Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 11 - 20 av 1543

2019

Coherent diffractive imaging of microtubules using an X-ray laser.
Gisela Brändén, Greger Hammarin, Rajiv Harimoorthy, Alexander Johansson, David Arnlund et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Amino acids and proteomic acclimation of Staphylococcus aureus when incubated in a defined minimal medium supplemented with 5% sodium chloride
M. M. Alreshidi, R. H. Dunstan, M. M. Macdonald, N. D. Smith, Johan Gottfries et al.
Microbiologyopen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Existing Source for Muon-Catalyzed Nuclear Fusion Can Give Megawatt Thermal Fusion Generator
Leif Holmlid
Fusion science and technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shared Molecular Targets Confer Resistance over Short and Long Evolutionary Timescales
J. Li, I. Vázquez-García, Karl O. Persson, A. González, J. X. Yue et al.
Molecular biology and evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electronically Divergent Triscyclometalated Iridium(III) 2-(1-naphthyl)pyridine Complexes and Their Application in Three-Component Methoxytrifluoromethylation of Styrene
R. E. N. Njogu, Peter Fodran, Y. Tian, L. W. Njenga, D. K. Kariuki et al.
Synlett, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bioisosteres of Indomethacin as Inhibitors of Aldo-Keto Reductase 1C3
M. L. Lolli, I. M. Carnovale, A. C. Pippione, Weixiao Yuan Wahlgren, D. Bonanni et al.
Acs Medicinal Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1543

Visar 1 - 50 av 230

Namn Titel Telefon E-post
Wall, Staffan Lärare 031-786 9079
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Molin, Mikael Forskare 031-786 2577
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Watne, Ågot Doktorand 031-786 9071 agot.watne@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Nilsson, Åke Lektor emeritus 031-786 9102 akenils@chem.gu.se
Tietze, Alesia A. Universitetslektor, biträdande 031-786 6248 alesia.a.tietze@gu.se
Englund, Alexander Studieadministratör 031-786 9083 alexander.englund@gu.se
Johansson, Alexander Doktorand 031-786 3932 alexander.johansson@gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Thorén Williams, Alexina Doktorand 031-786 5115 alexina.thoren.williams@gu.se
Moussavi Nik, Ali Forskare ali.moussavi@cmb.gu.se
Ondrejkova, Alica Doktorand alica.ondrejkova@gu.se
Amberntson, Ann Administrativ chef, inst 031-786 9004 ann.amberntson@gu.se
Nimmrich, Amke Doktorand amke.nimmrich@cmb.gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Lennartsson, Anders Forskningsingenjör 031-786 5863 anders.lennartsson@chem.gu.se
Lundgren, Anders Eu-postdoc (marie curiestip) anders.lundgren@gu.se
Pedersen, Anders Forskningsingenjör 1.e anders.pedersen@nmr.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Ewing, Andrew Professor andrew.ewing@gu.se
Svensson, Ann Personalhandläggare 031-786 2558 ann.svensson@cmb.gu.se
Abramova, Anna Forskningsingenjör anna.abramova@marine.gu.se
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson@chem.gu.se
Reymer, Anna Forskare anna.reymer@gu.se
Farewell, Anne Universitetslektor 031-786 2583 anne.farewell@cmb.gu.se
Nerstedt, Annika Forskare annika.nerstedt@gu.se
Carlesso, Antonio Doktorand antonio.carlesso@gu.se
Kawale, Ashish Postdoktor ashish.kawale@gu.se
Thomen, Aurélien Forskningsingenjör 031-786 9064 aurelien.thomen@chem.gu.se
Reyahi, Azadeh Forskare azadeh.reyahi@gu.se
Nekoueishahraki, Bijan Forskningsingenjör 031-786 9112 bijan.nekoueishahraki@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bliman, David Forskare david.bliman@gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 brared@chem.gu.se
Källebring, Bruno Forskningsingenjör 1.e, Husansvar, servicetekniker, tf samordnare för Natfak 031-786 3933 bruno.kallebring@gu.se
Forsman, Camilla Forskningsingenjör 031-786 9080 camilla.forsman@gu.se
Wallentin, Carl Johan Universitetslektor, biträdande 031-786 9045 carl.johan.wallentin@gu.se
Suarez, Carolina Forskare carolina.suarez@cmb.gu.se
Lee Fleming, Cassandra Eu-postdoc (marie curiestip) cassandra.fleming@gu.se
Mörck, Catarina Personaladministratör 031-786 2561 catarina.morck@cmb.gu.se
Persson, Cecilia Forskningsingenjör 1.e cecilia.persson@nmr.gu.se
Safari, Cecilia Doktorand cecilia.safari@gu.se
Wickstrand, Cecilia Forskningsingenjör 031-786 2596 cecilia.wickstrand@chem.gu.se
Ye, Chen Postdoktor chen.ye@gu.se
Salvador, Christian Mark Postdoktor christian.mark.salvador@gu.se
Sögaard, Christian Doktorand 031-786 9084 christian.sogaard@chem.gu.se
Panman van Der Meer, Claire Programsamordnare claire.panman.van.der.meer@gu.se

Visar 1 - 50 av 230

Visar 11 - 20 av 1543

2019

Coherent diffractive imaging of microtubules using an X-ray laser.
Gisela Brändén, Greger Hammarin, Rajiv Harimoorthy, Alexander Johansson, David Arnlund et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Amino acids and proteomic acclimation of Staphylococcus aureus when incubated in a defined minimal medium supplemented with 5% sodium chloride
M. M. Alreshidi, R. H. Dunstan, M. M. Macdonald, N. D. Smith, Johan Gottfries et al.
Microbiologyopen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Existing Source for Muon-Catalyzed Nuclear Fusion Can Give Megawatt Thermal Fusion Generator
Leif Holmlid
Fusion science and technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shared Molecular Targets Confer Resistance over Short and Long Evolutionary Timescales
J. Li, I. Vázquez-García, Karl O. Persson, A. González, J. X. Yue et al.
Molecular biology and evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electronically Divergent Triscyclometalated Iridium(III) 2-(1-naphthyl)pyridine Complexes and Their Application in Three-Component Methoxytrifluoromethylation of Styrene
R. E. N. Njogu, Peter Fodran, Y. Tian, L. W. Njenga, D. K. Kariuki et al.
Synlett, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bioisosteres of Indomethacin as Inhibitors of Aldo-Keto Reductase 1C3
M. L. Lolli, I. M. Carnovale, A. C. Pippione, Weixiao Yuan Wahlgren, D. Bonanni et al.
Acs Medicinal Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1543

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?