(0) Generator
Leif Holmlid
FUSION SCIENCE AND TECHNOLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Morphological transformation of soot: Investigation of microphysical processes during the condensation of sulfuric acid and limonene ozonolysis product vapors
Xiangyu Pei, Mattias Hallquist, A. C. Eriksson, J. Pagels, N. M. Donahue et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-Wide Analysis of Glycine soja Response Regulator GsRR Genes Under Alkali and Salt Stresses
C. Chen, A. L. Liu, H. Ren, Y. Yu, H. Z. Duanmu et al.
Frontiers in Plant Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contact allergy to oxidized geraniol among Swedish dermatitis patients-A multicentre study by the Swedish Contact Dermatitis Research Group
Lina Hagvall, M. Bruze, M. Engfeldt, M. Isaksson, M. Lindberg et al.
Contact Dermatitis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1399

Visar 1 - 50 av 213

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Forskningsingenjör anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Alm Rosenblad, Magnus Forskare 031-786 3958 magnus.almrosenblad@cmb.gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Forskare mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Patrik Professor, adjungerad patrik.andersson@gu.se
Andersson, Poh Lin Ekonom poh.lin.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Bernin, Diana Forskningsingenjör 1.e diana.bernin@nmr.gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@chem.gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Bliman, David Forskare david.bliman@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Bodhicharla, Rakesh Forskare rakesh.bodhicharla@gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Bosman, Robert Doktorand robert.bosman@gu.se
Brath, Ulrika Forskningsingenjör 1.e ulrika.brath@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 johanna.brared-christensson@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Doktorand petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Universitetslektor 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Carlesso, Antonio Eu-doktorand (marie curiestip) antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cheung, Eliza Ekonomiadministratör 031-786 9014 eliza.cheung@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör 031-786 9086 peter.dahl@cmb.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Dunevall, Elin Doktorand 031-786 3944 elin.dunevall@cmb.gu.se

Visar 1 - 50 av 213

Visar 1 - 10 av 1399

2018

GsSLAH3, a Glycine soja slow type anion channel homolog, positively modulates plant bicarbonate stress tolerance
X. B. Duan, Y. Yu, H. Duanmu, C. Chen, X. L. Sun et al.
Physiologia Plantarum, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The specific co-ion effect on gelling and surface charging of silica nanoparticles: Speculation or reality?
Isabelle Simonsson, Christian Sögaard, Mark Rambaran, Zareen Abbas
Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural basis for light control of cell development revealed by crystal structures of a myxobacterial phytochrome
N. C. Woitowich, A. S. Halavaty, P. Waltz, C. Kupitz, J. Valera et al.
Iucrj, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hypochlorite oxidation on RuO2 base electrodes a combined electrochemical and in-situ mass spectroscopic study
Kateřina Minhová-Macounová, Nina Simic, Elisabet Ahlberg, Petr Krtil
Electrocatalysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Barnacle Balanus improvisus as a Marine Model - Culturing and Gene Expression
Per R. Jonsson, A. L. Wrange, Ulrika Lind, Anna Abramova, Martin Ogemark et al.
Jove-Journal of Visualized Experiments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neutrons from Muon-Catalyzed Fusion and Muon- Capture Processes in an Ultradense Hydrogen H(0) Generator
Leif Holmlid
FUSION SCIENCE AND TECHNOLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Morphological transformation of soot: Investigation of microphysical processes during the condensation of sulfuric acid and limonene ozonolysis product vapors
Xiangyu Pei, Mattias Hallquist, A. C. Eriksson, J. Pagels, N. M. Donahue et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-Wide Analysis of Glycine soja Response Regulator GsRR Genes Under Alkali and Salt Stresses
C. Chen, A. L. Liu, H. Ren, Y. Yu, H. Z. Duanmu et al.
Frontiers in Plant Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contact allergy to oxidized geraniol among Swedish dermatitis patients-A multicentre study by the Swedish Contact Dermatitis Research Group
Lina Hagvall, M. Bruze, M. Engfeldt, M. Isaksson, M. Lindberg et al.
Contact Dermatitis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1399

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?