Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1521 - 1530 av 1539

2012

Synthetic biology leading to health care
Kentaro Furukawa
Seibutsu-kogaku Kaishi (= Journal of Biotechnology), Recension 2012
Recension

Experimental Studies and Observations of Clusters of Rydberg Matter and Its Extreme Forms
Leif Holmlid
Journal of Cluster Science, Forskningsöversiktsartikel 2012
Forskningsöversiktsartikel

MeV particles from laser-initiated processes in ultra-dense deuterium D(−1)
Leif Holmlid
European Physical Journal A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detection of MeV particles from ultra-dense protium p(-1): Laser-initiated self-compression from p(1)
K. Frans G. Olofson, Leif Holmlid
Nuclear Instruments and Methods in Physics Research B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mild and efficient nickel-catalyzed Heck reactions with electron-rich olefins.
Thomas M Gøgsig, Jonatan Kleimark, Sten O. Nilsson Lill, Signe Korsager, Anders T Lindhardt et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1521 - 1530 av 1539

Visar 1 - 50 av 229

Namn Titel Telefon E-post
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Bosman, Robert Doktorand robert.bosman@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@chem.gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Caputo, Mara Doktorand mara.caputo@gu.se
Carlesso, Antonio Doktorand antonio.carlesso@gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@chem.gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@chem.gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Escusa Dos Santos, Luis Filipe Doktorand luis.santos@cmb.gu.se
Gall, Dan Doktorand 031-786 9074 dan.gall@gu.se
Ge, Yaxin Doktorand yaxin.ge@gu.se
Glas, Jessica Doktorand jessica.glas@gu.se
Hammarin, Greger Doktorand greger.hammarin@gu.se
Henry, Léocadie Doktorand leocadie.henry@gu.se
Hering, Jenny Doktorand jenny.hering@gu.se
Hertzog, Manuel Doktorand 031-786 9106 manuel.hertzog@chem.gu.se
Hua, Sansan Doktorand sansan.hua@gu.se
Hörberg, Johanna Doktorand johanna.horberg@gu.se
James, Jeemol Doktorand jeemol.james@chem.gu.se
Jensen, Maja Doktorand maja.jensen@gu.se
Johansson, Alexander Doktorand 031-786 3932 alexander.johansson@gu.se
Johansson, Sofia Doktorand 031-786 9073 sofia.johansson@chem.gu.se
Jonsson, Kristin Doktorand kristin.jonsson@chem.gu.se
Karim, Alavi Doktorand karim.alavi@chem.gu.se
Keuenhof, Katharina Doktorand katharina.keuenhof@gu.se
Kumar Busayavalasa, Kiran Doktorand kiran.kumar.busayavalasa@gu.se
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson@chem.gu.se
Le Vo, Kim Long Doktorand kim.long.le.vo@gu.se
Lindroth, Rickard Doktorand rickard.lindroth@gu.se
Lindström, Michelle Doktorand michelle.beatrice.lindstrom@gu.se
Malak, Monika Doktorand 031-786 9110 monika.malak@gu.se
Mitra, Kalyan Doktorand 031-786 9068 kalyan.mitra@gu.se
Mony, Jürgen Doktorand jurgen.mony@chem.gu.se
Munem, Marwa Doktorand 031-786 9055 marwa.munem@chem.gu.se
Nguyen, Duc Khanh Tho Doktorand duc.khanh.tho.nguyen@gu.se
Nimmrich, Amke Doktorand amke.nimmrich@cmb.gu.se
Okeke, Damasus Doktorand damasus.okeke@gu.se
Ondrejkova, Alica Doktorand alica.ondrejkova@gu.se

Visar 1 - 50 av 229

Visar 1521 - 1530 av 1539

2012

Synthetic biology leading to health care
Kentaro Furukawa
Seibutsu-kogaku Kaishi (= Journal of Biotechnology), Recension 2012
Recension

Experimental Studies and Observations of Clusters of Rydberg Matter and Its Extreme Forms
Leif Holmlid
Journal of Cluster Science, Forskningsöversiktsartikel 2012
Forskningsöversiktsartikel

MeV particles from laser-initiated processes in ultra-dense deuterium D(−1)
Leif Holmlid
European Physical Journal A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detection of MeV particles from ultra-dense protium p(-1): Laser-initiated self-compression from p(1)
K. Frans G. Olofson, Leif Holmlid
Nuclear Instruments and Methods in Physics Research B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mild and efficient nickel-catalyzed Heck reactions with electron-rich olefins.
Thomas M Gøgsig, Jonatan Kleimark, Sten O. Nilsson Lill, Signe Korsager, Anders T Lindhardt et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1521 - 1530 av 1539

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?