Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 31 - 40 av 1614

2019

The Periplasmic Chaperones Skp and SurA
G. Mas, Johannes Thoma, S. Hiller
Bacterial Cell Walls and Membranes , Övrigt 2019
Övrigt

Investigation of the blends of chitosan and tragacanth as potential drug carriers for the delivery of ibuprofen in the intestine
Z. Dokhaee, A. Maghsoudi, Payam Ghiaci, M. Ghiaci
New Journal of Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecular identification of organic vapors driving atmospheric nanoparticle growth
Claudia Mohr, Joel A. Thornton, Arto Heitto, Felipe D. Lopez-Hilfiker, Anna Lutz et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electronically Divergent Triscyclometalated Iridium(III) 2-(1-naphthyl)pyridine Complexes and Their Application in Three-Component Methoxytrifluoromethylation of Styrene
R. E. N. Njogu, Peter Fodran, Y. Tian, L. W. Njenga, D. K. Kariuki et al.
Synlett, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Enigmatic Canal-Associated Neurons Regulate Caenorhabditis elegans Larval Development Through a cAMP Signalling Pathway.
Jason Chien, Fred W Wolf, Sarah Grosche, Nebeyu Yosef, Gian Garriga et al.
Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Demonstration of an azobenzene derivative based solar thermal energy storage system
Zhihang Wang, Raul Losantos, Diego Sampedro, Masa Aki Morikawa, Karl Börjesson et al.
Journal of Materials Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bioisosteres of Indomethacin as Inhibitors of Aldo-Keto Reductase 1C3
M. L. Lolli, I. M. Carnovale, A. C. Pippione, Weixiao Yuan Wahlgren, D. Bonanni et al.
Acs Medicinal Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shared Molecular Targets Confer Resistance over Short and Long Evolutionary Timescales
J. Li, I. Vázquez-García, Karl O. Persson, A. González, J. X. Yue et al.
Molecular biology and evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Three-Color Fluorescent Supramolecular Nanoassembly of Phototherapeutics Activable by Two-Photon Excitation with Near-Infrared Light.
Aurore Fraix, Vladimir Kirejev, Milo Malanga, Éva Fenyvesi, Szabolcs Béni et al.
Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 1614

Visar 201 - 235 av 235

Namn Titel Telefon E-post
Svensson, Emil Doktorand emil.svensson@gu.se
Sögaard, Christian Doktorand 031-786 9084 christian.sogaard@chem.gu.se
Takacs, Zoltan Forskningsingenjör 1.e 031-786 6821 zoltan.takacs@gu.se
Tamas, Markus Professor, Prefekt 031-786 2548 markus.tamas@cmb.gu.se
Thomen, Aurélien Forskningsingenjör 031-786 9064 aurelien.thomen@chem.gu.se
Thomson, Erik Universitetslektor 031-786 9071 erik.thomson@gu.se
Thorén Williams, Alexina Doktorand 031-786 5115 alexina.thoren.williams@gu.se
Tietze, Alesia A. Universitetslektor, biträdande 031-786 6248 alesia.a.tietze@gu.se
Tietze, Daniel Forskare daniel.tietze@gu.se
Troussicot, Laura Postdoktor laura.troussicot@gu.se
Tsiligiannis, Epameinondas Doktorand 031-786 9067 epatsi@chem.gu.se
Uwangue, Owens Doktorand owens.uwangue@gu.se
Vallejos, Adams Doktorand adams.vallejos.donoso@gu.se
Vallin, Josefine Doktorand josefin.vallin@gu.se
Vrhovac, Lidija Doktorand lidija.vrhovac@gu.se
Wahlgren, Weixiao Yuan Forskningsingenjör 1.e weixiao.yuanwahlgren@chem.gu.se
Wall, Staffan Lärare 031-786 9079
Wallentin, Carl Johan Universitetslektor, biträdande 031-786 9045 carl.johan.wallentin@gu.se
Wang, Mao Postdoktor mao.wang@gu.se
Warringer, Jonas Universitetslektor 031-786 2589 jonas.warringer@cmb.gu.se
Watne, Ågot Doktorand 031-786 9071 agot.watne@gu.se
Wedborg, Margareta Professor emerita 031-786 9040 margareta.wedborg@chem.gu.se
Westenhoff, Sebastian Professor 031-786 3936 sebastian.westenhoff.2@gu.se
Wickstrand, Cecilia Forskningsingenjör 031-786 2596 cecilia.wickstrand@chem.gu.se
Xu, Yongjin Doktorand yongjin.xu@chem.gu.se
Yang, Jie Postdoktor jie.yang@gu.se
Ye, Chen Forskare chen.ye@gu.se
Yu, Yi Doktorand yi.yu@gu.se
Zabeo, Davide Doktorand davide.zabeo@gu.se
Zhang, Jingjing Doktorand jingjing.zhang@gu.se
Zhang, Kexin Doktorand kexin.zhang@gu.se
Zhdanova, Hanna Postdoktor hanna.zhdanova@gu.se
Zoric, Doris Doktorand doris.zoric@gu.se
Ågren, Jill Forskningsingenjör 031-786 9093 jilla@chem.gu.se
Úlfarsdóttir, Tinna Björg Forskningsingenjör tinna.ulfarsdottir@gu.se

Visar 201 - 235 av 235

Visar 31 - 40 av 1614

2019

The Periplasmic Chaperones Skp and SurA
G. Mas, Johannes Thoma, S. Hiller
Bacterial Cell Walls and Membranes , Övrigt 2019
Övrigt

Investigation of the blends of chitosan and tragacanth as potential drug carriers for the delivery of ibuprofen in the intestine
Z. Dokhaee, A. Maghsoudi, Payam Ghiaci, M. Ghiaci
New Journal of Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecular identification of organic vapors driving atmospheric nanoparticle growth
Claudia Mohr, Joel A. Thornton, Arto Heitto, Felipe D. Lopez-Hilfiker, Anna Lutz et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electronically Divergent Triscyclometalated Iridium(III) 2-(1-naphthyl)pyridine Complexes and Their Application in Three-Component Methoxytrifluoromethylation of Styrene
R. E. N. Njogu, Peter Fodran, Y. Tian, L. W. Njenga, D. K. Kariuki et al.
Synlett, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Enigmatic Canal-Associated Neurons Regulate Caenorhabditis elegans Larval Development Through a cAMP Signalling Pathway.
Jason Chien, Fred W Wolf, Sarah Grosche, Nebeyu Yosef, Gian Garriga et al.
Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Demonstration of an azobenzene derivative based solar thermal energy storage system
Zhihang Wang, Raul Losantos, Diego Sampedro, Masa Aki Morikawa, Karl Börjesson et al.
Journal of Materials Chemistry A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bioisosteres of Indomethacin as Inhibitors of Aldo-Keto Reductase 1C3
M. L. Lolli, I. M. Carnovale, A. C. Pippione, Weixiao Yuan Wahlgren, D. Bonanni et al.
Acs Medicinal Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shared Molecular Targets Confer Resistance over Short and Long Evolutionary Timescales
J. Li, I. Vázquez-García, Karl O. Persson, A. González, J. X. Yue et al.
Molecular biology and evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Three-Color Fluorescent Supramolecular Nanoassembly of Phototherapeutics Activable by Two-Photon Excitation with Near-Infrared Light.
Aurore Fraix, Vladimir Kirejev, Milo Malanga, Éva Fenyvesi, Szabolcs Béni et al.
Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 1614

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?