Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1591 - 1600 av 1626

2012

Surface water fCO2 algorithms for the high-latitude Pacific sector of the Southern Ocean
Melissa Chierici, Sergio Signorini, My Mattsdotter-Bjørk, Agneta Fransson, Are Olsen
Remote Sensing of Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Search for Superconductivity in Ultra-dense Deuterium D(-1) at Room Temperature: Depletion of D(-1) at Field Strength > 0.05 T
Patrik U Andersson, Leif Holmlid, S. Fuelling
Journal of Superconductivity and Novel Magnetism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Variations in Structure Explain the Viscometric Behavior of AOT Microemulsions at Low Water/AOT Molar Ratios
Soheil Sharifi, Petra Kudla, Cristiano L. P. Oliveira, Jan Skov Pedersen, Johan Bergenholtz
Zeitschrift Fur Physikalische Chemie-International Journal of Research in Physical Chemistry & Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ice structures, patterns, and processes: A view across the icefields
Thorsten Bartels-Rausch, Vance Bergeron, Julyan H.E. Cartwright, Rafael Escribano, John L. Finney et al.
Reviews of Modern Physics, Forskningsöversiktsartikel 2012
Forskningsöversiktsartikel

Visar 1591 - 1600 av 1626

Visar 1 - 50 av 236

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Forskningsingenjör anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Alm Rosenblad, Magnus Forskare 031-786 3958 magnus.almrosenblad@cmb.gu.se
Amberntson, Ann Ekonom 031-786 9004 ambernts@chem.gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Eu-postdoc (marie curiestip) mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Poh Lin Ekonom 031-786 6819 poh.lin.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Anindya, Atsarina Doktorand atsarina.larasati.anindya@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Banacore, Analia Doktorand analia.banacore@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@chem.gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Bliman, David Forskare david.bliman@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Brath, Ulrika Forskningsingenjör 1.e ulrika.brath@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 brared@chem.gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@chem.gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Forskningsingenjör petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Universitetslektor 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Caputo, Mara Doktorand mara.caputo@gu.se
Carlesso, Antonio Doktorand antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cherkupally, Prabhakar Eu-postdoc (marie curiestip) prabhakar.cherkupally@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@chem.gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Córdoba Beldad, Carmen Mª Doktorand carmen.ma.cordoba.beldad@gu.se
Córdoba Beldad, Carmen Mª Doktorand carmen.maria.cordoba.beldad@gu.se
Da Silva Lima, Alex Postdoktor alex.da.silva.lima@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör peter.dahl@cmb.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se

Visar 1 - 50 av 236

Visar 1591 - 1600 av 1626

2012

Surface water fCO2 algorithms for the high-latitude Pacific sector of the Southern Ocean
Melissa Chierici, Sergio Signorini, My Mattsdotter-Bjørk, Agneta Fransson, Are Olsen
Remote Sensing of Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Search for Superconductivity in Ultra-dense Deuterium D(-1) at Room Temperature: Depletion of D(-1) at Field Strength > 0.05 T
Patrik U Andersson, Leif Holmlid, S. Fuelling
Journal of Superconductivity and Novel Magnetism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Variations in Structure Explain the Viscometric Behavior of AOT Microemulsions at Low Water/AOT Molar Ratios
Soheil Sharifi, Petra Kudla, Cristiano L. P. Oliveira, Jan Skov Pedersen, Johan Bergenholtz
Zeitschrift Fur Physikalische Chemie-International Journal of Research in Physical Chemistry & Chemical Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2012
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ice structures, patterns, and processes: A view across the icefields
Thorsten Bartels-Rausch, Vance Bergeron, Julyan H.E. Cartwright, Rafael Escribano, John L. Finney et al.
Reviews of Modern Physics, Forskningsöversiktsartikel 2012
Forskningsöversiktsartikel

Visar 1591 - 1600 av 1626

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://cmb.gu.se/om_institutionen/?publicationPageNumber=160&selectedTab=1&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fcmb.gu.se%2Fom_institutionen%2F%3Fprint%3Dtrue%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fcmb.gu.se%252Fom_institutionen%252F%253FsortBy%253DlastName%252CfirstName%2526selectedTab%253D2%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2&recipientName=Katleen+Burm&encodedEmail=d2VibWFzdGVyQGNtYi5ndS5zZQ&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fcmb.gu.se%2Fom_institutionen%2F%3FsortBy%3DlastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2&sortBy=lastName,firstName
Utskriftsdatum: 2019-12-15