Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 31 - 40 av 1537

2019

Ultradense protium p(0) and deuterium D(0) and their relation to ordinary Rydberg matter: a review
Leif Holmlid, Sindre Zeiner-Gundersen
Physica Scripta, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Nitrogen heterocycles: Acridinium salts
Peter Fodran, Letitia Monjas, Carl Johan Wallentin
Photoorganocatalysis in Organic Synthesis, World Scientific, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Combined Amperometry and Electrochemical Cytometry Reveal Differential Effects of Cocaine and Methylphenidate on Exocytosis and the Fraction of Chemical Release
Wanying Zhu, Chaoyi Gu, Johan Dunevall, Lin Ren, Xuemin Zhou et al.
Angewandte Chemie - International Edition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A simple adaptation to a protein crystallography station to facilitate difference X-ray scattering studies
Amit Sharma, Peter Berntsen, Rajiv Harimoorthy, R. Appio, Jennie Sjöhamn et al.
Journal of Applied Crystallography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Complete protein assignment from sets of spectra recorded overnight
Jonas Fredriksson, Wolfgang Bermel, Martin Billeter
Journal of Biomolecular NMR, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ultrafast Glutamate Biosensor Recordings in Brain Slices Reveal Complex Single Exocytosis Transients
Yuanmo Wang, Devesh Mishra, Jenny Bergman, J. D. Keighron, Karolina P Skibicka et al.
Acs Chemical Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SPO16 binds SHOC1 to promote homologous recombination and crossing-over in meiotic prophase I
Qianting Zhang, Shu Yan Ji, Kiran Busayavalasa, Chao Yu
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Strong light-matter interactions: a new direction within chemistry
Manuel Hertzog, Wang Mao, Jürgen Mony, Karl Börjesson
Chemical Society Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term dynamics of the bacterial community in a Swedish full-scale wastewater treatment plant
N. J. Fredriksson, Malte Hermansson, B. M. Wilen
Environmental Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 1537

Visar 1 - 50 av 229

Namn Titel Telefon E-post
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Bosman, Robert Doktorand robert.bosman@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@chem.gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Caputo, Mara Doktorand mara.caputo@gu.se
Carlesso, Antonio Doktorand antonio.carlesso@gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@chem.gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@chem.gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Escusa Dos Santos, Luis Filipe Doktorand luis.santos@cmb.gu.se
Gall, Dan Doktorand 031-786 9074 dan.gall@gu.se
Ge, Yaxin Doktorand yaxin.ge@gu.se
Glas, Jessica Doktorand jessica.glas@gu.se
Hammarin, Greger Doktorand greger.hammarin@gu.se
Henry, Léocadie Doktorand leocadie.henry@gu.se
Hering, Jenny Doktorand jenny.hering@gu.se
Hertzog, Manuel Doktorand 031-786 9106 manuel.hertzog@chem.gu.se
Hua, Sansan Doktorand sansan.hua@gu.se
Hörberg, Johanna Doktorand johanna.horberg@gu.se
James, Jeemol Doktorand jeemol.james@chem.gu.se
Jensen, Maja Doktorand maja.jensen@gu.se
Johansson, Alexander Doktorand 031-786 3932 alexander.johansson@gu.se
Johansson, Sofia Doktorand 031-786 9073 sofia.johansson@chem.gu.se
Jonsson, Kristin Doktorand kristin.jonsson@chem.gu.se
Karim, Alavi Doktorand karim.alavi@chem.gu.se
Keuenhof, Katharina Doktorand katharina.keuenhof@gu.se
Kumar Busayavalasa, Kiran Doktorand kiran.kumar.busayavalasa@gu.se
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson@chem.gu.se
Le Vo, Kim Long Doktorand kim.long.le.vo@gu.se
Lindroth, Rickard Doktorand rickard.lindroth@gu.se
Lindström, Michelle Doktorand michelle.beatrice.lindstrom@gu.se
Malak, Monika Doktorand 031-786 9110 monika.malak@gu.se
Mitra, Kalyan Doktorand 031-786 9068 kalyan.mitra@gu.se
Mony, Jürgen Doktorand jurgen.mony@chem.gu.se
Munem, Marwa Doktorand 031-786 9055 marwa.munem@chem.gu.se
Nguyen, Duc Khanh Tho Doktorand duc.khanh.tho.nguyen@gu.se
Nimmrich, Amke Doktorand amke.nimmrich@cmb.gu.se
Okeke, Damasus Doktorand damasus.okeke@gu.se
Ondrejkova, Alica Doktorand alica.ondrejkova@gu.se

Visar 1 - 50 av 229

Visar 31 - 40 av 1537

2019

Ultradense protium p(0) and deuterium D(0) and their relation to ordinary Rydberg matter: a review
Leif Holmlid, Sindre Zeiner-Gundersen
Physica Scripta, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Nitrogen heterocycles: Acridinium salts
Peter Fodran, Letitia Monjas, Carl Johan Wallentin
Photoorganocatalysis in Organic Synthesis, World Scientific, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Combined Amperometry and Electrochemical Cytometry Reveal Differential Effects of Cocaine and Methylphenidate on Exocytosis and the Fraction of Chemical Release
Wanying Zhu, Chaoyi Gu, Johan Dunevall, Lin Ren, Xuemin Zhou et al.
Angewandte Chemie - International Edition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A simple adaptation to a protein crystallography station to facilitate difference X-ray scattering studies
Amit Sharma, Peter Berntsen, Rajiv Harimoorthy, R. Appio, Jennie Sjöhamn et al.
Journal of Applied Crystallography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Complete protein assignment from sets of spectra recorded overnight
Jonas Fredriksson, Wolfgang Bermel, Martin Billeter
Journal of Biomolecular NMR, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ultrafast Glutamate Biosensor Recordings in Brain Slices Reveal Complex Single Exocytosis Transients
Yuanmo Wang, Devesh Mishra, Jenny Bergman, J. D. Keighron, Karolina P Skibicka et al.
Acs Chemical Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SPO16 binds SHOC1 to promote homologous recombination and crossing-over in meiotic prophase I
Qianting Zhang, Shu Yan Ji, Kiran Busayavalasa, Chao Yu
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Strong light-matter interactions: a new direction within chemistry
Manuel Hertzog, Wang Mao, Jürgen Mony, Karl Börjesson
Chemical Society Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term dynamics of the bacterial community in a Swedish full-scale wastewater treatment plant
N. J. Fredriksson, Malte Hermansson, B. M. Wilen
Environmental Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 1537

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?