Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 11 - 20 av 1642

2019

Structural and Dynamical Basis of G Protein Inhibition by YM-254890 and FR900359: An Inhibitor in Action
Daniel Tietze, D. Kaufmann, Alesia A. Tietze, A. Vo, R. Reher et al.
Journal of Chemical Information and Modeling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of Kinase Inhibiting RNase Attenuator (KIRA) Compounds on the Formation of Face-to-Face Dimers of Inositol-Requiring Enzyme 1: Insights from Computational Modeling
Antonio Carlesso, C. Chintha, A. M. Gorman, A. Samali, Leif A Eriksson
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural characterization and biological function of bivalent binding of CD2AP to intrinsically disordered domain of chikungunya virus nsP3 protein
P. Agback, F. Dominguez, Yulia Pustovalova, T. Lukash, N. Shiliaev et al.
Virology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterization of Aerosol Aging Potentials at Suburban Sites in Northern and Southern China Utilizing a Potential Aerosol Mass (Go:PAM) Reactor and an Aerosol Mass Spectrometer
J. J. Li, Q. Y. Liu, Y. J. Li, T. Y. Liu, D. D. Huang et al.
Journal of Geophysical Research-Atmospheres, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The formation of nitro-aromatic compounds under high NOx and anthropogenic VOC conditions in urban Beijing, China
Y. J. Wang, M. Hu, Y. C. Wang, J. Zheng, D. J. Shang et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Enigmatic Canal-Associated Neurons Regulate Caenorhabditis elegans Larval Development Through a cAMP Signalling Pathway.
Jason Chien, Fred W Wolf, Sarah Grosche, Nebeyu Yosef, Gian Garriga et al.
Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Disordered Adsorbed Water Layers on TiO2 Nanoparticles under Subsaturated Humidity Conditions at 235 K
F. Orlando, L. Artiglia, H. Y. Yang, Xiangrui Kong, K. Roy et al.
Journal of Physical Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1642

Visar 101 - 150 av 234

Namn Titel Telefon E-post
Karim, Alavi Doktorand karim.alavi@chem.gu.se
Karlberg, Ann-Therese Professor emerita karlberg@chem.gu.se
Katona, Gergely Professor 031-786 3959 gergely.katona@cmb.gu.se
Kawale, Ashish Postdoktor ashish.kawale@gu.se
Keuenhof, Katharina Doktorand katharina.keuenhof@gu.se
Kjellander, Roland Professor emeritus 031-786 9027 roland.kjellander@gu.se
Kong, Xiangrui Postdoktor xiangrui.kong@chem.gu.se
Kubista, Ingrid Ekonomiadministratör 031-786 9028 ingrid.kubista@gu.se
Kumar Busayavalasa, Kiran Doktorand kiran.kumar.busayavalasa@gu.se
Källebring, Bruno Forskningsingenjör 1.e, Husansvar, servicetekniker, tf samordnare för Natfak 031-786 3933 bruno.kallebring@gu.se
Kübel, Joachim Forskare joachim.kubel@gu.se
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson@chem.gu.se
Larsson Berglund, Lisa Forskare lisa.larsson@cmb.gu.se
Le Vo, Kim Long Doktorand kim.long.le.vo@gu.se
Lennartsson, Anders Forskningsingenjör 031-786 5863 anders.lennartsson@chem.gu.se
Li, Linjie Doktorand linjie.li@gu.se
Lidman, Jens Doktorand jens.lidman@gu.se
Lind, Ulrika Forskare 031-786 2587 ulrika.lind@gu.se
Lindkvist, Karin Forskarassistent 031-786 3912 karin.lindkvist@cmb.gu.se
Lindroth, Rickard Doktorand rickard.lindroth@gu.se
Lindström, Michelle Doktorand michelle.beatrice.lindstrom@gu.se
Liu, Beidong Universitetslektor 031-786 2584 lui.beidong@cmb.gu.se
Lorentzon, Emma Doktorand emma.lorentzon@gu.se
Lork, Alicia Andrea Doktorand alicia.lork@gu.se
Lundgren, Anders Forskare anders.lundgren@gu.se
Lundh, Leif Forskningsingenjör 031-786 3960 leif.lundh@chem.gu.se
Luthman, Kristina Professor, Läkemedelskemi 031-786 9031 kristina.luthman@gu.se
Lysmark, Lotta Personalhandläggare 031-786 3908 lotta.lysmark@cmb.gu.se
Magnusson, Annika Kommunikatör annika.magnusson@gu.se
Mahdizadeh, Sayyed Jalil Postdoktor sayyed.jalil.mahdizadeh@gu.se
Mahlapuu, Margit Professor margit.mahlapuu@gu.se
Maj, Michal Forskarassistent michal.maj@gu.se
Majdi, Soodabeh Forskningsing förste soodabeh.majdi@chem.gu.se
Malak, Monika Doktorand 031-786 9110 monika.malak@gu.se
Mallick, Suman Postdoktor suman.mallick@gu.se
Malmodin, Daniel Forskningsingenjör 1.e daniel.malmodin@gu.se
Malo, Marcus Forskare 031-786 9115 mmalo@chem.gu.se
Mattsson, Matilda Forskningsingenjör matilda.mattsson@gu.se
Metzger, Lisa Christina Forskare lisa.christina.metzger@gu.se
Mitra, Kalyan Doktorand 031-786 9068 kalyan.mitra@gu.se
Molin, Mikael Forskare 031-786 2577
Mony, Jürgen Doktorand jurgen.mony@chem.gu.se
Moussavi Nik, Ali Forskare ali.moussavi@cmb.gu.se
Munem, Marwa Doktorand 031-786 9055 marwa.munem@chem.gu.se
Mörck, Catarina Personaladministratör 031-786 2561 catarina.morck@cmb.gu.se
Navarro, Pedro Postdoktor, Doktor 031-786 9029 pedro.navarro@gu.se
Nekoueishahraki, Bijan Forskningsingenjör 031-786 9112 bijan.nekoueishahraki@gu.se
Nerstedt, Annika Forskare annika.nerstedt@gu.se
Neutze, Richard Professor, Proprefekt 031-786 3974 richard.neutze@gu.se
Nguyen, Duc Khanh Tho Doktorand duc.khanh.tho.nguyen@gu.se

Visar 101 - 150 av 234

Visar 11 - 20 av 1642

2019

Structural and Dynamical Basis of G Protein Inhibition by YM-254890 and FR900359: An Inhibitor in Action
Daniel Tietze, D. Kaufmann, Alesia A. Tietze, A. Vo, R. Reher et al.
Journal of Chemical Information and Modeling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of Kinase Inhibiting RNase Attenuator (KIRA) Compounds on the Formation of Face-to-Face Dimers of Inositol-Requiring Enzyme 1: Insights from Computational Modeling
Antonio Carlesso, C. Chintha, A. M. Gorman, A. Samali, Leif A Eriksson
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural characterization and biological function of bivalent binding of CD2AP to intrinsically disordered domain of chikungunya virus nsP3 protein
P. Agback, F. Dominguez, Yulia Pustovalova, T. Lukash, N. Shiliaev et al.
Virology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterization of Aerosol Aging Potentials at Suburban Sites in Northern and Southern China Utilizing a Potential Aerosol Mass (Go:PAM) Reactor and an Aerosol Mass Spectrometer
J. J. Li, Q. Y. Liu, Y. J. Li, T. Y. Liu, D. D. Huang et al.
Journal of Geophysical Research-Atmospheres, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The formation of nitro-aromatic compounds under high NOx and anthropogenic VOC conditions in urban Beijing, China
Y. J. Wang, M. Hu, Y. C. Wang, J. Zheng, D. J. Shang et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Enigmatic Canal-Associated Neurons Regulate Caenorhabditis elegans Larval Development Through a cAMP Signalling Pathway.
Jason Chien, Fred W Wolf, Sarah Grosche, Nebeyu Yosef, Gian Garriga et al.
Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Disordered Adsorbed Water Layers on TiO2 Nanoparticles under Subsaturated Humidity Conditions at 235 K
F. Orlando, L. Artiglia, H. Y. Yang, Xiangrui Kong, K. Roy et al.
Journal of Physical Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1642

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?