Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1121 - 1130 av 1273

2012

Observations in the Ocean
Bert Rudels, Leif G Anderson, Patrik Eriksson, Eberhartd Fahrbach, Martin Jakobsson et al.
Arctic Climate Change: The ACSYS Decade and Beyond, edited by P. Lemke and H.-W. Jacobi, B.V, Springer, Kapitel i bok 2012
Kapitel i bok

A structure activity relationship study of geranial derivatives
Tamara Delaine, Johanna Rudbäck, Ida B Niklasson, Lina Hagvall, Kristina Luthman et al.
Contact Dermatitis 11th congress of the European society of contact dermatitis (ESCD) 13-16 june 2012, Malmö, Sweden, Paper i proceeding 2012
Paper i proceeding

Identification of hydroperoxides in essential oils
Johanna Rudbäck, Islam Nurul, Ulrika Nilsson, Ann-Therese Karlberg
Contact Dermatitis 11th Congress of the European Society of Contact Dermatitis (ESCD) 13-16 June 2012, Malmö, , Paper i proceeding 2012
Paper i proceeding

Comparison of the Mechanism of Deamination of 5,6-dihydro-5-methylcytosine with other cytosine derivatives
A. Grand, J. Cadet, Leif A Eriksson, V. Labet, N.L. Jorge et al.
Theoretical Chemistry accounts, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Strain-level typing and identification of bacteria using mass spectrometry-based proteomics.
Roger Karlsson, Max Davidson, Liselott Svensson-Stadler, Anders Karlsson, Kenneth Olesen et al.
Journal of proteome research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stability and iron coordination in DNA adducts of Anthracycline based anti-cancer drugs
A. Eizaguirre, M. Yanez, Leif A Eriksson
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cloning and Functional Studies of a Splice Variant of CYP26B1 Expressed in Vascular Cells
A. A. Elmabsout, A. Kumawat, P. Saenz-Mendez, O. Krivospitskaya, H. Savenstrand et al.
Plos One, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1121 - 1130 av 1273

Visar 1 - 50 av 192

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Doktorand anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Forskare 031-786 4076 mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Patrik Professor adjungerad patrik.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Bergkvist, Helena Personaladministratör 031-786 9116 helena.bergkvist@gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Bergman, Jenny Doktorand/​projektassistent 031-786 9058 jenny.bergman@gu.se
Berntsson, Oskar Postdoktor 031-786 3932 oskar.berntsson@gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Bodhicharla, Rakesh Forskare rakesh.bodhicharla@gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Bosman, Robert Eu-doktorand robert.bosman@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor, biträdande 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 johanna.brared-christensson@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand daria.burdakova@gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Doktorand petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Forskarassistent 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Carlesso, Antonio Eu-doktorand antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Carlsson, Rhawnie Caing Doktorand/​projektassistent rhawnie.caing.carlsson@gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cheung, Eliza Ekonomiadministratör 031-786 9014 eliza.cheung@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör 031-786 9086 peter.dahl@cmb.gu.se
Danielsson, Karin Doktorand 031-786 9092 karin.danielsson@gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Dods, Robert Forskare robert.dods@gu.se
Dunevall, Elin Doktorand 031-786 3944 elin.dunevall@cmb.gu.se
Edlund, Petra Doktorand 031-786 3911 petra.edlund@gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Erdelyi, Mate Professor 031-786 9033 mate.erdelyi@gu.se

Visar 1 - 50 av 192

Visar 1121 - 1130 av 1273

2012

Observations in the Ocean
Bert Rudels, Leif G Anderson, Patrik Eriksson, Eberhartd Fahrbach, Martin Jakobsson et al.
Arctic Climate Change: The ACSYS Decade and Beyond, edited by P. Lemke and H.-W. Jacobi, B.V, Springer, Kapitel i bok 2012
Kapitel i bok

A structure activity relationship study of geranial derivatives
Tamara Delaine, Johanna Rudbäck, Ida B Niklasson, Lina Hagvall, Kristina Luthman et al.
Contact Dermatitis 11th congress of the European society of contact dermatitis (ESCD) 13-16 june 2012, Malmö, Sweden, Paper i proceeding 2012
Paper i proceeding

Identification of hydroperoxides in essential oils
Johanna Rudbäck, Islam Nurul, Ulrika Nilsson, Ann-Therese Karlberg
Contact Dermatitis 11th Congress of the European Society of Contact Dermatitis (ESCD) 13-16 June 2012, Malmö, , Paper i proceeding 2012
Paper i proceeding

Comparison of the Mechanism of Deamination of 5,6-dihydro-5-methylcytosine with other cytosine derivatives
A. Grand, J. Cadet, Leif A Eriksson, V. Labet, N.L. Jorge et al.
Theoretical Chemistry accounts, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Strain-level typing and identification of bacteria using mass spectrometry-based proteomics.
Roger Karlsson, Max Davidson, Liselott Svensson-Stadler, Anders Karlsson, Kenneth Olesen et al.
Journal of proteome research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stability and iron coordination in DNA adducts of Anthracycline based anti-cancer drugs
A. Eizaguirre, M. Yanez, Leif A Eriksson
Physical Chemistry Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cloning and Functional Studies of a Splice Variant of CYP26B1 Expressed in Vascular Cells
A. A. Elmabsout, A. Kumawat, P. Saenz-Mendez, O. Krivospitskaya, H. Savenstrand et al.
Plos One, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1121 - 1130 av 1273

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?