Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1541 - 1550 av 1555

2012

MeV particles from laser-initiated processes in ultra-dense deuterium D(−1)
Leif Holmlid
European Physical Journal A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detection of MeV particles from ultra-dense protium p(-1): Laser-initiated self-compression from p(1)
K. Frans G. Olofson, Leif Holmlid
Nuclear Instruments and Methods in Physics Research B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mild and efficient nickel-catalyzed Heck reactions with electron-rich olefins.
Thomas M Gøgsig, Jonatan Kleimark, Sten O. Nilsson Lill, Signe Korsager, Anders T Lindhardt et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anisotropic Pair Correlations and Structure Factors of Confined Hard-Sphere Fluids: An Experimental and Theoretical Study
Kim Nygård, Roland Kjellander, Sten Sarman, S. Chodankar, E. Perret et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cdk1, but not Cdk2, is the sole Cdk that is essential and sufficient to drive resumption of meiosis in mouse oocytes
Deepak Adhikari, Wenjing Zheng, Yan Shen, Nagaraju Gorre, Yao Ning et al.
Human Molecular Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The genome of the xerotolerant mold Wallemia sebi reveals adaptations to osmotic stress and suggests cryptic sexual reproduction
Mahajabeen Padamsee, Arun Kumar, Robert Riley, Manfred Binder, Alex Boyd et al.
Fungal Genetics and Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of film dimensions on film droplet formation.
Helene Holmgren, Evert Ljungström
Journal of aerosol medicine and pulmonary drug delivery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1541 - 1550 av 1555

Visar 201 - 235 av 235

Namn Titel Telefon E-post
Takacs, Zoltan Forskningsingenjör 1.e 031-786 6821 zoltan.takacs@gu.se
Tamas, Markus Professor, Prefekt 031-786 2548 markus.tamas@cmb.gu.se
Thomen, Aurélien Forskningsingenjör 031-786 9064 aurelien.thomen@chem.gu.se
Thomson, Erik Universitetslektor 031-786 9071 erik.thomson@gu.se
Thorén Williams, Alexina Doktorand 031-786 5115 alexina.thoren.williams@gu.se
Tietze, Alesia A. Universitetslektor, biträdande 031-786 6248 alesia.a.tietze@gu.se
Tietze, Daniel Forskare daniel.tietze@gu.se
Troussicot, Laura Postdoktor laura.troussicot@gu.se
Tsiligiannis, Epameinondas Doktorand 031-786 9067 epatsi@chem.gu.se
Utterhall, Maria Personalhandläggare maria.utterhall@gu.se
Uwangue, Owens Doktorand owens.uwangue@gu.se
Uzelac, Ivana Doktorand ivana.uzelac@chem.gu.se
Vallin, Josefine Doktorand josefin.vallin@gu.se
Vrhovac, Lidija Doktorand lidija.vrhovac@gu.se
Wahlgren, Weixiao Yuan Forskningsingenjör 1.e weixiao.yuanwahlgren@chem.gu.se
Wall, Staffan Lärare 031-786 9079
Wallentin, Carl Johan Universitetslektor, biträdande 031-786 9045 carl.johan.wallentin@gu.se
Wang, Mao Postdoktor mao.wang@gu.se
Warringer, Jonas Universitetslektor 031-786 3961 jonas.warringer@cmb.gu.se
Watne, Ågot Doktorand 031-786 9071 agot.watne@gu.se
Wedborg, Margareta Professor emerita 031-786 9040 margareta.wedborg@chem.gu.se
Westenhoff, Sebastian Professor 031-786 3936 sebastian.westenhoff.2@gu.se
Wickstrand, Cecilia Forskningsingenjör 031-786 2596 cecilia.wickstrand@chem.gu.se
Xu, Yongjin Doktorand yongjin.xu@chem.gu.se
Yang, Jie Postdoktor jie.yang@gu.se
Ye, Chen Postdoktor chen.ye@gu.se
Yu, Yi Doktorand yi.yu@gu.se
Zabeo, Davide Doktorand davide.zabeo@gu.se
Zare Golcheshmeh, Ensieh Forskningsbiträde ensieh.zare.golcheshmeh@gu.se
Zhang, Jingjing Doktorand jingjing.zhang@gu.se
Zhang, Kexin Doktorand kexin.zhang@gu.se
Zhdanova, Hanna Postdoktor hanna.zhdanova@gu.se
Zoric, Doris Doktorand doris.zoric@gu.se
Ågren, Jill Forskningsingenjör 031-786 9093 jilla@chem.gu.se
Úlfarsdóttir, Tinna Björg Forskningsingenjör tinna.ulfarsdottir@gu.se

Visar 201 - 235 av 235

Visar 1541 - 1550 av 1555

2012

MeV particles from laser-initiated processes in ultra-dense deuterium D(−1)
Leif Holmlid
European Physical Journal A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detection of MeV particles from ultra-dense protium p(-1): Laser-initiated self-compression from p(1)
K. Frans G. Olofson, Leif Holmlid
Nuclear Instruments and Methods in Physics Research B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mild and efficient nickel-catalyzed Heck reactions with electron-rich olefins.
Thomas M Gøgsig, Jonatan Kleimark, Sten O. Nilsson Lill, Signe Korsager, Anders T Lindhardt et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anisotropic Pair Correlations and Structure Factors of Confined Hard-Sphere Fluids: An Experimental and Theoretical Study
Kim Nygård, Roland Kjellander, Sten Sarman, S. Chodankar, E. Perret et al.
Physical Review Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cdk1, but not Cdk2, is the sole Cdk that is essential and sufficient to drive resumption of meiosis in mouse oocytes
Deepak Adhikari, Wenjing Zheng, Yan Shen, Nagaraju Gorre, Yao Ning et al.
Human Molecular Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The genome of the xerotolerant mold Wallemia sebi reveals adaptations to osmotic stress and suggests cryptic sexual reproduction
Mahajabeen Padamsee, Arun Kumar, Robert Riley, Manfred Binder, Alex Boyd et al.
Fungal Genetics and Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of film dimensions on film droplet formation.
Helene Holmgren, Evert Ljungström
Journal of aerosol medicine and pulmonary drug delivery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1541 - 1550 av 1555

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?