Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1441 - 1450 av 1543

2012

α-Terpinene, an antioxidant in tea tree oil, autoxidizes rapidly to skin allergens on air exposure
Johanna Rudbäck, Moa Andresen Bergström, Anna Börje, Ulrika Nilsson, Ann-Therese Karlberg
Chemical Research in Toxicology, American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In situ pH measurements with hydrous iridium oxide in a rotating ring disc configuration
Patrick Steegstra, Elisabet Ahlberg
Journal of Electroanalytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CO2 permeability of cell membranes is regulated by membrane cholesterol and protein gas channels
F. Itel, S. Al-Samir, Fredrik Öberg, M. Chami, M. Kumar et al.
Faseb Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Formation of anthropogenic secondary organic aerosol (SOA) and its influence on biogenic SOA properties
Eva U. Emanuelsson, Mattias Hallquist, K. Kristensen, M. Glasius, B. Bohn et al.
Atmospheric Chemistry and Physics Discussions, Copernicus Publications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Secondary organic aerosol formation from gasoline passenger vehicle emissions investigated in a smog chamber
E. Z. Nordin, A. C. Eriksson, P. Roldin, P. T. Nilsson, J. E. Carlsson et al.
Atmospheric Chemistry and Physics Discussions, Copernicus Publications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unexpected T-cell recognition of an altered peptide ligand is driven by reversed thermodynamics
E. B. Allerbring, A. D. Duru, H. Uchtenhagen, C. Madhurantakam, M. B. Tomek et al.
European Journal of Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structure activity relationships of the epoxy resin DGEBF
Niamh M O'Boyle, Ida B Niklasson, Tamara Delaine, Andreas Natsch, Kristina Luthman et al.
11th Congress of the European Society of Contact Dermatitis, 13-16 June 2012, Malmö, Sweden, Poster (konferens) 2012
Poster (konferens)

Transmetallation Versus β-Hydride Elimination: The Role of 1,4-Benzoquinone in Chelation-Controlled Arylation Reactions with Arylboronic Acids
Christian Sköld, Jonatan Kleimark, Alejandro Trejos, Luke R. Odell, Sten O. Nilsson Lill et al.
Chemistry - A European Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mechanistic Studies of the CuH-Catalyzed Synthesis of α-Hydroxyallenes
Helene Reeker, Per-Ola Norrby, Norbert Krause
Organometallics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

tBu or not tBu?
Sten O. Nilsson Lill, Per Ryberg, Tobias Rein, Evelina Bennström, Per-Ola Norrby
Chemistry - A European Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1441 - 1450 av 1543

Visar 1 - 50 av 230

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Forskningsingenjör anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Alm Rosenblad, Magnus Forskare 031-786 3958 magnus.almrosenblad@cmb.gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Eu-postdoc (marie curiestip) mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Patrik Professor, adjungerad patrik.andersson@gu.se
Andersson, Poh Lin Ekonom 031-786 6819 poh.lin.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Bernin, Diana Forskningsingenjör 1.e diana.bernin@nmr.gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@chem.gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Bliman, David Forskare david.bliman@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Bodhicharla, Rakesh Forskare rakesh.bodhicharla@gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Bosman, Robert Doktorand robert.bosman@gu.se
Brath, Ulrika Forskningsingenjör 1.e ulrika.brath@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 brared@chem.gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@chem.gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Forskningsingenjör petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Universitetslektor 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Caputo, Mara Doktorand mara.caputo@gu.se
Carlesso, Antonio Doktorand antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cherkupally, Prabhakar Eu-postdoc (marie curiestip) prabhakar.cherkupally@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@chem.gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör peter.dahl@cmb.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@chem.gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 230

Visar 1441 - 1450 av 1543

2012

α-Terpinene, an antioxidant in tea tree oil, autoxidizes rapidly to skin allergens on air exposure
Johanna Rudbäck, Moa Andresen Bergström, Anna Börje, Ulrika Nilsson, Ann-Therese Karlberg
Chemical Research in Toxicology, American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In situ pH measurements with hydrous iridium oxide in a rotating ring disc configuration
Patrick Steegstra, Elisabet Ahlberg
Journal of Electroanalytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CO2 permeability of cell membranes is regulated by membrane cholesterol and protein gas channels
F. Itel, S. Al-Samir, Fredrik Öberg, M. Chami, M. Kumar et al.
Faseb Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Formation of anthropogenic secondary organic aerosol (SOA) and its influence on biogenic SOA properties
Eva U. Emanuelsson, Mattias Hallquist, K. Kristensen, M. Glasius, B. Bohn et al.
Atmospheric Chemistry and Physics Discussions, Copernicus Publications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Secondary organic aerosol formation from gasoline passenger vehicle emissions investigated in a smog chamber
E. Z. Nordin, A. C. Eriksson, P. Roldin, P. T. Nilsson, J. E. Carlsson et al.
Atmospheric Chemistry and Physics Discussions, Copernicus Publications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unexpected T-cell recognition of an altered peptide ligand is driven by reversed thermodynamics
E. B. Allerbring, A. D. Duru, H. Uchtenhagen, C. Madhurantakam, M. B. Tomek et al.
European Journal of Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Structure activity relationships of the epoxy resin DGEBF
Niamh M O'Boyle, Ida B Niklasson, Tamara Delaine, Andreas Natsch, Kristina Luthman et al.
11th Congress of the European Society of Contact Dermatitis, 13-16 June 2012, Malmö, Sweden, Poster (konferens) 2012
Poster (konferens)

Transmetallation Versus β-Hydride Elimination: The Role of 1,4-Benzoquinone in Chelation-Controlled Arylation Reactions with Arylboronic Acids
Christian Sköld, Jonatan Kleimark, Alejandro Trejos, Luke R. Odell, Sten O. Nilsson Lill et al.
Chemistry - A European Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mechanistic Studies of the CuH-Catalyzed Synthesis of α-Hydroxyallenes
Helene Reeker, Per-Ola Norrby, Norbert Krause
Organometallics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

tBu or not tBu?
Sten O. Nilsson Lill, Per Ryberg, Tobias Rein, Evelina Bennström, Per-Ola Norrby
Chemistry - A European Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1441 - 1450 av 1543

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?