Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1664

2020

Oxygenated Cyclohexene Derivatives and Other Constituents from the Roots of Monanthotaxis trichocarpa.
Gasper Maeda, Jelle van der Wal, Arvind Kumar Gupta, Joan J E Munissi, Andreas Orthaber et al.
Journal of natural products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Meroisoprenoid, Heptenolides, and C-Benzylated Flavonoids from Sphaerocoryne gracilis ssp. gracilis
Gasper Maeda, J. J. E. Munissi, Sofia Lindblad, S. Duffy, J. Pelletier et al.
Journal of Natural Products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intracellular Electrochemical Nanomeasurements Reveal that Exocytosis of Molecules at Living Neurons is Subquantal and Complex
Anna Larsson, Soodabeh Majdi, A. Oleinick, I. Svir, Johan Dunevall et al.
Angewandte Chemie-International Edition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Uptake and Release of Amino Acids by Staphylococcus aureus at Mid-Exponential and Stationary Phases and Their Corresponding Responses to Changes in Temperature, pH and Osmolality
M. M. Alreshidi, R. H. Dunstan, M. M. Macdonald, Johan Gottfries, T. K. Roberts
Frontiers in Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kinetic, Thermodynamic, and Crystallographic Studies of 2-Triazolylthioacetamides as Verona Integron-Encoded Metallo-beta-Lactamase 2 (VIM-2) Inhibitor
Y. Xiang, Y. J. Zhang, Y. Ge, Y. J. Zhou, C. Chen et al.
Biomolecules, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lipid droplet-associated kinase STK25 regulates peroxisomal activity and metabolic stress response in steatotic liver
Annika Nerstedt, Yeshwant Kurhe, Emmelie Cansby, Mara Caputo, Lei Gao et al.
Journal of Lipid Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fast time-resolved NMR with non-uniform sampling
D. Gołowicz, P. Kasprzak, Vladislav Orekhov, K. Kazimierczuk
Progress in Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A transition of atmospheric emissions of particles and gases from on-road heavy-duty trucks
L. Y. Zhou, Mattias Hallquist, M. Hallquist, Christian Mark Salvador, Samuel Mwaniki Gaita et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Classical Wigner model based on a Feynman path integral open polymer
S. Karl-Mikael Svensson, Jens Aage Poulsen, Gunnar Nyman
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1664

Visar 1 - 50 av 233

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor emerita 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Alm Rosenblad, Magnus Forskare 031-786 3958 magnus.almrosenblad@cmb.gu.se
Amberntson, Ann Ekonom 031-786 9004 ambernts@chem.gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Eu-postdoc (marie curiestip) mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Jennifer Forskningsadministratör 031-786 1439 jennifer.andersson@gu.se
Andersson, Poh Lin Ekonom 031-786 6819 poh.lin.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Anindya, Atsarina Larasati Doktorand atsarina.larasati.anindya@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Banacore, Analia Doktorand analia.banacore@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@chem.gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Bliman, David Forskare david.bliman@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Brath, Ulrika Forskningsingenjör 1.e ulrika.brath@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 brared@chem.gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@chem.gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Forskningsingenjör petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Universitetslektor 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Caputo, Mara Doktorand mara.caputo@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cherkupally, Prabhakar Eu-postdoc (marie curiestip) prabhakar.cherkupally@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@chem.gu.se
Cravcenco, Alex Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Córdoba Beldad, Carmen Mª Doktorand carmen.ma.cordoba.beldad@gu.se
Córdoba Beldad, Carmen Mª Doktorand carmen.maria.cordoba.beldad@gu.se
Da Silva Lima, Alex Postdoktor alex.da.silva.lima@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör peter.dahl@cmb.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 233

Visar 1 - 10 av 1664

2020

Oxygenated Cyclohexene Derivatives and Other Constituents from the Roots of Monanthotaxis trichocarpa.
Gasper Maeda, Jelle van der Wal, Arvind Kumar Gupta, Joan J E Munissi, Andreas Orthaber et al.
Journal of natural products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Meroisoprenoid, Heptenolides, and C-Benzylated Flavonoids from Sphaerocoryne gracilis ssp. gracilis
Gasper Maeda, J. J. E. Munissi, Sofia Lindblad, S. Duffy, J. Pelletier et al.
Journal of Natural Products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intracellular Electrochemical Nanomeasurements Reveal that Exocytosis of Molecules at Living Neurons is Subquantal and Complex
Anna Larsson, Soodabeh Majdi, A. Oleinick, I. Svir, Johan Dunevall et al.
Angewandte Chemie-International Edition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Uptake and Release of Amino Acids by Staphylococcus aureus at Mid-Exponential and Stationary Phases and Their Corresponding Responses to Changes in Temperature, pH and Osmolality
M. M. Alreshidi, R. H. Dunstan, M. M. Macdonald, Johan Gottfries, T. K. Roberts
Frontiers in Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kinetic, Thermodynamic, and Crystallographic Studies of 2-Triazolylthioacetamides as Verona Integron-Encoded Metallo-beta-Lactamase 2 (VIM-2) Inhibitor
Y. Xiang, Y. J. Zhang, Y. Ge, Y. J. Zhou, C. Chen et al.
Biomolecules, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lipid droplet-associated kinase STK25 regulates peroxisomal activity and metabolic stress response in steatotic liver
Annika Nerstedt, Yeshwant Kurhe, Emmelie Cansby, Mara Caputo, Lei Gao et al.
Journal of Lipid Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fast time-resolved NMR with non-uniform sampling
D. Gołowicz, P. Kasprzak, Vladislav Orekhov, K. Kazimierczuk
Progress in Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A transition of atmospheric emissions of particles and gases from on-road heavy-duty trucks
L. Y. Zhou, Mattias Hallquist, M. Hallquist, Christian Mark Salvador, Samuel Mwaniki Gaita et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Classical Wigner model based on a Feynman path integral open polymer
S. Karl-Mikael Svensson, Jens Aage Poulsen, Gunnar Nyman
Journal of Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1664

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?