Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 61 - 70 av 1614

2019

Molecular dynamics exploration for the adsorption of benzoic acid derivatives on charged silica surfaces
Krzysztof Kolman, Zareen Abbas
Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A New Benzopyranyl Cadenane Sesquiterpene and Other Antiplasmodial and Cytotoxic Metabolites from Cleistochlamys kirkii
Stephen S. Nyandoro, Gasper Maeda, J. J. E. Munissi, Amra Gruhonjic, Paul A. Fitzpatrick et al.
Molecules, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Large Source of Atomic Chlorine From ClNO2 Photolysis at a UK Landfill Site
T. J. Bannan, M. A. H. Khan, Michael Le Breton, M. Priestley, S. D. Worrall et al.
Geophysical Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Response to starvation and microbial community composition in microbial fuel cells enriched on different electron donors
S. Saheb-Alam, F. Persson, B. M. Wilen, Malte Hermansson, O. Modin
Microbial Biotechnology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide imaging screen uncovers molecular determinants of arsenite-induced protein aggregation and toxicity
Stefanie Andersson, Joana Rodrigues, Antonia Romero, Sansan Hua, Xinxin Hao et al.
International Conference on Yeast Genetics and Molecular Biology, Gothenburg, Sweden, workshop presentation (2019), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

An Improved Class of Phosphite-Oxazoline Ligands for Pd-Catalyzed Allylic Substitution Reactions
M. Biosca, J. Salto, M. Magre, Per-Ola Norrby, O. Pamies et al.
Acs Catalysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 61 - 70 av 1614

Visar 201 - 235 av 235

Namn Titel Telefon E-post
Svensson, Emil Doktorand emil.svensson@gu.se
Sögaard, Christian Doktorand 031-786 9084 christian.sogaard@chem.gu.se
Takacs, Zoltan Forskningsingenjör 1.e 031-786 6821 zoltan.takacs@gu.se
Tamas, Markus Professor, Prefekt 031-786 2548 markus.tamas@cmb.gu.se
Thomen, Aurélien Forskningsingenjör 031-786 9064 aurelien.thomen@chem.gu.se
Thomson, Erik Universitetslektor 031-786 9071 erik.thomson@gu.se
Thorén Williams, Alexina Doktorand 031-786 5115 alexina.thoren.williams@gu.se
Tietze, Alesia A. Universitetslektor, biträdande 031-786 6248 alesia.a.tietze@gu.se
Tietze, Daniel Forskare daniel.tietze@gu.se
Troussicot, Laura Postdoktor laura.troussicot@gu.se
Tsiligiannis, Epameinondas Doktorand 031-786 9067 epatsi@chem.gu.se
Uwangue, Owens Doktorand owens.uwangue@gu.se
Vallejos, Adams Doktorand adams.vallejos.donoso@gu.se
Vallin, Josefine Doktorand josefin.vallin@gu.se
Vrhovac, Lidija Doktorand lidija.vrhovac@gu.se
Wahlgren, Weixiao Yuan Forskningsingenjör 1.e weixiao.yuanwahlgren@chem.gu.se
Wall, Staffan Lärare 031-786 9079
Wallentin, Carl Johan Universitetslektor, biträdande 031-786 9045 carl.johan.wallentin@gu.se
Wang, Mao Postdoktor mao.wang@gu.se
Warringer, Jonas Universitetslektor 031-786 2589 jonas.warringer@cmb.gu.se
Watne, Ågot Doktorand 031-786 9071 agot.watne@gu.se
Wedborg, Margareta Professor emerita 031-786 9040 margareta.wedborg@chem.gu.se
Westenhoff, Sebastian Professor 031-786 3936 sebastian.westenhoff.2@gu.se
Wickstrand, Cecilia Forskningsingenjör 031-786 2596 cecilia.wickstrand@chem.gu.se
Xu, Yongjin Doktorand yongjin.xu@chem.gu.se
Yang, Jie Postdoktor jie.yang@gu.se
Ye, Chen Forskare chen.ye@gu.se
Yu, Yi Doktorand yi.yu@gu.se
Zabeo, Davide Doktorand davide.zabeo@gu.se
Zhang, Jingjing Doktorand jingjing.zhang@gu.se
Zhang, Kexin Doktorand kexin.zhang@gu.se
Zhdanova, Hanna Postdoktor hanna.zhdanova@gu.se
Zoric, Doris Doktorand doris.zoric@gu.se
Ågren, Jill Forskningsingenjör 031-786 9093 jilla@chem.gu.se
Úlfarsdóttir, Tinna Björg Forskningsingenjör tinna.ulfarsdottir@gu.se

Visar 201 - 235 av 235

Visar 61 - 70 av 1614

2019

Molecular dynamics exploration for the adsorption of benzoic acid derivatives on charged silica surfaces
Krzysztof Kolman, Zareen Abbas
Colloids and Surfaces A: Physicochemical and Engineering Aspects, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A New Benzopyranyl Cadenane Sesquiterpene and Other Antiplasmodial and Cytotoxic Metabolites from Cleistochlamys kirkii
Stephen S. Nyandoro, Gasper Maeda, J. J. E. Munissi, Amra Gruhonjic, Paul A. Fitzpatrick et al.
Molecules, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Large Source of Atomic Chlorine From ClNO2 Photolysis at a UK Landfill Site
T. J. Bannan, M. A. H. Khan, Michael Le Breton, M. Priestley, S. D. Worrall et al.
Geophysical Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Response to starvation and microbial community composition in microbial fuel cells enriched on different electron donors
S. Saheb-Alam, F. Persson, B. M. Wilen, Malte Hermansson, O. Modin
Microbial Biotechnology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide imaging screen uncovers molecular determinants of arsenite-induced protein aggregation and toxicity
Stefanie Andersson, Joana Rodrigues, Antonia Romero, Sansan Hua, Xinxin Hao et al.
International Conference on Yeast Genetics and Molecular Biology, Gothenburg, Sweden, workshop presentation (2019), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

An Improved Class of Phosphite-Oxazoline Ligands for Pd-Catalyzed Allylic Substitution Reactions
M. Biosca, J. Salto, M. Magre, Per-Ola Norrby, O. Pamies et al.
Acs Catalysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 61 - 70 av 1614

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?