Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 11 - 20 av 1539

2019

Existing Source for Muon-Catalyzed Nuclear Fusion Can Give Megawatt Thermal Fusion Generator
Leif Holmlid
Fusion science and technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shared Molecular Targets Confer Resistance over Short and Long Evolutionary Timescales
J. Li, I. Vázquez-García, Karl O. Persson, A. González, J. X. Yue et al.
Molecular biology and evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electronically Divergent Triscyclometalated Iridium(III) 2-(1-naphthyl)pyridine Complexes and Their Application in Three-Component Methoxytrifluoromethylation of Styrene
R. E. N. Njogu, Peter Fodran, Y. Tian, L. W. Njenga, D. K. Kariuki et al.
Synlett, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bioisosteres of Indomethacin as Inhibitors of Aldo-Keto Reductase 1C3
M. L. Lolli, I. M. Carnovale, A. C. Pippione, Weixiao Yuan Wahlgren, D. Bonanni et al.
Acs Medicinal Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A phototherapeutic fluorescent β-cyclodextrin branched polymer delivering nitric oxide.
Milo Malanga, Mimimorena Seggio, Vladimir Kirejev, Aurore Fraix, Ivana Di Bari et al.
Biomaterials science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Three-Color Fluorescent Supramolecular Nanoassembly of Phototherapeutics Activable by Two-Photon Excitation with Near-Infrared Light.
Aurore Fraix, Vladimir Kirejev, Milo Malanga, Éva Fenyvesi, Szabolcs Béni et al.
Chemistry (Weinheim an der Bergstrasse, Germany), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combined Deterministic and Stochastic Processes Control Microbial Succession in Replicate Granular Biofilm Reactors
R. Liebana, O. Modin, F. Persson, E. Szabo, Malte Hermansson et al.
Environmental Science & Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1539

Visar 201 - 229 av 229

Namn Titel Telefon E-post
Thomson, Erik Universitetslektor 031-786 9071 erik.thomson@gu.se
Thorén Williams, Alexina Doktorand 031-786 5115 alexina.thoren.williams@gu.se
Tietze, Alesia A. Universitetslektor, biträdande 031-786 6248 alesia.a.tietze@gu.se
Tietze, Daniel Forskare daniel.tietze@gu.se
Troussicot, Laura Postdoktor laura.troussicot@gu.se
Tsiligiannis, Epameinondas Doktorand 031-786 9067 epatsi@chem.gu.se
Utterhall, Maria Personalhandläggare maria.utterhall@gu.se
Uwangue, Owens Doktorand owens.uwangue@gu.se
Uzelac, Ivana Doktorand ivana.uzelac@chem.gu.se
Vallin, Josefine Doktorand josefin.vallin@gu.se
Wahlgren, Weixiao Yuan Forskningsingenjör 1.e weixiao.yuanwahlgren@chem.gu.se
Wall, Staffan Lärare 031-786 9079
Wallentin, Carl Johan Universitetslektor, biträdande 031-786 9045 carl.johan.wallentin@gu.se
Wang, Mao Postdoktor mao.wang@gu.se
Warringer, Jonas Universitetslektor 031-786 3961 jonas.warringer@cmb.gu.se
Watne, Ågot Doktorand 031-786 9071 agot.watne@gu.se
Wedborg, Margareta Professor emerita 031-786 9040 margareta.wedborg@chem.gu.se
Westenhoff, Sebastian Professor 031-786 3936 sebastian.westenhoff.2@gu.se
Wickstrand, Cecilia Forskningsingenjör 031-786 2596 cecilia.wickstrand@chem.gu.se
Xu, Yongjin Doktorand yongjin.xu@chem.gu.se
Yang, Jie Postdoktor jie.yang@gu.se
Ye, Chen Postdoktor chen.ye@gu.se
Yu, Yi Doktorand yi.yu@gu.se
Zabeo, Davide Doktorand davide.zabeo@gu.se
Zhang, Jingjing Doktorand jingjing.zhang@gu.se
Zhdanova, Hanna Postdoktor hanna.zhdanova@gu.se
Zoric, Doris Doktorand doris.zoric@gu.se
Ågren, Jill Forskningsingenjör 031-786 9093 jilla@chem.gu.se
Úlfarsdóttir, Tinna Björg Forskningsingenjör tinna.ulfarsdottir@gu.se

Visar 201 - 229 av 229

Visar 11 - 20 av 1539

2019

Existing Source for Muon-Catalyzed Nuclear Fusion Can Give Megawatt Thermal Fusion Generator
Leif Holmlid
Fusion science and technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shared Molecular Targets Confer Resistance over Short and Long Evolutionary Timescales
J. Li, I. Vázquez-García, Karl O. Persson, A. González, J. X. Yue et al.
Molecular biology and evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electronically Divergent Triscyclometalated Iridium(III) 2-(1-naphthyl)pyridine Complexes and Their Application in Three-Component Methoxytrifluoromethylation of Styrene
R. E. N. Njogu, Peter Fodran, Y. Tian, L. W. Njenga, D. K. Kariuki et al.
Synlett, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bioisosteres of Indomethacin as Inhibitors of Aldo-Keto Reductase 1C3
M. L. Lolli, I. M. Carnovale, A. C. Pippione, Weixiao Yuan Wahlgren, D. Bonanni et al.
Acs Medicinal Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A phototherapeutic fluorescent β-cyclodextrin branched polymer delivering nitric oxide.
Milo Malanga, Mimimorena Seggio, Vladimir Kirejev, Aurore Fraix, Ivana Di Bari et al.
Biomaterials science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Three-Color Fluorescent Supramolecular Nanoassembly of Phototherapeutics Activable by Two-Photon Excitation with Near-Infrared Light.
Aurore Fraix, Vladimir Kirejev, Milo Malanga, Éva Fenyvesi, Szabolcs Béni et al.
Chemistry (Weinheim an der Bergstrasse, Germany), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combined Deterministic and Stochastic Processes Control Microbial Succession in Replicate Granular Biofilm Reactors
R. Liebana, O. Modin, F. Persson, E. Szabo, Malte Hermansson et al.
Environmental Science & Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1539

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?