Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1543

2019

Annihilation Versus Excimer Formation by the Triplet Pair in Triplet-Triplet Annihilation Photon Upconversion
Chen Ye, V. Gray, J. Martensson, Karl Börjesson
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterization of Aerosol Aging Potentials at Suburban Sites in Northern and Southern China Utilizing a Potential Aerosol Mass (Go:PAM) Reactor and an Aerosol Mass Spectrometer
J. J. Li, Q. Y. Liu, Y. J. Li, T. Y. Liu, D. D. Huang et al.
Journal of Geophysical Research-Atmospheres, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On-Command Regulation of Kinase Activity using Photonic Stimuli
Cassandra L. Fleming, Morten Grötli, J. Andreasson
Chemphotochem, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dimerization of 9,10-anthraquinone-2,7-Disulfonic acid (AQDS)
Cedrik Wiberg, Thomas J. Carney, Fikile Brushett, Elisabet Ahlberg, Ergang Wang
Electrochimica Acta, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of Strain on the Band Gap of Cu<inf>2</inf>O
Alberto Visibile, Richard Baochang Wang, Alberto Vertova, Sandra Rondinini, Alessandro Minguzzi et al.
Chemistry of Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The demethylase NMAD-1 regulates DNA replication and repair in the Caenorhabditis elegans germline.
Simon Yuan Wang, Hui Mao, Hiroki Shibuya, Satoru Uzawa, Zach Klapholz O'Brown et al.
PLoS genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Decay of muons generated by laser-induced processes in ultra-dense hydrogen H(0)
Leif Holmlid, Sveinn Olafsson
Heliyon, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The formation of nitro-aromatic compounds under high NOx and anthropogenic VOC conditions in urban Beijing, China
Y. J. Wang, M. Hu, Y. C. Wang, J. Zheng, D. J. Shang et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Control of anterior GRadient 2 (AGR2) dimerization links endoplasmic reticulum proteostasis to inflammation
M. Maurel, J. Obacz, T. Avril, Y. P. Ding, O. Papadodima et al.
EMBO Molecular Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1543

Visar 51 - 100 av 230

Namn Titel Telefon E-post
Schäfer, Clara Doktorand clara.schafer@gu.se
Okeke, Damasus Doktorand damasus.okeke@gu.se
Gall, Dan Doktorand 031-786 9074 dan.gall@gu.se
Malmodin, Daniel Forskningsingenjör 1.e daniel.malmodin@gu.se
Sarabi, Daniel Doktorand daniel.sarabi@gu.se
Tietze, Daniel Forskare daniel.tietze@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@chem.gu.se
Sulskis, Darius Doktorand darius.sulskis@gu.se
Zabeo, Davide Doktorand davide.zabeo@gu.se
Bernin, Diana Forskningsingenjör 1.e diana.bernin@nmr.gu.se
Panagaki, Dimitra Doktorand dimitra.panagaki@neuro.gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Zoric, Doris Doktorand doris.zoric@gu.se
Nguyen, Duc Khanh Tho Doktorand duc.khanh.tho.nguyen@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@chem.gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Jegerås Andersson, Elsa Studieadministratör 031-786 9083 elsa.andersson@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Gustavsson, Emil Forskningsingenjör 1.e emil.gustavsson@cmb.gu.se
Svensson, Emil Doktorand emil.svensson@gu.se
Tsiligiannis, Epameinondas Doktorand 031-786 9067 epatsi@chem.gu.se
Thomson, Erik Universitetslektor 031-786 9071 erik.thomson@gu.se
Schmitz, Florian Doktorand florian.schmitz@chem.gu.se
Katona, Gergely Professor 031-786 3959 gergely.katona@cmb.gu.se
Ortolani, Giorgia Doktorand giorgia.ortolani@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Hilmersson, Göran Professor 031-786 9022 goran.hilmersson@gu.se
Hammarin, Greger Doktorand greger.hammarin@gu.se
Grötli, Morten Professor 031-786 9017 morten.grotli@gu.se
Hallquist, Mattias Professor 031-786 9019 mattias.hallquist@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Zhdanova, Hanna Postdoktor hanna.zhdanova@gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Shibuya, Hiroki Universitetslektor, biträdande hiroki.shibuya@gu.se
Håkansson, Mikael Professor 031-786 9025 mikael.hakansson@gu.se
Suárez Martín, Ignacio Doktorand ignacio.suarez.martin@gu.se
Johansson, Ingrid Forskningsingenjör 031-786 2575 ingrid.johansson.4@gu.se
Simonsson, Isabelle Doktorand isabelle.simonsson@gu.se
Uzelac, Ivana Doktorand ivana.uzelac@chem.gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Rydström, Jan Professor emeritus, Professor emeritus i biokemi 031-786 3237 jan.rydstrom@gmail.com
Pettersson, Jan Professor 031-786 9072 jan.pettersson.2@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Nilsson, Jeanette Universitetslektor 031-786 3879 jeanette.nilsson@cmb.gu.se
James, Jeemol Doktorand jeemol.james@chem.gu.se
Hering, Jenny Doktorand jenny.hering@gu.se
Poulsen, Jens Universitetslektor, adjungerad jens.poulsen@gu.se
Glas, Jessica Doktorand jessica.glas@gu.se
Yang, Jie Postdoktor jie.yang@gu.se
Ågren, Jill Forskningsingenjör 031-786 9093 jilla@chem.gu.se

Visar 51 - 100 av 230

Visar 1 - 10 av 1543

2019

Annihilation Versus Excimer Formation by the Triplet Pair in Triplet-Triplet Annihilation Photon Upconversion
Chen Ye, V. Gray, J. Martensson, Karl Börjesson
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterization of Aerosol Aging Potentials at Suburban Sites in Northern and Southern China Utilizing a Potential Aerosol Mass (Go:PAM) Reactor and an Aerosol Mass Spectrometer
J. J. Li, Q. Y. Liu, Y. J. Li, T. Y. Liu, D. D. Huang et al.
Journal of Geophysical Research-Atmospheres, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On-Command Regulation of Kinase Activity using Photonic Stimuli
Cassandra L. Fleming, Morten Grötli, J. Andreasson
Chemphotochem, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dimerization of 9,10-anthraquinone-2,7-Disulfonic acid (AQDS)
Cedrik Wiberg, Thomas J. Carney, Fikile Brushett, Elisabet Ahlberg, Ergang Wang
Electrochimica Acta, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Influence of Strain on the Band Gap of Cu<inf>2</inf>O
Alberto Visibile, Richard Baochang Wang, Alberto Vertova, Sandra Rondinini, Alessandro Minguzzi et al.
Chemistry of Materials, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The demethylase NMAD-1 regulates DNA replication and repair in the Caenorhabditis elegans germline.
Simon Yuan Wang, Hui Mao, Hiroki Shibuya, Satoru Uzawa, Zach Klapholz O'Brown et al.
PLoS genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Decay of muons generated by laser-induced processes in ultra-dense hydrogen H(0)
Leif Holmlid, Sveinn Olafsson
Heliyon, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The formation of nitro-aromatic compounds under high NOx and anthropogenic VOC conditions in urban Beijing, China
Y. J. Wang, M. Hu, Y. C. Wang, J. Zheng, D. J. Shang et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Control of anterior GRadient 2 (AGR2) dimerization links endoplasmic reticulum proteostasis to inflammation
M. Maurel, J. Obacz, T. Avril, Y. P. Ding, O. Papadodima et al.
EMBO Molecular Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1543

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?