Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 91 - 100 av 1614

2019

Existing Source for Muon-Catalyzed Nuclear Fusion Can Give Megawatt Thermal Fusion Generator
Leif Holmlid
Fusion science and technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A phototherapeutic fluorescent β-cyclodextrin branched polymer delivering nitric oxide.
Milo Malanga, Mimimorena Seggio, Vladimir Kirejev, Aurore Fraix, Ivana Di Bari et al.
Biomaterials science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combined Deterministic and Stochastic Processes Control Microbial Succession in Replicate Granular Biofilm Reactors
R. Liebana, O. Modin, F. Persson, E. Szabo, Malte Hermansson et al.
Environmental Science & Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The unfolded protein response modulators GSK2606414 and KIRA6 are potent KIT inhibitors
M. Mahameed, T. Wilhelm, O. Darawshi, A. Obiedat, W. S. Tommy et al.
Cell Death and Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 91 - 100 av 1614

Visar 151 - 200 av 235

Namn Titel Telefon E-post
Nilsson, Jeanette Universitetslektor 031-786 3879 jeanette.nilsson@cmb.gu.se
Nilsson, Åke Lektor emeritus 031-786 9102 akenils@chem.gu.se
Nimmrich, Amke Doktorand amke.nimmrich@cmb.gu.se
Nordholm, Sture Professor emeritus sture.nordholm@gu.se
Nordström, Veronica Ekonom 031-786 5006 veronica.nordstrom@gu.se
Nordvall, Lars Instrumentmakare fö 031-786 3934 lars.nordvall@gu.se
Norrby, Per-Ola Professor, adjungerad pon@chem.gu.se
Nyman, Gunnar Professor 031-786 9035 gunnar.nyman@gu.se
Okeke, Damasus Doktorand damasus.okeke@gu.se
Olsson, Roger Professor, gäst oroger@chem.gu.se
Ondrejkova, Alica Doktorand alica.ondrejkova@gu.se
Ooi, Saik Ann Doktorand saik.ann.ooi@gu.se
Oomen, Pieter Eu-postdoc (marie curiestip) pieter.oomen@gu.se
Orekhov, Vladislav Professor 031-786 3886 vladislav.orekhov@nmr.gu.se
Ortolani, Giorgia Doktorand giorgia.ortolani@gu.se
Ostojic, Lucija Doktorand lucija.ostojic@gu.se
Palm, Martin Doktorand martin.palm@gu.se
Panagaki, Dimitra Doktorand dimitra.panagaki@neuro.gu.se
Panman, Matthijs Forskningsingenjör 1.e matthijs.panman@gu.se
Panman van Der Meer, Claire Programsamordnare claire.panman.van.der.meer@gu.se
Pathak, Ravi Kant Universitetslektor 031-786 9095 ravikant@chem.gu.se
Pavlovska, Mariia Ekonomiadministratör 031-786 9010 mariia.pavlovska@chem.gu.se
Pedersen, Anders Forskningsingenjör 1.e anders.pedersen@nmr.gu.se
Persson, Cecilia Forskningsingenjör 1.e cecilia.persson@nmr.gu.se
Persson, Karl Doktorand karl.persson@cmb.gu.se
Pettersson, Jan Professor 031-786 9072 jan.pettersson.2@gu.se
Phan, Thi Ngoc Nhu Forskare nhu.phan@chem.gu.se
Pilon, Marc Professor 031-786 3279 marc.pilon@cmb.gu.se
Poulsen, Jens Universitetslektor, adjungerad jens.poulsen@gu.se
Priestley, Michael Postdoktor michael.priestley@gu.se
Rabasco, Stefania Doktorand stefania.rabasco@gu.se
Ratsch, Martin Doktorand 031-786 9101 martin.ratsch@chem.gu.se
Rautavirta, Maritta Ekonomiadministratör maritta.rautavirta@gu.se
Reymer, Anna Forskare anna.reymer@gu.se
Rodrigues, Joana Isabel Doktorand joana.rodrigues@gu.se
Rydström, Jan Professor emeritus, Professor emeritus i biokemi 031-786 3237 jan.rydstrom@gmail.com
Sallova, Ylber Doktorand ylber.sallova@gu.se
Salvador, Christian Mark Forskare christian.mark.salvador@gu.se
Sarabi, Daniel Doktorand daniel.sarabi@gu.se
Schmitz, Florian Doktorand florian.schmitz@chem.gu.se
Schäfer, Clara Doktorand clara.schafer@gu.se
Seifert, Tina Postdoktor tina.seifert@chem.gu.se
Shibuya, Hiroki Universitetslektor, biträdande hiroki.shibuya@gu.se
Simonsson, Isabelle Doktorand isabelle.simonsson@gu.se
Stenberg, Simon Postdoktor simon.stenberg@gu.se
Suarez, Carolina Postdoktor carolina.suarez@cmb.gu.se
Sulskis, Darius Doktorand darius.sulskis@gu.se
Sunnerhagen, Per Professor 031-786 3830 per.sunnerhagen@cmb.gu.se
Suárez Martín, Ignacio Doktorand ignacio.suarez.martin@gu.se
Svensson, Ann Personalhandläggare 031-786 2558 ann.svensson@cmb.gu.se

Visar 151 - 200 av 235

Visar 91 - 100 av 1614

2019

Existing Source for Muon-Catalyzed Nuclear Fusion Can Give Megawatt Thermal Fusion Generator
Leif Holmlid
Fusion science and technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A phototherapeutic fluorescent β-cyclodextrin branched polymer delivering nitric oxide.
Milo Malanga, Mimimorena Seggio, Vladimir Kirejev, Aurore Fraix, Ivana Di Bari et al.
Biomaterials science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combined Deterministic and Stochastic Processes Control Microbial Succession in Replicate Granular Biofilm Reactors
R. Liebana, O. Modin, F. Persson, E. Szabo, Malte Hermansson et al.
Environmental Science & Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The unfolded protein response modulators GSK2606414 and KIRA6 are potent KIT inhibitors
M. Mahameed, T. Wilhelm, O. Darawshi, A. Obiedat, W. S. Tommy et al.
Cell Death and Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 91 - 100 av 1614

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?