Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 81 - 90 av 1543

2018

Live-cell microscopy of meiosis in spermatocytes.
Hiroki Shibuya, Yoshinori Watanabe
Methods in cell biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Coordination of the biliverdin D-ring in bacteriophytochromes
N. Lenngren, P. Edlund, H. Takala, B. Stucki-Buchli, J. Rumfeldt et al.
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ionic liquid interface at an electrode: Simulations of electrochemical properties using an asymmetric restricted primitive model
Hongduo Lu, Sture Nordholm, Clifford E. Woodward, Jan Forsman
Journal of Physics Condensed Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Size-resolved effective density of submicron particles during summertime in the rural atmosphere of Beijing, China
K. Qiao, Z. J. Wu, Xiangyu Pei, Q. Y. Liu, D. J. Shang et al.
Journal of Environmental Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring plasmonic coupling as a stimuli responsive contrast mechanism in multiphoton microscopy
Marica B Ericson, Hanna Thomsen, Jeemol James, Vladimir Kirejev, D. Aili et al.
Proceedings Volume 10509, Plasmonics in Biology and Medicine XV, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Soft-tissue evidence for homeothermy and crypsis in a Jurassic ichthyosaur
J. Lindgren, P. Sjovall, V. Thiel, W. X. Zheng, S. Ito et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High throughput screening of growth on sub-MIC antibiotics and conjugation efficiency of a collection of natural E. coli isolates
Martin Palm, Fabrice Graf, Owens Uwangue, Marta Tous Mohedano, Daniel Jaén-Luchoro et al.
International Symposium of the International Society for Plasmid Biology and other Mobile Genetic Elements , Poster (konferens) 2018
Poster (konferens)

Horizontal transmission factors spreading antibiotic resistance
Fabrice Graf, Hanna Alalam, Martin Zackrisson, Martin Palm, Payam Ghiaci et al.
International Symposium of the International Society for Plasmid Biology and other Mobile Genetic Elements , Poster (konferens) 2018
Poster (konferens)

Optimizing Ti:Sapphire laser for quantitative biomedical imaging
Jeemol James, Hanna Thomsen, Dag Hanstorp, Felipe Ademir Alemán Hérnandez, Sebastian Rothe et al.
Progress in Biomedical Optics and Imaging - Proceedings of SPIE. 1049824 , SPIE, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Visar 81 - 90 av 1543

Visar 51 - 100 av 230

Namn Titel Telefon E-post
Echbarthi, Meriem Forskare meriem.echbarthi@gu.se
Elamin, Khalid Forskare khalid.elamin@gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Englund, Alexander Studieadministratör 031-786 9083 alexander.englund@gu.se
Ericson, Marica Professor 031-786 9030 marica.ericson@gu.se
Eriksson, Leif Professor 031-786 9117 leif.eriksson@chem.gu.se
Escusa Dos Santos, Luis Filipe Doktorand luis.santos@cmb.gu.se
Ewing, Andrew Professor andrew.ewing@gu.se
Farewell, Anne Universitetslektor 031-786 2583 anne.farewell@cmb.gu.se
Fletcher, John Professor 031-786 9105 john.fletcher@chem.gu.se
Fodran, Peter Eu-postdoc (marie curiestip) peter.fodran@gu.se
Forsman, Camilla Forskningsingenjör 031-786 9080 camilla.forsman@gu.se
Gall, Dan Doktorand 031-786 9074 dan.gall@gu.se
Ge, Yaxin Doktorand yaxin.ge@gu.se
Genheden, Samuel Postdoktor samuel.genheden@gu.se
Georgoulia, Panagiota Forskare panagiota.georgoulia@gu.se
Glas, Jessica Doktorand jessica.glas@gu.se
Gottfries, Johan Professor 031-786 9041 johan.gottfries@chem.gu.se
Grantham, Julie Universitetslektor 031-786 2846 julie.grantham@cmb.gu.se
Gräfenstein, Jürgen Systemingenjör 031-786 9016 jurgen.grafenstein@gu.se
Grötli, Morten Professor 031-786 9017 morten.grotli@gu.se
Gustavsson, Emil Forskningsingenjör 1.e emil.gustavsson@cmb.gu.se
Hallquist, Mattias Professor 031-786 9019 mattias.hallquist@gu.se
Hammarin, Greger Doktorand greger.hammarin@gu.se
Hansson, Örjan Universitetslektor, biofysik, spektroskopi, laser, kinetik, elektronöverföring, fotosyntes, kopparpr... 031-786 3929 orjan.hansson@chem.gu.se
Hedfalk, Kristina Universitetslektor, Proprefekt 031-786 3923 kristina.hedfalk@chem.gu.se
Henry, Léocadie Doktorand leocadie.henry@gu.se
Hering, Jenny Doktorand jenny.hering@gu.se
Hermansson, Malte Professor 031-786 2574 malte.hermansson@cmb.gu.se
Hertzog, Manuel Doktorand 031-786 9106 manuel.hertzog@chem.gu.se
Hilmersson, Göran Professor 031-786 9022 goran.hilmersson@gu.se
Holmlid, Leif Professor emeritus 031-786 9076 leif.holmlid@gu.se
Hua, Sansan Doktorand sansan.hua@gu.se
Håkansson, Mikael Professor 031-786 9025 mikael.hakansson@gu.se
Hörberg, Johanna Doktorand johanna.horberg@gu.se
Höög, Johanna Universitetslektor, biträdande 031-786 3937 johanna.hoog@gu.se
Isaksson, Linnéa Forskare linnea.isaksson@chem.gu.se
James, Jeemol Doktorand jeemol.james@chem.gu.se
Jarmetova, Valida Forskningsbiträde 031-786 3954 valida.jarmetova@chem.gu.se
Jegerås Andersson, Elsa Studieadministratör 031-786 9083 elsa.andersson@gu.se
Jensen, Maja Doktorand maja.jensen@gu.se
Jernevad, Therese Studieadministratör 031-786 3966 therese.jernevad@gu.se
Johansson, Alexander Doktorand 031-786 3932 alexander.johansson@gu.se
Johansson, Ingrid Forskningsingenjör 031-786 2575 ingrid.johansson.4@gu.se
Johansson, Sofia Doktorand 031-786 9073 sofia.johansson@chem.gu.se
Jonsson, Kristin Doktorand kristin.jonsson@chem.gu.se
Kannius Janson, Marie Forskare 031-786 3879 marie.kannius@cmb.gu.se
Karim, Alavi Doktorand karim.alavi@chem.gu.se
Karlberg, Ann-Therese Professor emerita karlberg@chem.gu.se
Katona, Gergely Professor 031-786 3959 gergely.katona@cmb.gu.se

Visar 51 - 100 av 230

Visar 81 - 90 av 1543

2018

Live-cell microscopy of meiosis in spermatocytes.
Hiroki Shibuya, Yoshinori Watanabe
Methods in cell biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Coordination of the biliverdin D-ring in bacteriophytochromes
N. Lenngren, P. Edlund, H. Takala, B. Stucki-Buchli, J. Rumfeldt et al.
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ionic liquid interface at an electrode: Simulations of electrochemical properties using an asymmetric restricted primitive model
Hongduo Lu, Sture Nordholm, Clifford E. Woodward, Jan Forsman
Journal of Physics Condensed Matter, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Size-resolved effective density of submicron particles during summertime in the rural atmosphere of Beijing, China
K. Qiao, Z. J. Wu, Xiangyu Pei, Q. Y. Liu, D. J. Shang et al.
Journal of Environmental Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring plasmonic coupling as a stimuli responsive contrast mechanism in multiphoton microscopy
Marica B Ericson, Hanna Thomsen, Jeemol James, Vladimir Kirejev, D. Aili et al.
Proceedings Volume 10509, Plasmonics in Biology and Medicine XV, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Soft-tissue evidence for homeothermy and crypsis in a Jurassic ichthyosaur
J. Lindgren, P. Sjovall, V. Thiel, W. X. Zheng, S. Ito et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High throughput screening of growth on sub-MIC antibiotics and conjugation efficiency of a collection of natural E. coli isolates
Martin Palm, Fabrice Graf, Owens Uwangue, Marta Tous Mohedano, Daniel Jaén-Luchoro et al.
International Symposium of the International Society for Plasmid Biology and other Mobile Genetic Elements , Poster (konferens) 2018
Poster (konferens)

Horizontal transmission factors spreading antibiotic resistance
Fabrice Graf, Hanna Alalam, Martin Zackrisson, Martin Palm, Payam Ghiaci et al.
International Symposium of the International Society for Plasmid Biology and other Mobile Genetic Elements , Poster (konferens) 2018
Poster (konferens)

Optimizing Ti:Sapphire laser for quantitative biomedical imaging
Jeemol James, Hanna Thomsen, Dag Hanstorp, Felipe Ademir Alemán Hérnandez, Sebastian Rothe et al.
Progress in Biomedical Optics and Imaging - Proceedings of SPIE. 1049824 , SPIE, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Visar 81 - 90 av 1543

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?