Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1365

2018

Effects of the adsorption of NOM model molecules on the aggregation of TiO2 nanoparticles in aqueous suspensions
Karin Danielsson, P. Persson, Julian A. Gallego-Urrea, Zareen Abbas, Jörgen Rosenqvist et al.
NanoImpact, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cys Site-Directed Mutagenesis of the Human SLC1A5 (ASCT2) Transporter: Structure/Function Relationships and Crucial Role of Cys467 for Redox Sensing and Glutamine Transport
M. Scalise, L. Pochini, L. Console, G. Pappacoda, Piero Pingitore et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electrochemistry in and of the Fly Brain
Soodabeh Majdi, Anna Larsson, M. Philipsen, Andrew G Ewing
Electroanalysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The sodium sialic acid symporter from Staphylococcus aureus has altered substrate specificity
Rachel A North, Weixiao Yuan Wahlgren, Daniela Remus, Mariafrancesca Scalise, Sarah Kessans et al.
Frontiers in Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Targeting myeloid differentiation using potent 2-hydroxypyrazolo[1,5-a]pyridine scaffold-based human dihydroorotate dehydrogenase (hDHODH) inhibitors.
Stefano Sainas, Agnese Chiara Pippione, Elisa Lupino, Marta Giorgis, Paola Circosta et al.
Journal of medicinal chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rapid Water Transport through Organic Layers on Ice
Xiangrui Kong, Céline Toubin, Alena Habartova, Eva Pluharova, Martina Roeselova et al.
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Copper release rate needed to inhibit fouling on the west coast of Sweden and control of copper release using zinc oxide
J. F. Lindgren, E. Ytreberg, A. Holmqvist, M. Dahlstrom, Peter Dahl et al.
Biofouling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1365

Visar 1 - 50 av 211

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Forskare anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Alm Rosenblad, Magnus Forskare 031-786 3958 magnus.almrosenblad@marine.gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Forskare 031-786 4076 mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Patrik Professor adjungerad patrik.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Bergenholtz, Johan Forskare jbergen@chem.gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Bernin, Diana Forskningsingenjör 1.e diana.bernin@nmr.gu.se
Berntsson, Oskar Postdoktor 031-786 3932 oskar.berntsson@gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@chem.gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Bliman, David Forskare bliman@chem.gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Bodhicharla, Rakesh Forskare rakesh.bodhicharla@gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Bosman, Robert Eu-doktorand (marie curiestip) robert.bosman@gu.se
Brath, Ulrika Forskningsingenjör 1.e ulrika.brath@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor, biträdande 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 johanna.brared-christensson@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Doktorand petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Universitetslektor, biträdande 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Carlesso, Antonio Eu-doktorand (marie curiestip) antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Carlsson, Peter Forskare peter.carlsson@cmb.gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cheung, Eliza Ekonomiadministratör 031-786 9014 eliza.cheung@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör 031-786 9086 peter.dahl@cmb.gu.se
Danielsson, Karin Doktorand 031-786 9092 karin.danielsson@gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 211

Visar 1 - 10 av 1365

2018

Effects of the adsorption of NOM model molecules on the aggregation of TiO2 nanoparticles in aqueous suspensions
Karin Danielsson, P. Persson, Julian A. Gallego-Urrea, Zareen Abbas, Jörgen Rosenqvist et al.
NanoImpact, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cys Site-Directed Mutagenesis of the Human SLC1A5 (ASCT2) Transporter: Structure/Function Relationships and Crucial Role of Cys467 for Redox Sensing and Glutamine Transport
M. Scalise, L. Pochini, L. Console, G. Pappacoda, Piero Pingitore et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electrochemistry in and of the Fly Brain
Soodabeh Majdi, Anna Larsson, M. Philipsen, Andrew G Ewing
Electroanalysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The sodium sialic acid symporter from Staphylococcus aureus has altered substrate specificity
Rachel A North, Weixiao Yuan Wahlgren, Daniela Remus, Mariafrancesca Scalise, Sarah Kessans et al.
Frontiers in Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Targeting myeloid differentiation using potent 2-hydroxypyrazolo[1,5-a]pyridine scaffold-based human dihydroorotate dehydrogenase (hDHODH) inhibitors.
Stefano Sainas, Agnese Chiara Pippione, Elisa Lupino, Marta Giorgis, Paola Circosta et al.
Journal of medicinal chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rapid Water Transport through Organic Layers on Ice
Xiangrui Kong, Céline Toubin, Alena Habartova, Eva Pluharova, Martina Roeselova et al.
Journal of Physical Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Copper release rate needed to inhibit fouling on the west coast of Sweden and control of copper release using zinc oxide
J. F. Lindgren, E. Ytreberg, A. Holmqvist, M. Dahlstrom, Peter Dahl et al.
Biofouling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1365

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?