Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 61 - 70 av 1551

2019

Hydroxyazole scaffold-based Plasmodium falciparum dihydroorotate dehydrogenase inhibitors: Synthesis, biological evaluation and X-ray structural studies.
Agnese C Pippione, Stefano Sainas, Parveen Goyal, Ingela Fritzson, Gustavo C Cassiano et al.
European journal of medicinal chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A variety of hydrogenotrophic enrichment cultures catalyse cathodic reactions
S. Saheb-Alam, F. Persson, B. M. Wilen, Malte Hermansson, O. Modin
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Record Chromophore Density in High-Entropy Liquids of Two Low-Melting Perylenes: A New Strategy for Liquid Chromophores
Khushbu Kushwaha, L. Y. Yu, Kati Stranius, Sandeep Kumar Singh, S. Hultmark et al.
Advanced Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Macroscopic heat release in a molecular solar thermal energy storage system
Zhihang Wang, Anna Roffey, Raul Losantos, Anders Lennartson, Martyn Jevric et al.
Energy and Environmental Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nanomedical Relevance of the Intermolecular Interaction Dynamics - Examples from Lysozymes and Insulins
Ruiyan Zhang, Ning Zhang, Marzieh Mohri, Lisha Wu, Thomas Eckert et al.
ACS Omega, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Localised lipid accumulation detected in infarcted mouse heart tissue using ToF-SIMS
S. Samfors, Marcus Ståhlman, Martina Klevstig, Jan Borén, John S. Fletcher
International Journal of Mass Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Interactions between the atmosphere, cryosphere, and ecosystems at northern high latitudes
M. Boy, Erik S Thomson, J. C. A. Navarro, O. Arnalds, E. Batchvarova et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Novel photo-voltaic device based on Bi1-xLaxFeO3 perovskite films with higher efficiency
Tmwj Bandara, Christopher Knee, Maurizio Furlani, Ingvar Albinsson, B. E. Mellander
Journal of Materials Science-Materials in Electronics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A meiosis-specific BRCA2 binding protein recruits recombinases to DNA double-strand breaks to ensure homologous recombination.
Jingjing Zhang, Yasuhiro Fujiwara, Shohei Yamamoto, Hiroki Shibuya
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Development of New Epoxy Resin Monomers - A Delicate Balance between Skin Allergy and Polymerization Properties
David J. Ponting, Miguel A. Ortega, Ida B Niklasson, Isabella Karlsson, Tina Seifert et al.
Chemical Research in Toxicology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 61 - 70 av 1551

Visar 201 - 231 av 231

Namn Titel Telefon E-post
Ooi, Saik Ann Doktorand saik.ann.ooi@gu.se
Genheden, Samuel Postdoktor samuel.genheden@gu.se
Hua, Sansan Doktorand sansan.hua@gu.se
Westenhoff, Sebastian Professor 031-786 3936 sebastian.westenhoff.2@gu.se
Stenberg, Simon Forskningsingenjör simon.stenberg@gu.se
Johansson, Sofia Doktorand 031-786 9073 sofia.johansson@chem.gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Majdi, Soodabeh Forskningsing förste soodabeh.majdi@chem.gu.se
Rabasco, Stefania Doktorand stefania.rabasco@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Nordholm, Sture Professor emeritus sture.nordholm@gu.se
Mallick, Suman Postdoktor suman.mallick@gu.se
Jernevad, Therese Studieadministratör 031-786 3966 therese.jernevad@gu.se
Seifert, Tina Postdoktor tina.seifert@chem.gu.se
Úlfarsdóttir, Tinna Björg Forskningsingenjör tinna.ulfarsdottir@gu.se
Brath, Ulrika Forskningsingenjör 1.e ulrika.brath@gu.se
Lind, Ulrika Forskare 031-786 2587 ulrika.lind@gu.se
Jarmetova, Valida Forskningsbiträde 031-786 3954 valida.jarmetova@chem.gu.se
Nordström, Veronica Ekonom 031-786 5006 veronica.nordstrom@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Orekhov, Vladislav Professor 031-786 3886 vladislav.orekhov@nmr.gu.se
Wahlgren, Weixiao Yuan Forskningsingenjör 1.e weixiao.yuanwahlgren@chem.gu.se
Kong, Xiangrui Postdoktor xiangrui.kong@chem.gu.se
Pei, Xiangyu Forskare xiangyu.pei@chem.gu.se
Ge, Yaxin Doktorand yaxin.ge@gu.se
Yu, Yi Doktorand yi.yu@gu.se
Sallova, Ylber Doktorand ylber.sallova@gu.se
Xu, Yongjin Doktorand yongjin.xu@chem.gu.se
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Takacs, Zoltan Forskningsingenjör 1.e 031-786 6821 zoltan.takacs@gu.se

Visar 201 - 231 av 231

Visar 61 - 70 av 1551

2019

Hydroxyazole scaffold-based Plasmodium falciparum dihydroorotate dehydrogenase inhibitors: Synthesis, biological evaluation and X-ray structural studies.
Agnese C Pippione, Stefano Sainas, Parveen Goyal, Ingela Fritzson, Gustavo C Cassiano et al.
European journal of medicinal chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A variety of hydrogenotrophic enrichment cultures catalyse cathodic reactions
S. Saheb-Alam, F. Persson, B. M. Wilen, Malte Hermansson, O. Modin
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Record Chromophore Density in High-Entropy Liquids of Two Low-Melting Perylenes: A New Strategy for Liquid Chromophores
Khushbu Kushwaha, L. Y. Yu, Kati Stranius, Sandeep Kumar Singh, S. Hultmark et al.
Advanced Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Macroscopic heat release in a molecular solar thermal energy storage system
Zhihang Wang, Anna Roffey, Raul Losantos, Anders Lennartson, Martyn Jevric et al.
Energy and Environmental Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nanomedical Relevance of the Intermolecular Interaction Dynamics - Examples from Lysozymes and Insulins
Ruiyan Zhang, Ning Zhang, Marzieh Mohri, Lisha Wu, Thomas Eckert et al.
ACS Omega, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Localised lipid accumulation detected in infarcted mouse heart tissue using ToF-SIMS
S. Samfors, Marcus Ståhlman, Martina Klevstig, Jan Borén, John S. Fletcher
International Journal of Mass Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Interactions between the atmosphere, cryosphere, and ecosystems at northern high latitudes
M. Boy, Erik S Thomson, J. C. A. Navarro, O. Arnalds, E. Batchvarova et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Novel photo-voltaic device based on Bi1-xLaxFeO3 perovskite films with higher efficiency
Tmwj Bandara, Christopher Knee, Maurizio Furlani, Ingvar Albinsson, B. E. Mellander
Journal of Materials Science-Materials in Electronics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A meiosis-specific BRCA2 binding protein recruits recombinases to DNA double-strand breaks to ensure homologous recombination.
Jingjing Zhang, Yasuhiro Fujiwara, Shohei Yamamoto, Hiroki Shibuya
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Development of New Epoxy Resin Monomers - A Delicate Balance between Skin Allergy and Polymerization Properties
David J. Ponting, Miguel A. Ortega, Ida B Niklasson, Isabella Karlsson, Tina Seifert et al.
Chemical Research in Toxicology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 61 - 70 av 1551

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?