Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1464

2019

Characterisation of silicon, zirconium and aluminium coated titanium dioxide pigments recovered from paint waste
Mikael C.F. Karlsson, Zareen Abbas, Romain Bordes, Yu Cao, Anders Larsson et al.
Dyes and Pigments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

Silica sol as grouting material: a physio-chemical analysis
Christian Sögaard, Zareen Abbas
Nano Convergence, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prediction of antibiotic resistance in Escherichia coli from large-scale pan-genome data.
Danesh Moradigaravand, Martin Palm, Anne Farewell, Ville Mustonen, Jonas Warringer et al.
PLoS computational biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring plasmonic coupling as a stimuli responsive contrast mechanism in multiphoton microscopy
M. B. Ericson, H. Thomsen, J. James, V. Kirejev, D. Aili et al.
Proceedings Volume 10509, Plasmonics in Biology and Medicine XV, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Composition, structure and function of the eukaryotic flagellum distal tip
Jacob Croft, Davide Zabeo, Radhika Subramanian, Johanna L Höög
Essays in biochemistry, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Visar 1 - 10 av 1464

Visar 101 - 150 av 219

Namn Titel Telefon E-post
Keuenhof, Katharina Doktorand katharina.keuenhof@gu.se
Kjellander, Roland Professor emeritus 031-786 9027 roland.kjellander@gu.se
Kong, Xiangrui Postdoktor xiangrui.kong@gu.se
Kubista, Ingrid Ekonomiadministratör 031-786 9028 ingrid.kubista@gu.se
Kumar Busayavalasa, Kiran Doktorand kiran.kumar.busayavalasa@gu.se
Källebring, Bruno Forskningsingenjör 1.e, Husansvar, servicetekniker, tf samordnare för Natfak 031-786 3933 bruno.kallebring@gu.se
Kübel, Joachim Forskare joachim.kubel@gu.se
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson@chem.gu.se
Larsson Berglund, Lisa Forskare lisa.larsson@cmb.gu.se
Lee Fleming, Cassandra Eu-postdoc (marie curiestip) cassandra.fleming@gu.se
Lennartsson, Anders Forskningsingenjör 031-786 5863 anders.lennartsson@chem.gu.se
Lind, Ulrika Forskare 031-786 2587 ulrika.lind@gu.se
Lindfors, Lennart Professor adjungerad lennart.lindfors@gu.se
Lindkvist, Karin Forskarassistent 031-786 3912 karin.lindkvist@cmb.gu.se
Lindroth, Rickard Doktorand rickard.lindroth@gu.se
Lindström, Michelle Doktorand michelle.beatrice.lindstrom@gu.se
Liu, Beidong Universitetslektor 031-786 2566 lui.beidong@cmb.gu.se
Lovric, Josip Postdoktor josip.lovric@gu.se
Lundgren, Anders Eu-postdoc (marie curiestip) anders.lundgren@gu.se
Lundh, Leif Forskningsingenjör 031-786 3960 leif.lundh@cmb.gu.se
Luthman, Kristina Professor, Läkemedelskemi 031-786 9031 kristina.luthman@gu.se
Lutz, Anna Forskningsingenjör 031-786 9075 anna.lutz@gu.se
Mahlapuu, Margit Universitetslektor margit.mahlapuu@gu.se
Maj, Michal Forskarassistent michal.maj@gu.se
Majdi, Soodabeh Forskningsing förste soodabeh.majdi@gu.se
Malak, Monika Doktorand monika.malak@gu.se
Mallick, Suman Postdoktor suman.mallick@gu.se
Malmodin, Daniel Forskningsingenjör 1.e daniel.malmodin@gu.se
Malo, Marcus Forskare 031-786 9115 mmalo@chem.gu.se
Metzger, Lisa Christina Forskare lisa.christina.metzger@gu.se
Mitra, Kalyan Doktorand 031-786 9068 kalyan.mitra@gu.se
Molin, Mikael Forskare 031-786 2577
Mony, Jürgen Doktorand jurgen.mony@gu.se
Moussavi Nik, Ali Forskare ali.moussavi@cmb.gu.se
Munem, Marwa Doktorand 031-786 9055 marwa.munem@chem.gu.se
Mörck, Catarina Personaladministratör 031-786 2561 catarina.morck@cmb.gu.se
Nekoueishahraki, Bijan Forskningsingenjör 031-786 9112 bijan.nekoueishahraki@gu.se
Nerstedt, Annika Forskare annika.nerstedt@gu.se
Neutze, Richard Professor, Proprefekt 031-786 3974 richard.neutze@gu.se
Nguyen, Duc Khanh Tho Doktorand duc.khanh.tho.nguyen@gu.se
Nilsson, Jeanette Universitetslektor 031-786 3879 jeanette.nilsson@cmb.gu.se
Nilsson, Åke Lektor emeritus 031-786 9102 akenils@chem.gu.se
Nimmrich, Amke Doktorand amke.nimmrich@cmb.gu.se
Nordholm, Sture Professor emeritus 031-772 2831 sture.nordholm@gu.se
Nordström, Veronica Ekonom 031-786 5006 veronica.nordstrom@gu.se
Nordvall, Lars Instrumentmakare fö 031-786 3934 lars.nordvall@gu.se
Norrby, Per-Ola Professor adjungerad pon@chem.gu.se
Nyman, Gunnar Professor 031-786 9035 gunnar.nyman@gu.se
Okeke, Damasus Doktorand damasus.okeke@gu.se
Olsson, Roger Professor, gäst roger.olsson@gu.se

Visar 101 - 150 av 219

Visar 1 - 10 av 1464

2019

Characterisation of silicon, zirconium and aluminium coated titanium dioxide pigments recovered from paint waste
Mikael C.F. Karlsson, Zareen Abbas, Romain Bordes, Yu Cao, Anders Larsson et al.
Dyes and Pigments, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

Silica sol as grouting material: a physio-chemical analysis
Christian Sögaard, Zareen Abbas
Nano Convergence, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prediction of antibiotic resistance in Escherichia coli from large-scale pan-genome data.
Danesh Moradigaravand, Martin Palm, Anne Farewell, Ville Mustonen, Jonas Warringer et al.
PLoS computational biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring plasmonic coupling as a stimuli responsive contrast mechanism in multiphoton microscopy
M. B. Ericson, H. Thomsen, J. James, V. Kirejev, D. Aili et al.
Proceedings Volume 10509, Plasmonics in Biology and Medicine XV, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Composition, structure and function of the eukaryotic flagellum distal tip
Jacob Croft, Davide Zabeo, Radhika Subramanian, Johanna L Höög
Essays in biochemistry, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Visar 1 - 10 av 1464

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?