Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1652

2020

Optimizing photon upconversion by decoupling excimer formation and triplet triplet annihilation
Chen Ye, V. Gray, Khushbu Kushwaha, S. Kumar Singh, P. Erhart et al.
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterization of aquaporin-driven hydrogen peroxide transport.
Hao Wang, Stefan Schoebel, Florian Schmitz, Hansong Dong, Kristina Hedfalk
Biochimica et biophysica acta. Biomembranes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The fission yeast FHIT homolog affects checkpoint control of proliferation and is regulated by mitochondrial electron transport.
Johanna J Sjölander, Per Sunnerhagen
Cell Biology International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term stability of partial nitritation-anammox for treatment of municipal wastewater in a moving bed biofilm reactor pilot system
David J.I. Gustavsson, Carolina Suarez, Britt-Marie Wilén, Malte Hermansson, Frank Persson
Science of the Total Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regulation of alpha-synuclein by chaperones in mammalian cells
Björn Marcus Burmann, J. A. Gerez, Irena Matečko-Burmann, S. Campioni, P. Kumari et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oxygenated Cyclohexene Derivatives and Other Constituents from the Roots of Monanthotaxis trichocarpa.
Gasper Maeda, Jelle van der Wal, Arvind Kumar Gupta, Joan J E Munissi, Andreas Orthaber et al.
Journal of natural products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1652

Visar 101 - 150 av 234

Namn Titel Telefon E-post
Karlberg, Ann-Therese Professor emerita karlberg@chem.gu.se
Katona, Gergely Professor 031-786 3959 gergely.katona@cmb.gu.se
Kawale, Ashish Postdoktor ashish.kawale@gu.se
Keuenhof, Katharina Doktorand katharina.keuenhof@gu.se
Kjellander, Roland Professor emeritus 031-786 9027 roland.kjellander@gu.se
Kong, Xiangrui Postdoktor xiangrui.kong@chem.gu.se
Kubista, Ingrid Ekonomiadministratör 031-786 9028 ingrid.kubista@gu.se
Kumar Busayavalasa, Kiran Doktorand kiran.kumar.busayavalasa@gu.se
Källebring, Bruno Forskningsingenjör 1.e, Husansvar, servicetekniker, tf samordnare för Natfak 031-786 3933 bruno.kallebring@gu.se
Kübel, Joachim Forskare joachim.kubel@gu.se
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson@chem.gu.se
Larsson Berglund, Lisa Forskare lisa.larsson@cmb.gu.se
Le Vo, Kim Long Doktorand kim.long.le.vo@gu.se
Lennartsson, Anders Forskningsingenjör 031-786 5863 anders.lennartsson@chem.gu.se
Li, Linjie Doktorand linjie.li@gu.se
Lidman, Jens Doktorand jens.lidman@gu.se
Lind, Ulrika Forskare 031-786 2587 ulrika.lind@gu.se
Lindkvist, Karin Forskarassistent 031-786 3912 karin.lindkvist@cmb.gu.se
Lindroth, Rickard Doktorand rickard.lindroth@gu.se
Lindström, Michelle Doktorand michelle.beatrice.lindstrom@gu.se
Liu, Beidong Universitetslektor 031-786 2584 lui.beidong@cmb.gu.se
Lorentzon, Emma Doktorand emma.lorentzon@gu.se
Lork, Alicia Andrea Doktorand alicia.lork@gu.se
Lundgren, Anders Forskare anders.lundgren@gu.se
Lundh, Leif Forskningsingenjör 031-786 3960 leif.lundh@chem.gu.se
Luthman, Kristina Professor, Läkemedelskemi 031-786 9031 kristina.luthman@gu.se
Lysmark, Lotta Personalhandläggare 031-786 3908 lotta.lysmark@cmb.gu.se
Magnusson, Annika Kommunikatör annika.magnusson@gu.se
Mahdizadeh, Sayyed Jalil Postdoktor sayyed.jalil.mahdizadeh@gu.se
Mahlapuu, Margit Professor margit.mahlapuu@gu.se
Maj, Michal Forskarassistent michal.maj@gu.se
Majdi, Soodabeh Forskningsing förste soodabeh.majdi@chem.gu.se
Malak, Monika Doktorand 031-786 9110 monika.malak@gu.se
Mallick, Suman Postdoktor suman.mallick@gu.se
Malmodin, Daniel Forskningsingenjör 1.e daniel.malmodin@gu.se
Malo, Marcus Forskare 031-786 9115 mmalo@chem.gu.se
Mattsson, Matilda Forskningsingenjör matilda.mattsson@gu.se
Metzger, Lisa Christina Forskare lisa.christina.metzger@gu.se
Mitra, Kalyan Doktorand 031-786 9068 kalyan.mitra@gu.se
Molin, Mikael Forskare 031-786 2577
Mony, Jürgen Doktorand jurgen.mony@chem.gu.se
Moreau, Kevin Postdoktor kevin.moreau@gu.se
Moussavi Nik, Ali Forskare ali.moussavi@cmb.gu.se
Munem, Marwa Doktorand 031-786 9055 marwa.munem@chem.gu.se
Mörck, Catarina Personaladministratör 031-786 2561 catarina.morck@cmb.gu.se
Navarro, Pedro Postdoktor, Doktor 031-786 9029 pedro.navarro@gu.se
Nekoueishahraki, Bijan Forskningsingenjör 031-786 9112 bijan.nekoueishahraki@gu.se
Nerstedt, Annika Forskare annika.nerstedt@gu.se
Neutze, Richard Professor, Proprefekt 031-786 3974 richard.neutze@gu.se
Nguyen, Duc Khanh Tho Doktorand duc.khanh.tho.nguyen@gu.se

Visar 101 - 150 av 234

Visar 1 - 10 av 1652

2020

Optimizing photon upconversion by decoupling excimer formation and triplet triplet annihilation
Chen Ye, V. Gray, Khushbu Kushwaha, S. Kumar Singh, P. Erhart et al.
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterization of aquaporin-driven hydrogen peroxide transport.
Hao Wang, Stefan Schoebel, Florian Schmitz, Hansong Dong, Kristina Hedfalk
Biochimica et biophysica acta. Biomembranes, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The fission yeast FHIT homolog affects checkpoint control of proliferation and is regulated by mitochondrial electron transport.
Johanna J Sjölander, Per Sunnerhagen
Cell Biology International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term stability of partial nitritation-anammox for treatment of municipal wastewater in a moving bed biofilm reactor pilot system
David J.I. Gustavsson, Carolina Suarez, Britt-Marie Wilén, Malte Hermansson, Frank Persson
Science of the Total Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regulation of alpha-synuclein by chaperones in mammalian cells
Björn Marcus Burmann, J. A. Gerez, Irena Matečko-Burmann, S. Campioni, P. Kumari et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oxygenated Cyclohexene Derivatives and Other Constituents from the Roots of Monanthotaxis trichocarpa.
Gasper Maeda, Jelle van der Wal, Arvind Kumar Gupta, Joan J E Munissi, Andreas Orthaber et al.
Journal of natural products, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1652

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?