Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen bedriver högkvalitativ forskning och utbildning inom inom kemiska vetenskaper och molekylära livsvetenskaper.

Våra forskargrupperär aktiva inom

  • analytisk kemi
  • atmosfärsvetenskap
  • biokemi
  • fysikalisk kemi
  • läkemedelskemi
  • oorganisk kemi
  • organisk kemi
  • cellbiologi
  • genetik
  • genomik
  • mikrobiologi
  • molekylärbiologi
  • strukturbiologi.

Våra forskare har många tvärvetenskapliga samarbeten, både nationellt och internationellt, och bidrar starkt till Göteborgs universitets topprankning inom life science enligt Shanghairankningen 2019.

Institutionen ansvarar för utbildning på grundläggande nivå inom programmen för kemi, organisk kemi och läkemedelskemi, molekylärbiologi, genomik och systembiologi samt receptarieprogrammet. Med många valmöjligheter inom utbildningen kan våra studenter kombinera undervisningsämnena till en unik profil inom life science.

Institutionen finns i Kemihuset på Campus Johanneberg och i Lundbergslaboratoriet på Campus Medicinareberget.

Visar 11 - 20 av 1719

2020

Harnessing Energy-Transfer in N-Centered Radical-Mediated Synthesis of Pyrrolidines
Peter Fodran, Carl Johan Wallentin
European Journal of Organic Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Measurements of submicron organonitrate particles: Implications for the impacts of NOx pollution in a subtropical forest
Christian Mark Salvador, Charles Chou, H.C. Cheung, T.T. Ho, C.Y. Tsai et al.
Atmospheric research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Engineering of a highly stable metal-organic Co-film for efficient electrocatalytic water oxidation in acidic media
H. A. Younus, M. Vandichel, N. Ahmad, Elisabet Ahlberg, M. Busch et al.
Materials Today Energy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

All-Carbon-Linked Continuous Three-Dimensional Porous Aromatic Framework Films with Nanometer-Precise Controllable Thickness
Martin Ratsch, Chen Ye, Yizhou Yang, A. R. Zhang, A. M. Evans et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cellular Analysis and Comparative Transcriptomics Reveal the Tolerance Mechanisms of Candida tropicalis Toward Phenol
H. Y. Wang, Q. Li, Y. Y. Peng, Z. Y. Zhang, X. L. Kuang et al.
Frontiers in Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1719

Visar 1 - 50 av 224

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abujubara, Helal Doktorand helal.abujubara@gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor emerita 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Alm Rosenblad, Magnus Forskare 031-786 3958 magnus.almrosenblad@cmb.gu.se
Amberntson, Ann Ekonom 031-786 9004 ambernts@chem.gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Eu-postdoc (marie curiestip) mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Elsa Studieadministratör 031-786 9083 elsa.andersson@gu.se
Andersson, Jennifer Forskningsadministratör 031-786 1439 jennifer.andersson@gu.se
Andersson, Poh Lin Ekonom 031-786 6819 poh.lin.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Anindya, Atsarina Larasati Doktorand atsarina.larasati.anindya@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Banacore, Analia Doktorand analia.banacore@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@chem.gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Bliman, David Forskare david.bliman@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Brath, Ulrika Forskningsingenjör 1.e ulrika.brath@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 brared@chem.gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@chem.gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Forskningsingenjör 1.e petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Universitetslektor 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Cansby, Emmelie Forskningsingenjör emmelie.cansby@gu.se
Caputo, Mara Doktorand mara.caputo@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Cherkupally, Prabhakar Eu-postdoc (marie curiestip) prabhakar.cherkupally@gu.se
Cravcenco, Alex Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Córdoba Beldad, Carmen Mª Doktorand carmen.maria.cordoba.beldad@gu.se
Da Silva Lima, Alex Postdoktor alex.da.silva.lima@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör peter.dahl@cmb.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 224

Visar 11 - 20 av 1719

2020

Harnessing Energy-Transfer in N-Centered Radical-Mediated Synthesis of Pyrrolidines
Peter Fodran, Carl Johan Wallentin
European Journal of Organic Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Measurements of submicron organonitrate particles: Implications for the impacts of NOx pollution in a subtropical forest
Christian Mark Salvador, Charles Chou, H.C. Cheung, T.T. Ho, C.Y. Tsai et al.
Atmospheric research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Engineering of a highly stable metal-organic Co-film for efficient electrocatalytic water oxidation in acidic media
H. A. Younus, M. Vandichel, N. Ahmad, Elisabet Ahlberg, M. Busch et al.
Materials Today Energy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

All-Carbon-Linked Continuous Three-Dimensional Porous Aromatic Framework Films with Nanometer-Precise Controllable Thickness
Martin Ratsch, Chen Ye, Yizhou Yang, A. R. Zhang, A. M. Evans et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cellular Analysis and Comparative Transcriptomics Reveal the Tolerance Mechanisms of Candida tropicalis Toward Phenol
H. Y. Wang, Q. Li, Y. Y. Peng, Z. Y. Zhang, X. L. Kuang et al.
Frontiers in Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1719

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2020-06-26
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://cmb.gu.se/om_institutionen/?feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fcmb.gu.se%2Fom_institutionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D2%26selectedTab%3D3&recipientName=Katleen+Burm&encodedEmail=d2VibWFzdGVyQGNtYi5ndS5zZQ&publicationPageNumber=2&selectedTab=3
Utskriftsdatum: 2020-07-05