Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1541 - 1550 av 1553

2012

Detection of MeV particles from ultra-dense protium p(-1): Laser-initiated self-compression from p(1)
K. Frans G. Olofson, Leif Holmlid
Nuclear Instruments and Methods in Physics Research B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mild and efficient nickel-catalyzed Heck reactions with electron-rich olefins.
Thomas M Gøgsig, Jonatan Kleimark, Sten O. Nilsson Lill, Signe Korsager, Anders T Lindhardt et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anisotropic Pair Correlations and Structure Factors of Confined Hard-Sphere Fluids: An Experimental and Theoretical Study
Kim Nygård, Roland Kjellander, Sten Sarman, S. Chodankar, E. Perret et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cdk1, but not Cdk2, is the sole Cdk that is essential and sufficient to drive resumption of meiosis in mouse oocytes
Deepak Adhikari, Wenjing Zheng, Yan Shen, Nagaraju Gorre, Yao Ning et al.
Human Molecular Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The genome of the xerotolerant mold Wallemia sebi reveals adaptations to osmotic stress and suggests cryptic sexual reproduction
Mahajabeen Padamsee, Arun Kumar, Robert Riley, Manfred Binder, Alex Boyd et al.
Fungal Genetics and Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of film dimensions on film droplet formation.
Helene Holmgren, Evert Ljungström
Journal of aerosol medicine and pulmonary drug delivery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of the Molecular Environment on Phosphorylated Amino Acid Models – A Density Functional Theory Study
Maria E. Rudbeck, Sten O. Nilsson Lill, Andreas Barth
Journal of Physical Chemistry – B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1541 - 1550 av 1553

Visar 51 - 100 av 235

Namn Titel Telefon E-post
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Echbarthi, Meriem Forskare meriem.echbarthi@gu.se
Elamin, Khalid Forskare khalid.elamin@gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Englund, Alexander Studieadministratör 031-786 9083 alexander.englund@gu.se
Ericson, Marica Professor 031-786 9030 marica.ericson@gu.se
Eriksson, Leif Professor 031-786 9117 leif.eriksson@chem.gu.se
Escusa Dos Santos, Luis Filipe Doktorand luis.santos@cmb.gu.se
Ewing, Andrew Professor andrew.ewing@gu.se
Farewell, Anne Universitetslektor 031-786 2583 anne.farewell@cmb.gu.se
Fletcher, John Professor 031-786 9105 john.fletcher@chem.gu.se
Fodran, Peter Eu-postdoc (marie curiestip) peter.fodran@gu.se
Forsman, Camilla Forskningsingenjör 031-786 9080 camilla.forsman@gu.se
Gall, Dan Doktorand 031-786 9074 dan.gall@gu.se
Ge, Yaxin Doktorand yaxin.ge@gu.se
Genheden, Samuel Postdoktor samuel.genheden@gu.se
Georgoulia, Panagiota Forskare panagiota.georgoulia@gu.se
Glas, Jessica Doktorand jessica.glas@gu.se
Gottfries, Johan Professor 031-786 9041 johan.gottfries@chem.gu.se
Grantham, Julie Universitetslektor 031-786 2846 julie.grantham@cmb.gu.se
Gräfenstein, Jürgen Systemingenjör 031-786 9016 jurgen.grafenstein@gu.se
Grötli, Morten Professor 031-786 9017 morten.grotli@gu.se
Gustavsson, Emil Forskningsingenjör 1.e emil.gustavsson@cmb.gu.se
Hallquist, Mattias Professor 031-786 9019 mattias.hallquist@gu.se
Hammarin, Greger Doktorand greger.hammarin@gu.se
Hansson, Örjan Universitetslektor, biofysik, spektroskopi, laser, kinetik, elektronöverföring, fotosyntes, kopparpr... 031-786 3929 orjan.hansson@chem.gu.se
Hedfalk, Kristina Universitetslektor, Proprefekt 031-786 3923 kristina.hedfalk@chem.gu.se
Henry, Léocadie Doktorand leocadie.henry@gu.se
Hering, Jenny Doktorand jenny.hering@gu.se
Hermansson, Malte Professor 031-786 2574 malte.hermansson@cmb.gu.se
Hertzog, Manuel Doktorand 031-786 9106 manuel.hertzog@chem.gu.se
Hilmersson, Göran Professor 031-786 9022 goran.hilmersson@gu.se
Holmlid, Leif Professor emeritus 031-786 9076 leif.holmlid@gu.se
Hu, Keke Postdoktor keke.hu@gu.se
Hua, Sansan Doktorand sansan.hua@gu.se
Håkansson, Mikael Professor 031-786 9025 mikael.hakansson@gu.se
Hörberg, Johanna Doktorand johanna.horberg@gu.se
Höög, Johanna Universitetslektor, biträdande 031-786 3937 johanna.hoog@gu.se
Isaksson, Linnéa Forskare linnea.isaksson@chem.gu.se
James, Jeemol Doktorand jeemol.james@chem.gu.se
Jarmetova, Valida Forskningsbiträde 031-786 3954 valida.jarmetova@chem.gu.se
Jegerås Andersson, Elsa Studieadministratör 031-786 9083 elsa.andersson@gu.se
Jensen, Maja Doktorand maja.jensen@gu.se
Jernevad, Therese Studieadministratör 031-786 3966 therese.jernevad@gu.se
Johansson, Alexander Doktorand 031-786 3932 alexander.johansson@gu.se
Johansson, Ingrid Forskningsingenjör 031-786 2575 ingrid.johansson.4@gu.se
Johansson, Sofia Doktorand 031-786 9073 sofia.johansson@chem.gu.se
Jonsson, Kristin Doktorand kristin.jonsson@chem.gu.se
Kannius Janson, Marie Forskare 031-786 3879 marie.kannius@cmb.gu.se
Karim, Alavi Doktorand karim.alavi@chem.gu.se

Visar 51 - 100 av 235

Visar 1541 - 1550 av 1553

2012

Detection of MeV particles from ultra-dense protium p(-1): Laser-initiated self-compression from p(1)
K. Frans G. Olofson, Leif Holmlid
Nuclear Instruments and Methods in Physics Research B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mild and efficient nickel-catalyzed Heck reactions with electron-rich olefins.
Thomas M Gøgsig, Jonatan Kleimark, Sten O. Nilsson Lill, Signe Korsager, Anders T Lindhardt et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anisotropic Pair Correlations and Structure Factors of Confined Hard-Sphere Fluids: An Experimental and Theoretical Study
Kim Nygård, Roland Kjellander, Sten Sarman, S. Chodankar, E. Perret et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cdk1, but not Cdk2, is the sole Cdk that is essential and sufficient to drive resumption of meiosis in mouse oocytes
Deepak Adhikari, Wenjing Zheng, Yan Shen, Nagaraju Gorre, Yao Ning et al.
Human Molecular Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The genome of the xerotolerant mold Wallemia sebi reveals adaptations to osmotic stress and suggests cryptic sexual reproduction
Mahajabeen Padamsee, Arun Kumar, Robert Riley, Manfred Binder, Alex Boyd et al.
Fungal Genetics and Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of film dimensions on film droplet formation.
Helene Holmgren, Evert Ljungström
Journal of aerosol medicine and pulmonary drug delivery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of the Molecular Environment on Phosphorylated Amino Acid Models – A Density Functional Theory Study
Maria E. Rudbeck, Sten O. Nilsson Lill, Andreas Barth
Journal of Physical Chemistry – B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1541 - 1550 av 1553

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?