Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 11 - 20 av 1610

2019

Nickel-Catalyzed Selective Reduction of Carboxylic Acids to Aldehydes
A. V. Iosub, S. Moravcik, Carl Johan Wallentin, J. Bergman
Organic Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High-resolution crystal structures of amyxobacterial phytochrome at cryo and roomtemperatures
J. C. Sanchez, M. Carrillo, S. Pandey, M. Noda, L. Aldama et al.
Structural Dynamics-Us, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electrochemical Evaluation of a Napthalene Diimide Derivative for Potential Application in Aqueous Organic Redox Flow Batteries
C. Wiberg, F. Owusu, E. G. Wang, Elisabet Ahlberg
Energy Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electrodeposited Cu thin layers as low cost and effective underlayers for Cu2O photocathodes in photoelectrochemical water electrolysis
Alberto Visibile, Martina Fracchia, Tomasz Baran, Alberto Vertova, Paolo Ghigna et al.
Journal of Solid State Electrochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural characterization and biological function of bivalent binding of CD2AP to intrinsically disordered domain of chikungunya virus nsP3 protein
P. Agback, F. Dominguez, Yulia Pustovalova, T. Lukash, N. Shiliaev et al.
Virology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ultradense protium p(0) and deuterium D(0) and their relation to ordinary Rydberg matter: a review
Leif Holmlid, Sindre Zeiner-Gundersen
Physica Scripta, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Integrins in disguise - mechanosensors in Saccharomyces cerevisiae as functional integrin analogues
Tarek Elhasi, Anders Blomberg
Microbial Cell, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1610

Visar 51 - 100 av 236

Namn Titel Telefon E-post
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Echbarthi, Meriem Forskare meriem.echbarthi@gu.se
Edlund, Petra Forskningsingenjör petra.edlund@gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Englund, Alexander Studieadministratör 031-786 9083 alexander.englund@gu.se
Ericson, Marica Professor 031-786 9030 marica.ericson@gu.se
Eriksson, Leif Professor 031-786 9117 leif.eriksson@chem.gu.se
Escusa Dos Santos, Luis Filipe Doktorand luis.santos@cmb.gu.se
Ewing, Andrew Professor andrew.ewing@gu.se
Farewell, Anne Universitetslektor 031-786 2583 anne.farewell@cmb.gu.se
Fletcher, John Professor 031-786 9105 john.fletcher@chem.gu.se
Fodran, Peter Eu-postdoc (marie curiestip) peter.fodran@gu.se
Forsman, Camilla Forskningsingenjör 031-786 9080 camilla.forsman@gu.se
Gall, Dan Doktorand 031-786 9074 dan.gall@gu.se
Ge, Yaxin Doktorand yaxin.ge@gu.se
Genheden, Samuel Postdoktor samuel.genheden@gu.se
Georgoulia, Panagiota Forskare panagiota.georgoulia@gu.se
Ghosh, Swagatha Postdoktor swagatha.ghosh@gu.se
Glas, Jessica Doktorand jessica.glas@gu.se
Gottfries, Johan Professor 031-786 9041 johan.gottfries@chem.gu.se
Grantham, Julie Universitetslektor 031-786 2846 julie.grantham@cmb.gu.se
Gräfenstein, Jürgen Systemingenjör 031-786 9016 jurgen.grafenstein@gu.se
Grötli, Morten Professor 031-786 9017 morten.grotli@gu.se
Hallquist, Mattias Professor 031-786 9019 mattias.hallquist@gu.se
Hammarin, Greger Doktorand greger.hammarin@gu.se
Hansson, Örjan Universitetslektor, biofysik, spektroskopi, laser, kinetik, elektronöverföring, fotosyntes, kopparpr... 031-786 3929 orjan.hansson@chem.gu.se
Hedfalk, Kristina Universitetslektor, Proprefekt 031-786 3923 kristina.hedfalk@gu.se
Henry, Léocadie Doktorand leocadie.henry@gu.se
Hering, Jenny Doktorand jenny.hering@gu.se
Hermansson, Malte Professor 031-786 2574 malte.hermansson@cmb.gu.se
Hertzog, Manuel Doktorand 031-786 9106 manuel.hertzog@chem.gu.se
Hilmersson, Göran Professor 031-786 9022 goran.hilmersson@gu.se
Holmlid, Leif Professor emeritus 031-786 9076 leif.holmlid@gu.se
Hu, Keke Postdoktor keke.hu@gu.se
Hua, Sansan Doktorand sansan.hua@gu.se
Håkansson, Mikael Professor 031-786 9025 mikael.hakansson@gu.se
Hörberg, Johanna Doktorand johanna.horberg@gu.se
Höög, Johanna Universitetslektor, biträdande 031-786 3937 johanna.hoog@gu.se
James, Jeemol Doktorand jeemol.james@gu.se
Jarmetova, Valida Forskningsbiträde 031-786 3954 valida.jarmetova@chem.gu.se
Jegerås Andersson, Elsa Studieadministratör 031-786 9083 elsa.andersson@gu.se
Jensen, Maja Doktorand maja.jensen@gu.se
Jernevad-Olin, Therese Studieadministratör 031-786 3966 therese.jernevad@gu.se
Johannesson, Jonatan Doktorand jonatan.johannesson@gu.se
Johansson, Alexander Doktorand 031-786 3932 alexander.johansson@gu.se
Johansson, Ingrid Forskningsingenjör 031-786 2575 ingrid.johansson.4@gu.se
Johansson, Sofia Doktorand 031-786 9073 sofia.johansson@chem.gu.se
Jonsson, Kristin Doktorand kristin.jonsson@chem.gu.se
Kannius Janson, Marie Forskare 031-786 3879 marie.kannius@cmb.gu.se

Visar 51 - 100 av 236

Visar 11 - 20 av 1610

2019

Nickel-Catalyzed Selective Reduction of Carboxylic Acids to Aldehydes
A. V. Iosub, S. Moravcik, Carl Johan Wallentin, J. Bergman
Organic Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High-resolution crystal structures of amyxobacterial phytochrome at cryo and roomtemperatures
J. C. Sanchez, M. Carrillo, S. Pandey, M. Noda, L. Aldama et al.
Structural Dynamics-Us, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electrochemical Evaluation of a Napthalene Diimide Derivative for Potential Application in Aqueous Organic Redox Flow Batteries
C. Wiberg, F. Owusu, E. G. Wang, Elisabet Ahlberg
Energy Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electrodeposited Cu thin layers as low cost and effective underlayers for Cu2O photocathodes in photoelectrochemical water electrolysis
Alberto Visibile, Martina Fracchia, Tomasz Baran, Alberto Vertova, Paolo Ghigna et al.
Journal of Solid State Electrochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural characterization and biological function of bivalent binding of CD2AP to intrinsically disordered domain of chikungunya virus nsP3 protein
P. Agback, F. Dominguez, Yulia Pustovalova, T. Lukash, N. Shiliaev et al.
Virology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ultradense protium p(0) and deuterium D(0) and their relation to ordinary Rydberg matter: a review
Leif Holmlid, Sindre Zeiner-Gundersen
Physica Scripta, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Integrins in disguise - mechanosensors in Saccharomyces cerevisiae as functional integrin analogues
Tarek Elhasi, Anders Blomberg
Microbial Cell, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1610

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?