Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Göran Hilmersson

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1171 - 1180 av 1273

2012

In situ pH measurements with hydrous iridium oxide in a rotating ring disc configuration
Patrick Steegstra, Elisabet Ahlberg
Journal of Electroanalytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CO2 permeability of cell membranes is regulated by membrane cholesterol and protein gas channels
F. Itel, S. Al-Samir, Fredrik Öberg, M. Chami, M. Kumar et al.
Faseb Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Formation of anthropogenic secondary organic aerosol (SOA) and its influence on biogenic SOA properties
Eva U. Emanuelsson, Mattias Hallquist, K. Kristensen, M. Glasius, B. Bohn et al.
Atmospheric Chemistry and Physics Discussions, Copernicus Publications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Secondary organic aerosol formation from gasoline passenger vehicle emissions investigated in a smog chamber
E. Z. Nordin, A. C. Eriksson, P. Roldin, P. T. Nilsson, J. E. Carlsson et al.
Atmospheric Chemistry and Physics Discussions, Copernicus Publications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unexpected T-cell recognition of an altered peptide ligand is driven by reversed thermodynamics
E. B. Allerbring, A. D. Duru, H. Uchtenhagen, C. Madhurantakam, M. B. Tomek et al.
European Journal of Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structure activity relationships of the epoxy resin DGEBF
Niamh M O'Boyle, Ida B Niklasson, Tamara Delaine, Andreas Natsch, Kristina Luthman et al.
11th Congress of the European Society of Contact Dermatitis, 13-16 June 2012, Malmö, Sweden, Poster (konferens) 2012
Poster (konferens)

Transmetallation Versus β-Hydride Elimination: The Role of 1,4-Benzoquinone in Chelation-Controlled Arylation Reactions with Arylboronic Acids
Christian Sköld, Jonatan Kleimark, Alejandro Trejos, Luke R. Odell, Sten O. Nilsson Lill et al.
Chemistry - A European Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mechanistic Studies of the CuH-Catalyzed Synthesis of α-Hydroxyallenes
Helene Reeker, Per-Ola Norrby, Norbert Krause
Organometallics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

tBu or not tBu?
Sten O. Nilsson Lill, Per Ryberg, Tobias Rein, Evelina Bennström, Per-Ola Norrby
Chemistry - A European Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1171 - 1180 av 1273

Visar 1 - 50 av 192

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Doktorand anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Forskare 031-786 4076 mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Patrik Professor adjungerad patrik.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Bergkvist, Helena Personaladministratör 031-786 9116 helena.bergkvist@gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Bergman, Jenny Doktorand/​projektassistent 031-786 9058 jenny.bergman@gu.se
Berntsson, Oskar Postdoktor 031-786 3932 oskar.berntsson@gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Bodhicharla, Rakesh Forskare rakesh.bodhicharla@gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Bosman, Robert Eu-doktorand robert.bosman@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor, biträdande 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 johanna.brared-christensson@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand daria.burdakova@gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Doktorand petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Forskarassistent 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Carlesso, Antonio Eu-doktorand antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Carlsson, Rhawnie Caing Doktorand/​projektassistent rhawnie.caing.carlsson@gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cheung, Eliza Ekonomiadministratör 031-786 9014 eliza.cheung@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör 031-786 9086 peter.dahl@cmb.gu.se
Danielsson, Karin Doktorand 031-786 9092 karin.danielsson@gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Dods, Robert Forskare robert.dods@gu.se
Dunevall, Elin Doktorand 031-786 3944 elin.dunevall@cmb.gu.se
Edlund, Petra Doktorand 031-786 3911 petra.edlund@gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Erdelyi, Mate Professor 031-786 9033 mate.erdelyi@gu.se

Visar 1 - 50 av 192

Visar 1171 - 1180 av 1273

2012

In situ pH measurements with hydrous iridium oxide in a rotating ring disc configuration
Patrick Steegstra, Elisabet Ahlberg
Journal of Electroanalytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CO2 permeability of cell membranes is regulated by membrane cholesterol and protein gas channels
F. Itel, S. Al-Samir, Fredrik Öberg, M. Chami, M. Kumar et al.
Faseb Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Formation of anthropogenic secondary organic aerosol (SOA) and its influence on biogenic SOA properties
Eva U. Emanuelsson, Mattias Hallquist, K. Kristensen, M. Glasius, B. Bohn et al.
Atmospheric Chemistry and Physics Discussions, Copernicus Publications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Secondary organic aerosol formation from gasoline passenger vehicle emissions investigated in a smog chamber
E. Z. Nordin, A. C. Eriksson, P. Roldin, P. T. Nilsson, J. E. Carlsson et al.
Atmospheric Chemistry and Physics Discussions, Copernicus Publications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unexpected T-cell recognition of an altered peptide ligand is driven by reversed thermodynamics
E. B. Allerbring, A. D. Duru, H. Uchtenhagen, C. Madhurantakam, M. B. Tomek et al.
European Journal of Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structure activity relationships of the epoxy resin DGEBF
Niamh M O'Boyle, Ida B Niklasson, Tamara Delaine, Andreas Natsch, Kristina Luthman et al.
11th Congress of the European Society of Contact Dermatitis, 13-16 June 2012, Malmö, Sweden, Poster (konferens) 2012
Poster (konferens)

Transmetallation Versus β-Hydride Elimination: The Role of 1,4-Benzoquinone in Chelation-Controlled Arylation Reactions with Arylboronic Acids
Christian Sköld, Jonatan Kleimark, Alejandro Trejos, Luke R. Odell, Sten O. Nilsson Lill et al.
Chemistry - A European Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mechanistic Studies of the CuH-Catalyzed Synthesis of α-Hydroxyallenes
Helene Reeker, Per-Ola Norrby, Norbert Krause
Organometallics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

tBu or not tBu?
Sten O. Nilsson Lill, Per Ryberg, Tobias Rein, Evelina Bennström, Per-Ola Norrby
Chemistry - A European Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1171 - 1180 av 1273

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2016-10-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?