Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 11 - 20 av 1610

2019

Nickel-Catalyzed Selective Reduction of Carboxylic Acids to Aldehydes
A. V. Iosub, S. Moravcik, Carl Johan Wallentin, J. Bergman
Organic Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High-resolution crystal structures of amyxobacterial phytochrome at cryo and roomtemperatures
J. C. Sanchez, M. Carrillo, S. Pandey, M. Noda, L. Aldama et al.
Structural Dynamics-Us, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electrochemical Evaluation of a Napthalene Diimide Derivative for Potential Application in Aqueous Organic Redox Flow Batteries
C. Wiberg, F. Owusu, E. G. Wang, Elisabet Ahlberg
Energy Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electrodeposited Cu thin layers as low cost and effective underlayers for Cu2O photocathodes in photoelectrochemical water electrolysis
Alberto Visibile, Martina Fracchia, Tomasz Baran, Alberto Vertova, Paolo Ghigna et al.
Journal of Solid State Electrochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural characterization and biological function of bivalent binding of CD2AP to intrinsically disordered domain of chikungunya virus nsP3 protein
P. Agback, F. Dominguez, Yulia Pustovalova, T. Lukash, N. Shiliaev et al.
Virology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ultradense protium p(0) and deuterium D(0) and their relation to ordinary Rydberg matter: a review
Leif Holmlid, Sindre Zeiner-Gundersen
Physica Scripta, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Integrins in disguise - mechanosensors in Saccharomyces cerevisiae as functional integrin analogues
Tarek Elhasi, Anders Blomberg
Microbial Cell, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1610

Visar 201 - 236 av 236

Namn Titel Telefon E-post
Svensson, Ann Personalhandläggare 031-786 2558 ann.svensson@cmb.gu.se
Svensson, Emil Doktorand emil.svensson@gu.se
Sögaard, Christian Doktorand 031-786 9084 christian.sogaard@chem.gu.se
Takacs, Zoltan Forskningsingenjör 1.e 031-786 6821 zoltan.takacs@gu.se
Tamas, Markus Professor, Prefekt 031-786 2548 markus.tamas@cmb.gu.se
Thomen, Aurélien Forskningsingenjör 031-786 9064 aurelien.thomen@chem.gu.se
Thomson, Erik Universitetslektor 031-786 9071 erik.thomson@gu.se
Thorén Williams, Alexina Doktorand 031-786 5115 alexina.thoren.williams@gu.se
Tietze, Alesia A. Universitetslektor, biträdande 031-786 6248 alesia.a.tietze@gu.se
Tietze, Daniel Forskare daniel.tietze@gu.se
Troussicot, Laura Postdoktor laura.troussicot@gu.se
Tsiligiannis, Epameinondas Doktorand 031-786 9067 epatsi@chem.gu.se
Uwangue, Owens Doktorand owens.uwangue@gu.se
Vallejos, Adams Doktorand adams.vallejos.donoso@gu.se
Vallin, Josefine Doktorand josefin.vallin@gu.se
Vrhovac, Lidija Doktorand lidija.vrhovac@gu.se
Wahlgren, Weixiao Yuan Forskningsingenjör 1.e weixiao.yuanwahlgren@chem.gu.se
Wall, Staffan Lärare 031-786 9079
Wallentin, Carl Johan Universitetslektor, biträdande 031-786 9045 carl.johan.wallentin@gu.se
Wang, Mao Postdoktor mao.wang@gu.se
Warringer, Jonas Universitetslektor 031-786 2589 jonas.warringer@cmb.gu.se
Watne, Ågot Doktorand 031-786 9071 agot.watne@gu.se
Wedborg, Margareta Professor emerita 031-786 9040 margareta.wedborg@chem.gu.se
Westenhoff, Sebastian Professor 031-786 3936 sebastian.westenhoff.2@gu.se
Wickstrand, Cecilia Forskningsingenjör 031-786 2596 cecilia.wickstrand@chem.gu.se
Xu, Yongjin Doktorand yongjin.xu@chem.gu.se
Yang, Jie Postdoktor jie.yang@gu.se
Ye, Chen Forskare chen.ye@gu.se
Yu, Yi Doktorand yi.yu@gu.se
Zabeo, Davide Doktorand davide.zabeo@gu.se
Zhang, Jingjing Doktorand jingjing.zhang@gu.se
Zhang, Kexin Doktorand kexin.zhang@gu.se
Zhdanova, Hanna Postdoktor hanna.zhdanova@gu.se
Zoric, Doris Doktorand doris.zoric@gu.se
Ågren, Jill Forskningsingenjör 031-786 9093 jilla@chem.gu.se
Úlfarsdóttir, Tinna Björg Forskningsingenjör tinna.ulfarsdottir@gu.se

Visar 201 - 236 av 236

Visar 11 - 20 av 1610

2019

Nickel-Catalyzed Selective Reduction of Carboxylic Acids to Aldehydes
A. V. Iosub, S. Moravcik, Carl Johan Wallentin, J. Bergman
Organic Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High-resolution crystal structures of amyxobacterial phytochrome at cryo and roomtemperatures
J. C. Sanchez, M. Carrillo, S. Pandey, M. Noda, L. Aldama et al.
Structural Dynamics-Us, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electrochemical Evaluation of a Napthalene Diimide Derivative for Potential Application in Aqueous Organic Redox Flow Batteries
C. Wiberg, F. Owusu, E. G. Wang, Elisabet Ahlberg
Energy Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electrodeposited Cu thin layers as low cost and effective underlayers for Cu2O photocathodes in photoelectrochemical water electrolysis
Alberto Visibile, Martina Fracchia, Tomasz Baran, Alberto Vertova, Paolo Ghigna et al.
Journal of Solid State Electrochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structural characterization and biological function of bivalent binding of CD2AP to intrinsically disordered domain of chikungunya virus nsP3 protein
P. Agback, F. Dominguez, Yulia Pustovalova, T. Lukash, N. Shiliaev et al.
Virology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ultradense protium p(0) and deuterium D(0) and their relation to ordinary Rydberg matter: a review
Leif Holmlid, Sindre Zeiner-Gundersen
Physica Scripta, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Integrins in disguise - mechanosensors in Saccharomyces cerevisiae as functional integrin analogues
Tarek Elhasi, Anders Blomberg
Microbial Cell, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1610

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?