Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1472

2019

A practical guide to developing virtual and augmented reality exercises for teaching structural biology.
Maria-Jose Garcia-Bonete, Maja Jensen, Gergely Katona
Biochemistry and molecular biology education : a bimonthly publication of the International Union of Biochemistry and Molecular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterisation of silicon, zirconium and aluminium coated titanium dioxide pigments recovered from paint waste
Mikael C.F. Karlsson, Zareen Abbas, Romain Bordes, Yu Cao, Anders Larsson et al.
Dyes and Pigments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

Exploring plasmonic coupling as a stimuli responsive contrast mechanism in multiphoton microscopy
Marica B Ericson, Hanna Thomsen, Jeemol James, Vladimir Kirejev, D. Aili et al.
Proceedings Volume 10509, Plasmonics in Biology and Medicine XV, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Soft-tissue evidence for homeothermy and crypsis in a Jurassic ichthyosaur
J. Lindgren, P. Sjovall, V. Thiel, W. X. Zheng, S. Ito et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High throughput screening of growth on sub-MIC antibiotics and conjugation efficiency of a collection of natural E. coli isolates
Martin Palm, Fabrice Graf, Owens Uwangue, Marta Tous Mohedano, Daniel Jaén-Luchoro et al.
International Symposium of the International Society for Plasmid Biology and other Mobile Genetic Elements , Poster (konferens) 2018
Poster (konferens)

Horizontal transmission factors spreading antibiotic resistance
Fabrice Graf, Hanna Alalam, Martin Zackrisson, Martin Palm, Payam Ghiaci et al.
International Symposium of the International Society for Plasmid Biology and other Mobile Genetic Elements , Poster (konferens) 2018
Poster (konferens)

Optimizing Ti:Sapphire laser for quantitative biomedical imaging
Jeemol James, Hanna Thomsen, Dag Hanstorp, Felipe Ademir Alemán Hérnandez, Sebastian Rothe et al.
Progress in Biomedical Optics and Imaging - Proceedings of SPIE. 1049824 , SPIE, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Spatially confined photoinactivation of bacteria: Towards novel tools for detailed mechanistic studies
Hanna Thomsen, Jeemol James, Anne Farewell, Marica B Ericson
Progress in Biomedical Optics and Imaging - Proceedings of SPIE. Multiphoton Microscopy in the Biomedical Sciences XVIII 2018; San Francisco; United States; 28 January 2018 through 30 January 2018, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Carbon's Three-Center, Four-Electron Tetrel Bond, Treated Experimentally
Alavi Karim, Nils Schulz, Hanna Andersson, Bijan Nekoueishahraki, Anna-Carin Carlsson et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1472

Visar 1 - 50 av 219

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Forskningsingenjör anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Alm Rosenblad, Magnus Forskare 031-786 3958 magnus.almrosenblad@cmb.gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Eu-postdoc (marie curiestip) mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Patrik Professor, adjungerad patrik.andersson@gu.se
Andersson, Poh Lin Ekonom 031-786 6819 poh.lin.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Bernin, Diana Forskningsingenjör 1.e diana.bernin@nmr.gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@chem.gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Bliman, David Forskare david.bliman@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Bodhicharla, Rakesh Forskare rakesh.bodhicharla@gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Bosman, Robert Doktorand robert.bosman@gu.se
Brath, Ulrika Forskningsingenjör 1.e ulrika.brath@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 johanna.brared-christensson@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Doktorand petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Universitetslektor 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Carlesso, Antonio Doktorand antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cherkupally, Prabhakar Eu-postdoc (marie curiestip) prabhakar.cherkupally@gu.se
Cheung, Eliza Ekonomiadministratör 031-786 9014 eliza.cheung@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör 031-786 9086 peter.dahl@cmb.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 219

Visar 1 - 10 av 1472

2019

A practical guide to developing virtual and augmented reality exercises for teaching structural biology.
Maria-Jose Garcia-Bonete, Maja Jensen, Gergely Katona
Biochemistry and molecular biology education : a bimonthly publication of the International Union of Biochemistry and Molecular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterisation of silicon, zirconium and aluminium coated titanium dioxide pigments recovered from paint waste
Mikael C.F. Karlsson, Zareen Abbas, Romain Bordes, Yu Cao, Anders Larsson et al.
Dyes and Pigments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

Exploring plasmonic coupling as a stimuli responsive contrast mechanism in multiphoton microscopy
Marica B Ericson, Hanna Thomsen, Jeemol James, Vladimir Kirejev, D. Aili et al.
Proceedings Volume 10509, Plasmonics in Biology and Medicine XV, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Soft-tissue evidence for homeothermy and crypsis in a Jurassic ichthyosaur
J. Lindgren, P. Sjovall, V. Thiel, W. X. Zheng, S. Ito et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High throughput screening of growth on sub-MIC antibiotics and conjugation efficiency of a collection of natural E. coli isolates
Martin Palm, Fabrice Graf, Owens Uwangue, Marta Tous Mohedano, Daniel Jaén-Luchoro et al.
International Symposium of the International Society for Plasmid Biology and other Mobile Genetic Elements , Poster (konferens) 2018
Poster (konferens)

Horizontal transmission factors spreading antibiotic resistance
Fabrice Graf, Hanna Alalam, Martin Zackrisson, Martin Palm, Payam Ghiaci et al.
International Symposium of the International Society for Plasmid Biology and other Mobile Genetic Elements , Poster (konferens) 2018
Poster (konferens)

Optimizing Ti:Sapphire laser for quantitative biomedical imaging
Jeemol James, Hanna Thomsen, Dag Hanstorp, Felipe Ademir Alemán Hérnandez, Sebastian Rothe et al.
Progress in Biomedical Optics and Imaging - Proceedings of SPIE. 1049824 , SPIE, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Spatially confined photoinactivation of bacteria: Towards novel tools for detailed mechanistic studies
Hanna Thomsen, Jeemol James, Anne Farewell, Marica B Ericson
Progress in Biomedical Optics and Imaging - Proceedings of SPIE. Multiphoton Microscopy in the Biomedical Sciences XVIII 2018; San Francisco; United States; 28 January 2018 through 30 January 2018, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Carbon's Three-Center, Four-Electron Tetrel Bond, Treated Experimentally
Alavi Karim, Nils Schulz, Hanna Andersson, Bijan Nekoueishahraki, Anna-Carin Carlsson et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1472

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?