Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1575

2019

A New Benzopyranyl Cadenane Sesquiterpene and Other Antiplasmodial and Cytotoxic Metabolites from Cleistochlamys kirkii
Stephen S. Nyandoro, Gasper Maeda, J. J. E. Munissi, Amra Gruhonjic, Paul A. Fitzpatrick et al.
Molecules, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Integrins in disguise - mechanosensors in Saccharomyces cerevisiae as functional integrin analogues
Tarek Elhasi, Anders Blomberg
Microbial Cell, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Large Source of Atomic Chlorine From ClNO2 Photolysis at a UK Landfill Site
T. J. Bannan, M. A. H. Khan, Michael Le Breton, M. Priestley, S. D. Worrall et al.
Geophysical Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stabilizing Colloidal Particles against Salting-out by Shortening Surface Grafts
Kristin Jonsson, Jeanette Ulama, Rasmus Persson, Malin Zackrisson Oskolkova, Michael Sztucki et al.
Langmuir, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A practical guide to developing virtual and augmented reality exercises for teaching structural biology.
Maria-Jose Garcia-Bonete, Maja Jensen, Gergely Katona
Biochemistry and molecular biology education : a bimonthly publication of the International Union of Biochemistry and Molecular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Activity Coefficients of Concentrated Salt Solutions: A Monte Carlo Investigation
Zareen Abbas, Elisabet Ahlberg
Journal of Solution Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1575

Visar 201 - 239 av 239

Namn Titel Telefon E-post
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Pathak, Ravi Kant Universitetslektor 031-786 9095 ravikant@chem.gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Neutze, Richard Professor, Proprefekt 031-786 3974 richard.neutze@gu.se
Lindroth, Rickard Doktorand rickard.lindroth@gu.se
Bosman, Robert Doktorand robert.bosman@gu.se
Kjellander, Roland Professor emeritus 031-786 9027 roland.kjellander@gu.se
Ooi, Saik Ann Doktorand saik.ann.ooi@gu.se
Genheden, Samuel Postdoktor samuel.genheden@gu.se
Hua, Sansan Doktorand sansan.hua@gu.se
Westenhoff, Sebastian Professor 031-786 3936 sebastian.westenhoff.2@gu.se
Stenberg, Simon Forskningsingenjör simon.stenberg@gu.se
Johansson, Sofia Doktorand 031-786 9073 sofia.johansson@chem.gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Majdi, Soodabeh Forskningsing förste soodabeh.majdi@chem.gu.se
Rabasco, Stefania Doktorand stefania.rabasco@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Nordholm, Sture Professor emeritus sture.nordholm@gu.se
Mallick, Suman Postdoktor suman.mallick@gu.se
Ghosh, Swagatha Postdoktor swagatha.ghosh@gu.se
Jernevad, Therese Studieadministratör 031-786 3966 therese.jernevad@gu.se
Seifert, Tina Postdoktor tina.seifert@chem.gu.se
Úlfarsdóttir, Tinna Björg Forskningsingenjör tinna.ulfarsdottir@gu.se
Brath, Ulrika Forskningsingenjör 1.e ulrika.brath@gu.se
Lind, Ulrika Forskare 031-786 2587 ulrika.lind@gu.se
Jarmetova, Valida Forskningsbiträde 031-786 3954 valida.jarmetova@chem.gu.se
Nordström, Veronica Ekonom 031-786 5006 veronica.nordstrom@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Orekhov, Vladislav Professor 031-786 3886 vladislav.orekhov@nmr.gu.se
Wahlgren, Weixiao Yuan Forskningsingenjör 1.e weixiao.yuanwahlgren@chem.gu.se
Kong, Xiangrui Postdoktor xiangrui.kong@chem.gu.se
Pei, Xiangyu Forskare xiangyu.pei@chem.gu.se
Ge, Yaxin Doktorand yaxin.ge@gu.se
Yu, Yi Doktorand yi.yu@gu.se
Sallova, Ylber Doktorand ylber.sallova@gu.se
Xu, Yongjin Doktorand yongjin.xu@chem.gu.se
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Takacs, Zoltan Forskningsingenjör 1.e 031-786 6821 zoltan.takacs@gu.se

Visar 201 - 239 av 239

Visar 1 - 10 av 1575

2019

A New Benzopyranyl Cadenane Sesquiterpene and Other Antiplasmodial and Cytotoxic Metabolites from Cleistochlamys kirkii
Stephen S. Nyandoro, Gasper Maeda, J. J. E. Munissi, Amra Gruhonjic, Paul A. Fitzpatrick et al.
Molecules, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Integrins in disguise - mechanosensors in Saccharomyces cerevisiae as functional integrin analogues
Tarek Elhasi, Anders Blomberg
Microbial Cell, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Large Source of Atomic Chlorine From ClNO2 Photolysis at a UK Landfill Site
T. J. Bannan, M. A. H. Khan, Michael Le Breton, M. Priestley, S. D. Worrall et al.
Geophysical Research Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stabilizing Colloidal Particles against Salting-out by Shortening Surface Grafts
Kristin Jonsson, Jeanette Ulama, Rasmus Persson, Malin Zackrisson Oskolkova, Michael Sztucki et al.
Langmuir, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A practical guide to developing virtual and augmented reality exercises for teaching structural biology.
Maria-Jose Garcia-Bonete, Maja Jensen, Gergely Katona
Biochemistry and molecular biology education : a bimonthly publication of the International Union of Biochemistry and Molecular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Activity Coefficients of Concentrated Salt Solutions: A Monte Carlo Investigation
Zareen Abbas, Elisabet Ahlberg
Journal of Solution Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1575

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?