Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 41 - 50 av 1543

2019

Complete protein assignment from sets of spectra recorded overnight
Jonas Fredriksson, Wolfgang Bermel, Martin Billeter
Journal of Biomolecular NMR, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ultrafast Glutamate Biosensor Recordings in Brain Slices Reveal Complex Single Exocytosis Transients
Yuanmo Wang, Devesh Mishra, Jenny Bergman, J. D. Keighron, Karolina P Skibicka et al.
Acs Chemical Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SPO16 binds SHOC1 to promote homologous recombination and crossing-over in meiotic prophase I
Qianting Zhang, Shu Yan Ji, Kiran Busayavalasa, Chao Yu
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Strong light-matter interactions: a new direction within chemistry
Manuel Hertzog, Wang Mao, Jürgen Mony, Karl Börjesson
Chemical Society Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term dynamics of the bacterial community in a Swedish full-scale wastewater treatment plant
N. J. Fredriksson, Malte Hermansson, B. M. Wilen
Environmental Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chemical Analysis of Single Cells
Pieter E. Oomen, Mohaddeseh A. Aref, Ibrahim Kaya, Nhu TN Phan, Andrew G Ewing
Analytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A practical guide to developing virtual and augmented reality exercises for teaching structural biology.
Maria-Jose Garcia-Bonete, Maja Jensen, Gergely Katona
Biochemistry and molecular biology education : a bimonthly publication of the International Union of Biochemistry and Molecular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Allergic contact dermatitis to hydroperoxides of limonene and dose-response relationship - a repeated open application test (ROAT) study.
Niels H Bennike, Lina Palangi, Johanna Bråred Christensson, Ulrika Nilsson, Claus Zachariae et al.
Contact dermatitis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Functional and solution structure studies of amino sugar deacetylase and deaminase enzymes from Staphylococcus aureus
James S Davies, David Coombes, Christopher R Horne, F Grant Pearce, Rosmarie Friemann et al.
FEBS Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 1543

Visar 1 - 50 av 230

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Forskningsingenjör anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Alm Rosenblad, Magnus Forskare 031-786 3958 magnus.almrosenblad@cmb.gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Eu-postdoc (marie curiestip) mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Patrik Professor, adjungerad patrik.andersson@gu.se
Andersson, Poh Lin Ekonom 031-786 6819 poh.lin.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Bernin, Diana Forskningsingenjör 1.e diana.bernin@nmr.gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@chem.gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Bliman, David Forskare david.bliman@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Bodhicharla, Rakesh Forskare rakesh.bodhicharla@gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Bosman, Robert Doktorand robert.bosman@gu.se
Brath, Ulrika Forskningsingenjör 1.e ulrika.brath@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 brared@chem.gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@chem.gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Forskningsingenjör petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Universitetslektor 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Caputo, Mara Doktorand mara.caputo@gu.se
Carlesso, Antonio Doktorand antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cherkupally, Prabhakar Eu-postdoc (marie curiestip) prabhakar.cherkupally@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@chem.gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör peter.dahl@cmb.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@chem.gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 230

Visar 41 - 50 av 1543

2019

Complete protein assignment from sets of spectra recorded overnight
Jonas Fredriksson, Wolfgang Bermel, Martin Billeter
Journal of Biomolecular NMR, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ultrafast Glutamate Biosensor Recordings in Brain Slices Reveal Complex Single Exocytosis Transients
Yuanmo Wang, Devesh Mishra, Jenny Bergman, J. D. Keighron, Karolina P Skibicka et al.
Acs Chemical Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SPO16 binds SHOC1 to promote homologous recombination and crossing-over in meiotic prophase I
Qianting Zhang, Shu Yan Ji, Kiran Busayavalasa, Chao Yu
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Strong light-matter interactions: a new direction within chemistry
Manuel Hertzog, Wang Mao, Jürgen Mony, Karl Börjesson
Chemical Society Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term dynamics of the bacterial community in a Swedish full-scale wastewater treatment plant
N. J. Fredriksson, Malte Hermansson, B. M. Wilen
Environmental Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chemical Analysis of Single Cells
Pieter E. Oomen, Mohaddeseh A. Aref, Ibrahim Kaya, Nhu TN Phan, Andrew G Ewing
Analytical Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A practical guide to developing virtual and augmented reality exercises for teaching structural biology.
Maria-Jose Garcia-Bonete, Maja Jensen, Gergely Katona
Biochemistry and molecular biology education : a bimonthly publication of the International Union of Biochemistry and Molecular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Allergic contact dermatitis to hydroperoxides of limonene and dose-response relationship - a repeated open application test (ROAT) study.
Niels H Bennike, Lina Palangi, Johanna Bråred Christensson, Ulrika Nilsson, Claus Zachariae et al.
Contact dermatitis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Functional and solution structure studies of amino sugar deacetylase and deaminase enzymes from Staphylococcus aureus
James S Davies, David Coombes, Christopher R Horne, F Grant Pearce, Rosmarie Friemann et al.
FEBS Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 1543

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://cmb.gu.se/om_institutionen/?publicationPageNumber=5&selectedTab=3&sortBy=lastName,firstName
Utskriftsdatum: 2019-07-20