Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1081 - 1090 av 1270

2012

Neutron diffraction study of the monoclinic to tetragonal structural transition in LaNbO<sub>4</sub> and its relation to proton mobility
M. Huse, A. W. B. Skilbred, Maths Karlsson, Sten G. Eriksson, T. Norby et al.
Journal of Solid State Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of trace metal release from volcanic ash on growth of Thalassiosira pseudonana and Emiliania huxleyi
L. J. Hoffmann, Eike Breitbarth, M. V. Ardelan, S. Duggen, N. Olgun et al.
Marine Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Determination of primary sequence specificity of Arabidopsis MAPKs MPK3 and MPK6 leads to identification of new substrates.
Carolin Sörensson, Marit Lenman, Jenny Veide Vilg, Simone Schopper, Thomas Ljungdahl et al.
The Biochemical journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Modulation of Leishmania major aquaglyceroporin activity by a mitogen-activated protein kinase.
Goutam Mandal, Mansi Sharma, Martin Kruse, Claudia Sander-Juelch, Laura A Munro et al.
Molecular microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Immobilization of uranium in biofilm microorganisms exposed to groundwater seeps over granitic rock tunnel walls in Olkiluoto, Finland
E. Krawczyk-Barsch, H. Lunsdorf, Karsten Pedersen, T. Arnold, F. Bok et al.
Geochimica Et Cosmochimica Acta, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Time course gene expression profiling of yeast spore germination reveals a network of transcription factors orchestrating the global response
Cecilia Geijer, Ivan Pirkov, Wanwipa Vongsangnak, Abraham Ericsson, Jens B. Nielsen et al.
BMC Genomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Water quality modelling, monitoring and microbial source tracking for microbial risk assessment of a drinking water source
Ekaterina Sokolova, Thomas J. R. Pettersson, Johan Åström, Olof Bergstedt, Inger Kjellberg et al.
Åttonde Nordiska Dricksvattenkonferensen, Svenskt Vatten, NordIWA, Stockholm, 18-20 juni 2012, Poster (konferens) 2012
Poster (konferens)

Estimation of pathogen concentrations in a drinking water source using hydrodynamic modelling and microbial source tracking
Ekaterina Sokolova, Johan Åström, Thomas J. R. Pettersson, Olof Bergstedt, Malte Hermansson
Journal of Water and Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Decay of Bacteroidales Genetic Markers in Relation to Traditional Fecal Indicators for Water Quality Modeling of Drinking Water Sources
Ekaterina Sokolova, Johan Åström, Thomas J. R. Pettersson, Olof Bergstedt, Malte Hermansson
Environmental Science and Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Recent Trends in Heterocyclic Quinones
Milkyas Endale, Mate Erdelyi
Targets in Heterocyclic Systems, ISSN 1724-9449, utkommer årligen sedan 1997., Roma, Italy, Italian Society of Chemistry, Kapitel i bok 2012
Kapitel i bok

Visar 1081 - 1090 av 1270

Visar 1 - 50 av 192

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Doktorand anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Forskare 031-786 4076 mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Patrik Professor adjungerad patrik.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Bergkvist, Helena Personaladministratör 031-786 9116 helena.bergkvist@gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Bergman, Jenny Doktorand/​projektassistent 031-786 9058 jenny.bergman@gu.se
Berntsson, Oskar Postdoktor 031-786 3932 oskar.berntsson@gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Bodhicharla, Rakesh Forskare rakesh.bodhicharla@gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Bosman, Robert Eu-doktorand robert.bosman@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor, biträdande 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 johanna.brared-christensson@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand daria.burdakova@gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Doktorand petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Forskarassistent 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Carlesso, Antonio Eu-doktorand antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Carlsson, Rhawnie Caing Doktorand/​projektassistent rhawnie.caing.carlsson@gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cheung, Eliza Ekonomiadministratör 031-786 9014 eliza.cheung@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör 031-786 9086 peter.dahl@cmb.gu.se
Danielsson, Karin Doktorand 031-786 9092 karin.danielsson@gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Dods, Robert Forskare robert.dods@gu.se
Dunevall, Elin Doktorand 031-786 3944 elin.dunevall@cmb.gu.se
Edlund, Petra Doktorand 031-786 3911 petra.edlund@gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Erdelyi, Mate Professor 031-786 9033 mate.erdelyi@gu.se

Visar 1 - 50 av 192

Visar 1081 - 1090 av 1270

2012

Neutron diffraction study of the monoclinic to tetragonal structural transition in LaNbO<sub>4</sub> and its relation to proton mobility
M. Huse, A. W. B. Skilbred, Maths Karlsson, Sten G. Eriksson, T. Norby et al.
Journal of Solid State Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of trace metal release from volcanic ash on growth of Thalassiosira pseudonana and Emiliania huxleyi
L. J. Hoffmann, Eike Breitbarth, M. V. Ardelan, S. Duggen, N. Olgun et al.
Marine Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Determination of primary sequence specificity of Arabidopsis MAPKs MPK3 and MPK6 leads to identification of new substrates.
Carolin Sörensson, Marit Lenman, Jenny Veide Vilg, Simone Schopper, Thomas Ljungdahl et al.
The Biochemical journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Modulation of Leishmania major aquaglyceroporin activity by a mitogen-activated protein kinase.
Goutam Mandal, Mansi Sharma, Martin Kruse, Claudia Sander-Juelch, Laura A Munro et al.
Molecular microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Immobilization of uranium in biofilm microorganisms exposed to groundwater seeps over granitic rock tunnel walls in Olkiluoto, Finland
E. Krawczyk-Barsch, H. Lunsdorf, Karsten Pedersen, T. Arnold, F. Bok et al.
Geochimica Et Cosmochimica Acta, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Time course gene expression profiling of yeast spore germination reveals a network of transcription factors orchestrating the global response
Cecilia Geijer, Ivan Pirkov, Wanwipa Vongsangnak, Abraham Ericsson, Jens B. Nielsen et al.
BMC Genomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Water quality modelling, monitoring and microbial source tracking for microbial risk assessment of a drinking water source
Ekaterina Sokolova, Thomas J. R. Pettersson, Johan Åström, Olof Bergstedt, Inger Kjellberg et al.
Åttonde Nordiska Dricksvattenkonferensen, Svenskt Vatten, NordIWA, Stockholm, 18-20 juni 2012, Poster (konferens) 2012
Poster (konferens)

Estimation of pathogen concentrations in a drinking water source using hydrodynamic modelling and microbial source tracking
Ekaterina Sokolova, Johan Åström, Thomas J. R. Pettersson, Olof Bergstedt, Malte Hermansson
Journal of Water and Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Decay of Bacteroidales Genetic Markers in Relation to Traditional Fecal Indicators for Water Quality Modeling of Drinking Water Sources
Ekaterina Sokolova, Johan Åström, Thomas J. R. Pettersson, Olof Bergstedt, Malte Hermansson
Environmental Science and Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Recent Trends in Heterocyclic Quinones
Milkyas Endale, Mate Erdelyi
Targets in Heterocyclic Systems, ISSN 1724-9449, utkommer årligen sedan 1997., Roma, Italy, Italian Society of Chemistry, Kapitel i bok 2012
Kapitel i bok

Visar 1081 - 1090 av 1270

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?