Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 31 - 40 av 1597

2019

On-Command Regulation of Kinase Activity using Photonic Stimuli
Cassandra L. Fleming, Morten Grötli, J. Andreasson
ChemPhotoChem, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

A Fluorescent Kinase Inhibitor that Exhibits Diagnostic Changes in Emission upon Binding
Cassandra L. Fleming, Patrick A Sandoz, Tord Inghardt, Björn Önfelt, Morten Grøtli et al.
Angewandte Chemie - International Edition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The fission yeast FHIT homolog affects checkpoint control of proliferation and is regulated by mitochondrial electron transport.
Johanna J Sjölander, Per Sunnerhagen
Cell Biology International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chemical Genomic Profiling Unveils the in Vitro and in Vivo Antiplasmodial Mechanism of Açaí (Euterpe oleracea Mart.) Polyphenols.
Letícia T Ferreira, Vinícius P Venancio, Taila Kawano, Lailah C C Abrão, Tatyana A Tavella et al.
ACS Omega, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combined manganese oxides as oxygen carriers for biomass combustion — Ash interactions
Ivana Stanicic, Viktor Andersson, M. Hanning, Tobias Mattisson, Rainer Backman et al.
Chemical Engineering Research and Design, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Facile Access to Novel (5+5) Annellated Heterocycles: Synthesis of a Furopyrrole, an Imidazoimidazole and a Pyrroloimidazole
P. Zlatoidsky, E. Martinelli, Emil Svensson, A. Pruvost
Synthesis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electrochemical Evaluation of a Napthalene Diimide Derivative for Potential Application in Aqueous Organic Redox Flow Batteries
C. Wiberg, F. Owusu, E. G. Wang, Elisabet Ahlberg
Energy Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecular dynamics exploration for the adsorption of benzoic acid derivatives on charged silica surfaces
Krzysztof Kolman, Zareen Abbas
Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 1597

Visar 1 - 50 av 239

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Forskningsingenjör anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Alm Rosenblad, Magnus Forskare 031-786 3958 magnus.almrosenblad@cmb.gu.se
Amberntson, Ann Ekonom 031-786 9004 ambernts@chem.gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Eu-postdoc (marie curiestip) mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Poh Lin Ekonom 031-786 6819 poh.lin.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Anindya, Atsarina Doktorand atsarina.anindya@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Banacore, Analia Doktorand analia.banacore@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@chem.gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Bliman, David Forskare david.bliman@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Bosman, Robert Doktorand robert.bosman@gu.se
Brath, Ulrika Forskningsingenjör 1.e ulrika.brath@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 brared@chem.gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@chem.gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Forskningsingenjör petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Universitetslektor 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Caputo, Mara Doktorand mara.caputo@gu.se
Carlesso, Antonio Doktorand antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cherkupally, Prabhakar Eu-postdoc (marie curiestip) prabhakar.cherkupally@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@chem.gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Córdoba Beldad, Carmen Mª Doktorand carmen.ma.cordoba.beldad@gu.se
Córdoba Beldad, Carmen Mª Doktorand carmen.maria.cordoba.beldad@gu.se
Da Silva Lima, Alex Postdoktor alex.da.silva.lima@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör peter.dahl@cmb.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se

Visar 1 - 50 av 239

Visar 31 - 40 av 1597

2019

On-Command Regulation of Kinase Activity using Photonic Stimuli
Cassandra L. Fleming, Morten Grötli, J. Andreasson
ChemPhotoChem, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

A Fluorescent Kinase Inhibitor that Exhibits Diagnostic Changes in Emission upon Binding
Cassandra L. Fleming, Patrick A Sandoz, Tord Inghardt, Björn Önfelt, Morten Grøtli et al.
Angewandte Chemie - International Edition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The fission yeast FHIT homolog affects checkpoint control of proliferation and is regulated by mitochondrial electron transport.
Johanna J Sjölander, Per Sunnerhagen
Cell Biology International, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chemical Genomic Profiling Unveils the in Vitro and in Vivo Antiplasmodial Mechanism of Açaí (Euterpe oleracea Mart.) Polyphenols.
Letícia T Ferreira, Vinícius P Venancio, Taila Kawano, Lailah C C Abrão, Tatyana A Tavella et al.
ACS Omega, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combined manganese oxides as oxygen carriers for biomass combustion — Ash interactions
Ivana Stanicic, Viktor Andersson, M. Hanning, Tobias Mattisson, Rainer Backman et al.
Chemical Engineering Research and Design, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Facile Access to Novel (5+5) Annellated Heterocycles: Synthesis of a Furopyrrole, an Imidazoimidazole and a Pyrroloimidazole
P. Zlatoidsky, E. Martinelli, Emil Svensson, A. Pruvost
Synthesis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electrochemical Evaluation of a Napthalene Diimide Derivative for Potential Application in Aqueous Organic Redox Flow Batteries
C. Wiberg, F. Owusu, E. G. Wang, Elisabet Ahlberg
Energy Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecular dynamics exploration for the adsorption of benzoic acid derivatives on charged silica surfaces
Krzysztof Kolman, Zareen Abbas
Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 1597

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?