Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen bedriver högkvalitativ forskning och utbildning inom inom kemiska vetenskaper och molekylära livsvetenskaper.

Våra forskargrupperär aktiva inom

  • analytisk kemi
  • atmosfärsvetenskap
  • biokemi
  • fysikalisk kemi
  • läkemedelskemi
  • oorganisk kemi
  • organisk kemi
  • cellbiologi
  • genetik
  • genomik
  • mikrobiologi
  • molekylärbiologi
  • strukturbiologi.

Våra forskare har många tvärvetenskapliga samarbeten, både nationellt och internationellt, och bidrar starkt till Göteborgs universitets topprankning inom life science enligt Shanghairankningen 2019.

Institutionen ansvarar för utbildning på grundläggande nivå inom programmen för kemi, organisk kemi och läkemedelskemi, molekylärbiologi, genomik och systembiologi samt receptarieprogrammet. Med många valmöjligheter inom utbildningen kan våra studenter kombinera undervisningsämnena till en unik profil inom life science.

Institutionen finns i Kemihuset på Campus Johanneberg och i Lundbergslaboratoriet på Campus Medicinareberget.

Visar 1 - 10 av 1719

2020

Oxygenated Cyclohexene Derivatives and Other Constituents from the Roots of Monanthotaxis trichocarpa.
Gasper Maeda, Jelle van der Wal, Arvind Kumar Gupta, Joan J E Munissi, Andreas Orthaber et al.
Journal of Natural Products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Differential effects of Cu2+ and Fe3+ ions on in vitro amyloid formation of biologically-relevant α-synuclein variants.
Emma Lorentzon, Ranjeet Kumar, Istvan Horvath, Pernilla Wittung-Stafshede
Biometals : an international journal on the role of metal ions in biology, biochemistry, and medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Caenorhabditis elegans homolog of human copper chaperone Atox1, CUC-1, aids in distal tip cell migration
X. L. Zhang, S. Blockhuys, Ranjan Devkota, Marc Pilon, P. Wittung-Stafshede
Biometals, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Yeast mismatch repair components are required for stable inheritance of gene silencing
Qian Liu, Xuefeng Zhu, Michelle Lindström, Yonghong Shi, Ju Zheng et al.
Plos Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Subcellular Mass Spectrometry Imaging and Absolute Quantitative Analysis across Organelles
Aurélien Thomen, Neda Najafinobar, Florent Penen, Emma Kay, Pratik P. Upadhyay et al.
ACS nano, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Correlating single-molecule characteristics of the yeast aquaglyceroporin Fps1 with environmental perturbations directly in living cells
Sviatlana Shashkova, Mikael Andersson, Stefan Hohmann, Mark C. Leake
Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Peptidomimetic-based identification of FDA-approved compounds inhibiting IRE1 activity
D. Doultsinos, Antonio Carlesso, C. Chintha, J. C. Paton, A. W. Paton et al.
Febs Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1719

Visar 51 - 100 av 224

Namn Titel Telefon E-post
Echbarthi, Meriem Forskare meriem.echbarthi@gu.se
Edlund, Petra Forskningsingenjör, protein expression, rening och kristallisering petra.edlund@gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Englund, Alexander Studieadministratör 031-786 9083 alexander.englund@gu.se
Ericson, Marica Professor 031-786 9030 marica.ericson@gu.se
Eriksson, Leif Professor 031-786 9117 leif.eriksson@chem.gu.se
Escusa Dos Santos, Luis Filipe Doktorand luis.santos@cmb.gu.se
Ewing, Andrew Professor andrew.ewing@gu.se
Farewell, Anne Universitetslektor 031-786 2583 anne.farewell@cmb.gu.se
Fletcher, John Professor 031-786 9105 john.fletcher@chem.gu.se
Forsman, Camilla Forskningsingenjör 031-786 9080 camilla.forsman@gu.se
Ge, Yaxin Doktorand yaxin.ge@gu.se
Genheden, Samuel Postdoktor samuel.genheden@gu.se
Ghosh, Swagatha Postdoktor swagatha.ghosh@gu.se
Glas, Jessica Doktorand jessica.glas@gu.se
Gottfries, Johan Professor 031-786 9041 johan.gottfries@chem.gu.se
Grantham, Julie Universitetslektor 031-786 2846 julie.grantham@cmb.gu.se
Gräfenstein, Jürgen Systemingenjör 031-786 9016 jurgen.grafenstein@gu.se
Grötli, Morten Professor 031-786 9017 morten.grotli@gu.se
Gustavsson, Emil Forskningsingenjör 1.e emil.gustavsson@cmb.gu.se
Hallquist, Mattias Professor 031-786 9019 mattias.hallquist@gu.se
Hammarin, Greger Doktorand greger.hammarin@gu.se
Hansson, Örjan Universitetslektor, biofysik, spektroskopi, laser, kinetik, elektronöverföring, fotosyntes, kopparpr... 031-786 3929 orjan.hansson@chem.gu.se
Hatami, Amir Eu-postdoc (marie curiestip) amir.hatami@gu.se
Hedfalk, Kristina Universitetslektor, Proprefekt 031-786 3923 kristina.hedfalk@gu.se
Hermansson, Malte Professor 031-786 2574 malte.hermansson@cmb.gu.se
Hertzog, Manuel Doktorand 031-786 9106 manuel.hertzog@chem.gu.se
Hilmersson, Göran Professor 031-786 9022 goran.hilmersson@gu.se
Hoang Philipsen, Mai Forskare mai.hoang.philipsen@gu.se
Holmlid, Leif Professor emeritus 031-786 9076 leif.holmlid@gu.se
Hu, Keke Postdoktor keke.hu@gu.se
Hua, Sansan Doktorand Sansan.Hua@neuro.gu.se
Håkansson, Mikael Professor 031-786 9025 mikael.hakansson@gu.se
Hörberg, Johanna Doktorand johanna.horberg@gu.se
Höög, Johanna Universitetslektor 031-786 3937 johanna.hoog@gu.se
James, Jeemol Doktorand jeemol.james@gu.se
Jarmetova, Valida Forskningsbiträde 031-786 3954 valida.jarmetova@chem.gu.se
Jensen, Maja Doktorand maja.jensen@gu.se
Jernevad-Olin, Therese Studieadministratör 031-786 3966 therese.jernevad@gu.se
Johannesson, Jonatan Doktorand jonatan.johannesson@gu.se
Johansson, Alexander Doktorand 031-786 3932 alexander.johansson@gu.se
Johansson, Ingrid Forskningsingenjör 031-786 2575 ingrid.johansson.4@gu.se
Johansson Sjölander, Johanna Studieadministratör 031-786 3966 johanna.johansson.sjolander@cmb.gu.se
Kannius Janson, Marie Forskare 031-786 3879 marie.kannius@cmb.gu.se
Karim, Alavi Doktorand karim.alavi@chem.gu.se
Karlberg, Ann-Therese Professor emerita karlberg@chem.gu.se
Katona, Gergely Professor 031-786 3959 gergely.katona@cmb.gu.se
Kawale, Ashish Forskare ashish.kawale@gu.se
Keuenhof, Katharina Doktorand katharina.keuenhof@gu.se
Kjellander, Roland Professor emeritus 031-786 9027 roland.kjellander@gu.se

Visar 51 - 100 av 224

Visar 1 - 10 av 1719

2020

Oxygenated Cyclohexene Derivatives and Other Constituents from the Roots of Monanthotaxis trichocarpa.
Gasper Maeda, Jelle van der Wal, Arvind Kumar Gupta, Joan J E Munissi, Andreas Orthaber et al.
Journal of Natural Products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Differential effects of Cu2+ and Fe3+ ions on in vitro amyloid formation of biologically-relevant α-synuclein variants.
Emma Lorentzon, Ranjeet Kumar, Istvan Horvath, Pernilla Wittung-Stafshede
Biometals : an international journal on the role of metal ions in biology, biochemistry, and medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Caenorhabditis elegans homolog of human copper chaperone Atox1, CUC-1, aids in distal tip cell migration
X. L. Zhang, S. Blockhuys, Ranjan Devkota, Marc Pilon, P. Wittung-Stafshede
Biometals, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Yeast mismatch repair components are required for stable inheritance of gene silencing
Qian Liu, Xuefeng Zhu, Michelle Lindström, Yonghong Shi, Ju Zheng et al.
Plos Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Subcellular Mass Spectrometry Imaging and Absolute Quantitative Analysis across Organelles
Aurélien Thomen, Neda Najafinobar, Florent Penen, Emma Kay, Pratik P. Upadhyay et al.
ACS nano, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Correlating single-molecule characteristics of the yeast aquaglyceroporin Fps1 with environmental perturbations directly in living cells
Sviatlana Shashkova, Mikael Andersson, Stefan Hohmann, Mark C. Leake
Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Peptidomimetic-based identification of FDA-approved compounds inhibiting IRE1 activity
D. Doultsinos, Antonio Carlesso, C. Chintha, J. C. Paton, A. W. Paton et al.
Febs Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1719

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2020-06-26
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://cmb.gu.se/om_institutionen/?pageNumber=2&selectedTab=2&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fcmb.gu.se%2Fom_institutionen%2F%3Fprint%3Dtrue&recipientName=Katleen+Burm&encodedEmail=d2VibWFzdGVyQGNtYi5ndS5zZQ
Utskriftsdatum: 2020-07-05