Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 81 - 90 av 1652

2019

Bioisosteres of Indomethacin as Inhibitors of Aldo-Keto Reductase 1C3
M. L. Lolli, I. M. Carnovale, A. C. Pippione, Weixiao Yuan Wahlgren, D. Bonanni et al.
Acs Medicinal Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shared Molecular Targets Confer Resistance over Short and Long Evolutionary Timescales
J. Li, I. Vázquez-García, Karl O. Persson, A. González, J. X. Yue et al.
Molecular biology and evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Three-Color Fluorescent Supramolecular Nanoassembly of Phototherapeutics Activable by Two-Photon Excitation with Near-Infrared Light.
Aurore Fraix, Vladimir Kirejev, Milo Malanga, Éva Fenyvesi, Szabolcs Béni et al.
Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

FOXF2 is required for cochlear development in humans and mice.
Guney Bademci, Clemer Abad, Armagan Incesulu, Fahed Elian, Azadeh Reyahi et al.
Human molecular genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Roadside assessment of a modern city bus fleet: Gaseous and particle emissions
Qianyun Liu, Åsa M. Hallquist, Henrik Fallgren, Martin Jerksjö, Sara Jutterström et al.
Atmospheric Environment: X, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Indoor ozone/human chemistry and ventilation strategies
Christian Mark Salvador, Gabriel Bekö, Charles Weschler, Glenn Morrison, Michael Le Breton et al.
Indoor Air: International Journal of Indoor Environment and Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Protein kinase MST3 modulates lipid homeostasis in hepatocytes and correlates with nonalcoholic steatohepatitis in humans.
Emmelie Cansby, Nagaraj M. Kulkarni, Elin Magnusson, Yeshwant Kurhe, Manoj Amrutkar et al.
FASEB journal : official publication of the Federation of American Societies for Experimental Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dopamine release dynamics in the tuberoinfundibular dopamine system.
Stefanos Stagkourakis, Johan Dunevall, Zahra Taleat, Andrew G Ewing, Christian Broberger
The Journal of neuroscience : the official journal of the Society for Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Meiosis I progression in spermatogenesis requires a type of testis-specific 20S core proteasome
Qianting Zhang, S. Y. Ji, Kiran Busayavalasa, Jingchen Shao, Chao Yu
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Discovery and development of substituted thiadiazoles as inhibitors of Staphylococcus aureus Sortase A
Patrick M. Wehrli, Ivana Uzelac, Thomas Olsson, T. Jacso, Daniel Tietze et al.
Bioorganic & Medicinal Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 1652

Visar 201 - 234 av 234

Namn Titel Telefon E-post
Wedborg, Margareta Professor emerita 031-786 9040 margareta.wedborg@chem.gu.se
Gottfries, Johan Professor 031-786 9041 johan.gottfries@chem.gu.se
Wallentin, Carl Johan Universitetslektor 031-786 9045 carl.johan.wallentin@gu.se
Munem, Marwa Doktorand 031-786 9055 marwa.munem@chem.gu.se
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson@chem.gu.se
Thomen, Aurélien Forskningsingenjör 031-786 9064 aurelien.thomen@chem.gu.se
Tsiligiannis, Epameinondas Doktorand 031-786 9067 epatsi@chem.gu.se
Mitra, Kalyan Doktorand 031-786 9068 kalyan.mitra@gu.se
Watne, Ågot Doktorand 031-786 9071 agot.watne@gu.se
Thomson, Erik Universitetslektor 031-786 9071 erik.thomson@gu.se
Pettersson, Jan Professor 031-786 9072 jan.pettersson.2@gu.se
Johansson, Sofia Doktorand 031-786 9073 sofia.johansson@chem.gu.se
Gall, Dan Doktorand 031-786 9074 dan.gall@gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Holmlid, Leif Professor emeritus 031-786 9076 leif.holmlid@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Wall, Staffan Lärare 031-786 9079
Forsman, Camilla Forskningsingenjör 031-786 9080 camilla.forsman@gu.se
Jegerås Andersson, Elsa Studieadministratör 031-786 9083 elsa.andersson@gu.se
Englund, Alexander Studieadministratör 031-786 9083 alexander.englund@gu.se
Sögaard, Christian Doktorand 031-786 9084 christian.sogaard@chem.gu.se
Ågren, Jill Forskningsingenjör 031-786 9093 jilla@chem.gu.se
Pathak, Ravi Kant Universitetslektor 031-786 9095 ravikant@chem.gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Börjesson, Karl Universitetslektor 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Ratsch, Martin Doktorand 031-786 9101 martin.ratsch@chem.gu.se
Nilsson, Åke Lektor emeritus 031-786 9102 akenils@chem.gu.se
Fletcher, John Professor 031-786 9105 john.fletcher@chem.gu.se
Hertzog, Manuel Doktorand 031-786 9106 manuel.hertzog@chem.gu.se
Malak, Monika Doktorand 031-786 9110 monika.malak@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 brared@chem.gu.se
Nekoueishahraki, Bijan Forskningsingenjör 031-786 9112 bijan.nekoueishahraki@gu.se
Malo, Marcus Forskare 031-786 9115 mmalo@chem.gu.se
Eriksson, Leif Professor 031-786 9117 leif.eriksson@chem.gu.se

Visar 201 - 234 av 234

Visar 81 - 90 av 1652

2019

Bioisosteres of Indomethacin as Inhibitors of Aldo-Keto Reductase 1C3
M. L. Lolli, I. M. Carnovale, A. C. Pippione, Weixiao Yuan Wahlgren, D. Bonanni et al.
Acs Medicinal Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shared Molecular Targets Confer Resistance over Short and Long Evolutionary Timescales
J. Li, I. Vázquez-García, Karl O. Persson, A. González, J. X. Yue et al.
Molecular biology and evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Three-Color Fluorescent Supramolecular Nanoassembly of Phototherapeutics Activable by Two-Photon Excitation with Near-Infrared Light.
Aurore Fraix, Vladimir Kirejev, Milo Malanga, Éva Fenyvesi, Szabolcs Béni et al.
Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

FOXF2 is required for cochlear development in humans and mice.
Guney Bademci, Clemer Abad, Armagan Incesulu, Fahed Elian, Azadeh Reyahi et al.
Human molecular genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Roadside assessment of a modern city bus fleet: Gaseous and particle emissions
Qianyun Liu, Åsa M. Hallquist, Henrik Fallgren, Martin Jerksjö, Sara Jutterström et al.
Atmospheric Environment: X, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Indoor ozone/human chemistry and ventilation strategies
Christian Mark Salvador, Gabriel Bekö, Charles Weschler, Glenn Morrison, Michael Le Breton et al.
Indoor Air: International Journal of Indoor Environment and Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Protein kinase MST3 modulates lipid homeostasis in hepatocytes and correlates with nonalcoholic steatohepatitis in humans.
Emmelie Cansby, Nagaraj M. Kulkarni, Elin Magnusson, Yeshwant Kurhe, Manoj Amrutkar et al.
FASEB journal : official publication of the Federation of American Societies for Experimental Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dopamine release dynamics in the tuberoinfundibular dopamine system.
Stefanos Stagkourakis, Johan Dunevall, Zahra Taleat, Andrew G Ewing, Christian Broberger
The Journal of neuroscience : the official journal of the Society for Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Meiosis I progression in spermatogenesis requires a type of testis-specific 20S core proteasome
Qianting Zhang, S. Y. Ji, Kiran Busayavalasa, Jingchen Shao, Chao Yu
Nature Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Discovery and development of substituted thiadiazoles as inhibitors of Staphylococcus aureus Sortase A
Patrick M. Wehrli, Ivana Uzelac, Thomas Olsson, T. Jacso, Daniel Tietze et al.
Bioorganic & Medicinal Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 1652

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?