Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1414

2019

Characterisation of silicon, zirconium and aluminium coated titanium dioxide pigments recovered from paint waste
Mikael C.F. Karlsson, Zareen Abbas, Romain Bordes, Yu Cao, Anders Larsson et al.
Dyes and Pigments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

Exploring polypharmacology in drug design
Patricia Saenz-Méndez, Leif A Eriksson
Rational drug design, Övrigt 2018
Övrigt

Functional and solution structure studies of amino sugar deacetylase and deaminase enzymes from Staphylococcus aureus
James S Davies, David Coombes, Christopher R Horne, F Grant Pearce, Rosmarie Friemann et al.
FEBS Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A thermodynamic description for the hygroscopic growth of atmospheric aerosol particles
Dimitri Castarède, Erik S Thomson
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Development, Characterization, and Validation of a Cold Stage-Based Ice Nucleation Array (PKU-INA)
J. Chen, Xiangyu Pei, H. Wang, J. C. Chen, Y. S. Zhu et al.
Atmosphere, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Halogen Bond Asymmetry in Solution
Sofia Lindblad, Krenare Mehmeti, Alberte X. Veiga, Bijan Nekoueishahraki, Jürgen Gräfenstein et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Conformational Sampling of Macrocyclic Drugs in Different Environments: Can We Find the Relevant Conformations?
V. Poongavanam, Emma Danelius, S. Peintner, L. Alcaraz, G. Caron et al.
Acs Omega, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

XLSY: Extra-Large NMR Spectroscopy.
Maxim Mayzel, Vladislav Orekhov
Angewandte Chemie (International ed. in English), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evaluation of OH and HO2 concentrations and their budgets during photooxidation of 2-methyl-3-butene-2-ol (MBO) in the atmospheric simulation chamber SAPHIR
A. Novelli, M. Kaminski, M. Rolletter, I. H. Acir, B. Bohn et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1414

Visar 1 - 50 av 214

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Forskningsingenjör anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Alm Rosenblad, Magnus Forskare 031-786 3958 magnus.almrosenblad@cmb.gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Eu-postdoc (marie curiestip) mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Patrik Professor, adjungerad patrik.andersson@gu.se
Andersson, Poh Lin Ekonom 031-786 6819 poh.lin.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Bernin, Diana Forskningsingenjör 1.e diana.bernin@nmr.gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@chem.gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Bliman, David Forskare david.bliman@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Bodhicharla, Rakesh Forskare rakesh.bodhicharla@gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Bosman, Robert Doktorand robert.bosman@gu.se
Brath, Ulrika Forskningsingenjör 1.e ulrika.brath@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 johanna.brared-christensson@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Doktorand petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Universitetslektor 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Carlesso, Antonio Eu-doktorand (marie curiestip) antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cheung, Eliza Ekonomiadministratör 031-786 9014 eliza.cheung@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör 031-786 9086 peter.dahl@cmb.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Dunevall, Elin Doktorand 031-786 3944 elin.dunevall@cmb.gu.se

Visar 1 - 50 av 214

Visar 1 - 10 av 1414

2019

Characterisation of silicon, zirconium and aluminium coated titanium dioxide pigments recovered from paint waste
Mikael C.F. Karlsson, Zareen Abbas, Romain Bordes, Yu Cao, Anders Larsson et al.
Dyes and Pigments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

Exploring polypharmacology in drug design
Patricia Saenz-Méndez, Leif A Eriksson
Rational drug design, Övrigt 2018
Övrigt

Functional and solution structure studies of amino sugar deacetylase and deaminase enzymes from Staphylococcus aureus
James S Davies, David Coombes, Christopher R Horne, F Grant Pearce, Rosmarie Friemann et al.
FEBS Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A thermodynamic description for the hygroscopic growth of atmospheric aerosol particles
Dimitri Castarède, Erik S Thomson
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Development, Characterization, and Validation of a Cold Stage-Based Ice Nucleation Array (PKU-INA)
J. Chen, Xiangyu Pei, H. Wang, J. C. Chen, Y. S. Zhu et al.
Atmosphere, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Halogen Bond Asymmetry in Solution
Sofia Lindblad, Krenare Mehmeti, Alberte X. Veiga, Bijan Nekoueishahraki, Jürgen Gräfenstein et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Conformational Sampling of Macrocyclic Drugs in Different Environments: Can We Find the Relevant Conformations?
V. Poongavanam, Emma Danelius, S. Peintner, L. Alcaraz, G. Caron et al.
Acs Omega, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

XLSY: Extra-Large NMR Spectroscopy.
Maxim Mayzel, Vladislav Orekhov
Angewandte Chemie (International ed. in English), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evaluation of OH and HO2 concentrations and their budgets during photooxidation of 2-methyl-3-butene-2-ol (MBO) in the atmospheric simulation chamber SAPHIR
A. Novelli, M. Kaminski, M. Rolletter, I. H. Acir, B. Bohn et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1414

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?