Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1281

2018

Designing a sustainability-driven entrepreneurship curriculum as a social learning process: A case study from an international knowledge alliance project
J Cincera, P. Biberhofer, B Binka, Johan Boman, L. Mindt et al.
Journal of Cleaner Production, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2017

Voltage-Controlled Switching of Strong Light-Matter Interactions using Liquid Crystals
Manuel Hertzog, P. Rudquist, J. A. Hutchison, J. George, T. W. Ebbesen et al.
Chemistry - a European Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Flow-aligned, single-shot fiber diffraction using a femtosecond X-ray free-electron laser.
David Popp, N Duane Loh, Habiba Zorgati, Umesh Ghoshdastider, Lu Ting Liow et al.
Cytoskeleton (Hoboken, N.J.), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Just a spoonful of sugar...": import of sialic acid across bacterial cell membranes.
Rachel A North, Christopher R Horne, James S Davies, Daniela M Remus, Andrew C Muscroft-Taylor et al.
Biophysical reviews, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

Isoflavones and Rotenoids from the Leaves of Millettia oblata ssp teitensis
Tsegaye Deyou, M. Marco, M. Heydenreich, F. F. Pan, Amra Gruhonjic et al.
Journal of Natural Products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Application of the Halogen Bond in Protein Systems
Mate Erdelyi
Biochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The N-15 NMR chemical shift in the characterization of weak halogen bonding in solution
Sebastiaan B. Hakkert, Jürgen Gräfenstein, Mate Erdelyi
Faraday Discussions, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1281

Visar 1 - 50 av 195

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Doktorand anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Forskare 031-786 4076 mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Patrik Professor adjungerad patrik.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Bergenholtz, Johan Forskare jbergen@chem.gu.se
Bergkvist, Helena Personaladministratör 031-786 9116 helena.bergkvist@gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Bergman, Jenny Doktorand/​projektassistent 031-786 9058 jenny.bergman@gu.se
Berntsson, Oskar Postdoktor 031-786 3932 oskar.berntsson@gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@chem.gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Bodhicharla, Rakesh Forskare rakesh.bodhicharla@gu.se
Bohman, Kerstin Ekonomiadministratör bohman@chem.gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Bosman, Robert Eu-doktorand robert.bosman@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor, biträdande 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 johanna.brared-christensson@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand daria.burdakova@gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Doktorand petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Forskarassistent 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Carlesso, Antonio Eu-doktorand antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Carlsson, Rhawnie Caing Doktorand/​projektassistent rhawnie.caing.carlsson@gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cheung, Eliza Ekonomiadministratör 031-786 9014 eliza.cheung@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör 031-786 9086 peter.dahl@cmb.gu.se
Danielsson, Karin Doktorand 031-786 9092 karin.danielsson@gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Dunevall, Elin Doktorand 031-786 3944 elin.dunevall@cmb.gu.se
Edlund, Petra Doktorand 031-786 3911 petra.edlund@gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se

Visar 1 - 50 av 195

Visar 1 - 10 av 1281

2018

Designing a sustainability-driven entrepreneurship curriculum as a social learning process: A case study from an international knowledge alliance project
J Cincera, P. Biberhofer, B Binka, Johan Boman, L. Mindt et al.
Journal of Cleaner Production, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2017

Voltage-Controlled Switching of Strong Light-Matter Interactions using Liquid Crystals
Manuel Hertzog, P. Rudquist, J. A. Hutchison, J. George, T. W. Ebbesen et al.
Chemistry - a European Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Flow-aligned, single-shot fiber diffraction using a femtosecond X-ray free-electron laser.
David Popp, N Duane Loh, Habiba Zorgati, Umesh Ghoshdastider, Lu Ting Liow et al.
Cytoskeleton (Hoboken, N.J.), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Just a spoonful of sugar...": import of sialic acid across bacterial cell membranes.
Rachel A North, Christopher R Horne, James S Davies, Daniela M Remus, Andrew C Muscroft-Taylor et al.
Biophysical reviews, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

Isoflavones and Rotenoids from the Leaves of Millettia oblata ssp teitensis
Tsegaye Deyou, M. Marco, M. Heydenreich, F. F. Pan, Amra Gruhonjic et al.
Journal of Natural Products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Application of the Halogen Bond in Protein Systems
Mate Erdelyi
Biochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The N-15 NMR chemical shift in the characterization of weak halogen bonding in solution
Sebastiaan B. Hakkert, Jürgen Gräfenstein, Mate Erdelyi
Faraday Discussions, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1281

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?