Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1270

2017

Antisecretory Factor (AF) egg-yolk peptides reflects the intake of AF-activating feed in hens
Ibrahim Kaya, Ewa Johansson, Stefan Lange, Per Malmberg
Clinical Nutrition Experimental, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Can System Truncation Speed up Ligand-Binding Calculations with Periodic Free-Energy Simulations?
Francesco Manzoni, Jon Uranga, Samuel Genheden, Ulf Ryde
Journal of Chemical Information and Modeling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

From Macrocrystals to Microcrystals: A Strategy for Membrane Protein Serial Crystallography.
Robert Dods, Petra Båth, David Arnlund, Kenneth R Beyerlein, Garrett Nelson et al.
Structure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Measuring synaptic vesicles using cellular electrochemistry and nanoscale molecular imaging
Nhu TN Phan, Xianchan Li, Andrew G Ewing
Nature Reviews Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sludge concentration, shear rate and nanoparticle size determine silver nanoparticle removal during wastewater treatment
G. Cornelis, Annamaria Forsberg-Grivogiannis, Nils-Petter Sköld, S. Rauch, Jenny Perez-Holmberg
Environmental Science-Nano, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

MASTL is essential for anaphase entry of proliferating primordial germ cells and establishment of female germ cells in mice
Sanjiv Risal, Jingjing Zhang, D. Adhikari, X. M. Liu, Jingchen Shao et al.
Cell Discovery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A micro-Raman spectroscopic study of Cr(OH)3 and Cr2O3 nanoparticles obtained by the hydrothermal method
Adriano Gomes, Negin Yaghini, Anna Martinelli, Elisabet Ahlberg
Journal of Raman Spectroscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1270

Visar 101 - 150 av 192

Namn Titel Telefon E-post
Kumar Busayavalasa, Kiran Doktorand kiran.kumar.busayavalasa@gu.se
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson@chem.gu.se
Le Breton, Michael Forskare michael.le.breton@gu.se
Lee Fleming, Cassandra Eu-postdoc cassandra.fleming@gu.se
Lennartsson, Anders Forskningsingenjör 031-786 5863 anders.lennartsson@chem.gu.se
Li, Xianchan Forskare 031-786 9055 xianchan.li@chem.gu.se
Lind, Ulrika Forskare ulrika.lind@gu.se
Lindfors, Lennart Professor adjungerad lennart.lindfors@gu.se
Lindkvist, Karin Forskarassistent 031-786 3912 karin.lindkvist@cmb.gu.se
Lindström, Michelle Beatrice Doktorand michelle.beatrice.lindstrom@gu.se
Liu, Beidong Forskare 031-786 2566 lui.beidong@cmb.gu.se
Lundgren, Anders Forskare anders.lundgren@gu.se
Lundh, Leif Forskningsingenjör 031-786 3960 leif.lundh@cmb.gu.se
Luthman, Kristina Professor, Läkemedelskemi 031-786 9031 kristina.luthman@gu.se
Lutz, Anna Doktorand 031-786 9075 anna.lutz@gu.se
Majdi, Soodabeh Forskare soodabeh.majdi@gu.se
Malo, Marcus Forskare 031-786 9115 mmalo@chem.gu.se
Mohammadi, Amir Saeid Forskare amir.saeid.mohammadi@gu.se
Monjas Gomez, Leticia Forskare leticia.monjas.gomez@gu.se
Mony, Jürgen Doktorand jurgen.mony@gu.se
Moussavi Nik, Ali Forskare ali.moussavi@cmb.gu.se
Mukherjee, Vaskar Postdoktor vaskar.mukherjee@gu.se
Munem, Marwa Doktorand 031-786 9055 marwa.munem@chem.gu.se
Nallani, Vijay Kumar Forskare vijay.kumar.nallani@gu.se
Nekoueishahraki, Bijan Forskningsingenjör 031-786 9112 bijan.nekoueishahraki@gu.se
Neutze, Richard Professor, Proprefekt 031-786 3974 richard.neutze@gu.se
Nilsson, Jeanette Universitetslektor 031-786 3879 jeanette.nilsson@cmb.gu.se
Nilsson, Åke Lektor emeritus 031-786 9102 akenils@chem.gu.se
Nordholm, Sture Professor emeritus 031-772 3029 sture.nordholm@gu.se
Norrby, Per-Ola Professor adjungerad pon@chem.gu.se
Nyman, Gunnar Professor 031-786 9035 gunnar.nyman@gu.se
Olsson, Roger Professor, gäst roger.olsson@gu.se
Orekhov, Vladislav Professor 031-786 3886 vladislav.orekhov@nmr.gu.se
Ortolani, Giorgia Doktorand giorgia.ortolani@gu.se
Palm, Martin Doktorand martin.palm@gu.se
Panagaki, Dimitra Doktorand dimitra.panagaki@neuro.gu.se
Panman, Matthijs Forskare matthijs.panman@gu.se
Pathak, Ravi Kant Forskare 031-786 9095 ravikant.pathak@gu.se
Pavlovska, Mariia Forskningsassistent mariia.pavlovska@gu.se
Pei, Xiangyu Doktorand xiangyu.pei@gu.se
Persson, Karl Doktorand karl.persson@cmb.gu.se
Pettersson, Jan Professor 031-786 9072 jan.pettersson.2@gu.se
Phan, Thi Ngoc Nhu Postdoktor nhu.phan@chem.gu.se
Pilon, Marc Professor 031-786 3279 marc.pilon@cmb.gu.se
Poulsen, Jens Universitetslektor, adjungerad jens.poulsen@gu.se
Pustovalova, Yulia Forskare yulia.pustovalova@gu.se
Ratsch, Martin Doktorand 031-786 9101 martin.ratsch@gu.se
Reyahi, Azadeh Postdoktor azadeh.reyahi@gu.se
Reymer, Anna Forskare anna.reymer@gu.se
Rodrigues, Joana Isabel Doktorand joana.rodrigues@gu.se

Visar 101 - 150 av 192

Visar 1 - 10 av 1270

2017

Antisecretory Factor (AF) egg-yolk peptides reflects the intake of AF-activating feed in hens
Ibrahim Kaya, Ewa Johansson, Stefan Lange, Per Malmberg
Clinical Nutrition Experimental, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Can System Truncation Speed up Ligand-Binding Calculations with Periodic Free-Energy Simulations?
Francesco Manzoni, Jon Uranga, Samuel Genheden, Ulf Ryde
Journal of Chemical Information and Modeling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

From Macrocrystals to Microcrystals: A Strategy for Membrane Protein Serial Crystallography.
Robert Dods, Petra Båth, David Arnlund, Kenneth R Beyerlein, Garrett Nelson et al.
Structure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Measuring synaptic vesicles using cellular electrochemistry and nanoscale molecular imaging
Nhu TN Phan, Xianchan Li, Andrew G Ewing
Nature Reviews Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sludge concentration, shear rate and nanoparticle size determine silver nanoparticle removal during wastewater treatment
G. Cornelis, Annamaria Forsberg-Grivogiannis, Nils-Petter Sköld, S. Rauch, Jenny Perez-Holmberg
Environmental Science-Nano, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

MASTL is essential for anaphase entry of proliferating primordial germ cells and establishment of female germ cells in mice
Sanjiv Risal, Jingjing Zhang, D. Adhikari, X. M. Liu, Jingchen Shao et al.
Cell Discovery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A micro-Raman spectroscopic study of Cr(OH)3 and Cr2O3 nanoparticles obtained by the hydrothermal method
Adriano Gomes, Negin Yaghini, Anna Martinelli, Elisabet Ahlberg
Journal of Raman Spectroscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1270

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?