Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 81 - 90 av 1626

2019

Genome-wide imaging screen uncovers molecular determinants of arsenite-induced protein aggregation and toxicity
Stefanie Andersson, Joana Rodrigues, Antonia Romero, Sansan Hua, Xinxin Hao et al.
International Conference on Yeast Genetics and Molecular Biology, Gothenburg, Sweden, workshop presentation (2019), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

An Improved Class of Phosphite-Oxazoline Ligands for Pd-Catalyzed Allylic Substitution Reactions
M. Biosca, J. Salto, M. Magre, Per-Ola Norrby, O. Pamies et al.
Acs Catalysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Photoactivation of Drosophila melanogaster cryptochrome through sequential conformational transitions
Oskar Berntsson, R. Rodriguez, Léocadie Henry, Matthijs R Panman, Ashley J Hughes et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chemical-looping combustion in a 100 kW unit using a mixture of synthetic and natural oxygen carriers - Operational results and fate of biomass fuel alkali
I. Gogolev, C. Linderholm, D. Gall, M. Schmitz, T. Mattisson et al.
International Journal of Greenhouse Gas Control, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gas to Particle Partitioning of Organic Acids in the Boreal Atmosphere
Anna Lutz, C. Mohr, Michael Le Breton, F. D. Lopez-Hilfiker, Michael Priestley et al.
Acs Earth and Space Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A method for extracting calibrated volatility information from the FIGAERO-HR-ToF-CIMS and its experimental application
T. J. Bannan, Michael Le Breton, Michael Priestley, S. D. Worrall, A. Bacak et al.
Atmospheric Measurement Techniques, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterization of Aerosol Aging Potentials at Suburban Sites in Northern and Southern China Utilizing a Potential Aerosol Mass (Go:PAM) Reactor and an Aerosol Mass Spectrometer
J. J. Li, Q. Y. Liu, Y. J. Li, T. Y. Liu, D. D. Huang et al.
Journal of Geophysical Research-Atmospheres, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The formation of nitro-aromatic compounds under high NOx and anthropogenic VOC conditions in urban Beijing, China
Y. J. Wang, M. Hu, Y. C. Wang, J. Zheng, D. J. Shang et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecular insights into hypomineralized enamel
Per Malmberg, Jörgen G Norén, Diana Bernin
European Journal of Oral Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 1626

Visar 1 - 50 av 236

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abramova, Anna Forskningsingenjör anna.abramova@marine.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Alm Rosenblad, Magnus Forskare 031-786 3958 magnus.almrosenblad@cmb.gu.se
Amberntson, Ann Ekonom 031-786 9004 ambernts@chem.gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Eu-postdoc (marie curiestip) mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Poh Lin Ekonom 031-786 6819 poh.lin.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Anindya, Atsarina Doktorand atsarina.larasati.anindya@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Banacore, Analia Doktorand analia.banacore@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@chem.gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Bliman, David Forskare david.bliman@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Brath, Ulrika Forskningsingenjör 1.e ulrika.brath@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 brared@chem.gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@chem.gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Forskningsingenjör petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Universitetslektor 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Caputo, Mara Doktorand mara.caputo@gu.se
Carlesso, Antonio Doktorand antonio.carlesso@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Cherkupally, Prabhakar Eu-postdoc (marie curiestip) prabhakar.cherkupally@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@chem.gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Córdoba Beldad, Carmen Mª Doktorand carmen.ma.cordoba.beldad@gu.se
Córdoba Beldad, Carmen Mª Doktorand carmen.maria.cordoba.beldad@gu.se
Da Silva Lima, Alex Postdoktor alex.da.silva.lima@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör peter.dahl@cmb.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se

Visar 1 - 50 av 236

Visar 81 - 90 av 1626

2019

Genome-wide imaging screen uncovers molecular determinants of arsenite-induced protein aggregation and toxicity
Stefanie Andersson, Joana Rodrigues, Antonia Romero, Sansan Hua, Xinxin Hao et al.
International Conference on Yeast Genetics and Molecular Biology, Gothenburg, Sweden, workshop presentation (2019), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

An Improved Class of Phosphite-Oxazoline Ligands for Pd-Catalyzed Allylic Substitution Reactions
M. Biosca, J. Salto, M. Magre, Per-Ola Norrby, O. Pamies et al.
Acs Catalysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Photoactivation of Drosophila melanogaster cryptochrome through sequential conformational transitions
Oskar Berntsson, R. Rodriguez, Léocadie Henry, Matthijs R Panman, Ashley J Hughes et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chemical-looping combustion in a 100 kW unit using a mixture of synthetic and natural oxygen carriers - Operational results and fate of biomass fuel alkali
I. Gogolev, C. Linderholm, D. Gall, M. Schmitz, T. Mattisson et al.
International Journal of Greenhouse Gas Control, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gas to Particle Partitioning of Organic Acids in the Boreal Atmosphere
Anna Lutz, C. Mohr, Michael Le Breton, F. D. Lopez-Hilfiker, Michael Priestley et al.
Acs Earth and Space Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A method for extracting calibrated volatility information from the FIGAERO-HR-ToF-CIMS and its experimental application
T. J. Bannan, Michael Le Breton, Michael Priestley, S. D. Worrall, A. Bacak et al.
Atmospheric Measurement Techniques, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterization of Aerosol Aging Potentials at Suburban Sites in Northern and Southern China Utilizing a Potential Aerosol Mass (Go:PAM) Reactor and an Aerosol Mass Spectrometer
J. J. Li, Q. Y. Liu, Y. J. Li, T. Y. Liu, D. D. Huang et al.
Journal of Geophysical Research-Atmospheres, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The formation of nitro-aromatic compounds under high NOx and anthropogenic VOC conditions in urban Beijing, China
Y. J. Wang, M. Hu, Y. C. Wang, J. Zheng, D. J. Shang et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecular insights into hypomineralized enamel
Per Malmberg, Jörgen G Norén, Diana Bernin
European Journal of Oral Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 1626

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://cmb.gu.se/om_institutionen/?publicationPageNumber=9&selectedTab=1&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fcmb.gu.se%2Fom_institutionen%2F%3Fprint%3Dtrue%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fcmb.gu.se%252Fom_institutionen%252F%253FsortBy%253DlastName%252CfirstName%2526selectedTab%253D2%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2&recipientName=Katleen+Burm&encodedEmail=d2VibWFzdGVyQGNtYi5ndS5zZQ&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fcmb.gu.se%2Fom_institutionen%2F%3FsortBy%3DlastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2&sortBy=lastName,firstName
Utskriftsdatum: 2019-12-15