Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 11 - 20 av 1543

2019

Coherent diffractive imaging of microtubules using an X-ray laser.
Gisela Brändén, Greger Hammarin, Rajiv Harimoorthy, Alexander Johansson, David Arnlund et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Amino acids and proteomic acclimation of Staphylococcus aureus when incubated in a defined minimal medium supplemented with 5% sodium chloride
M. M. Alreshidi, R. H. Dunstan, M. M. Macdonald, N. D. Smith, Johan Gottfries et al.
Microbiologyopen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Existing Source for Muon-Catalyzed Nuclear Fusion Can Give Megawatt Thermal Fusion Generator
Leif Holmlid
Fusion science and technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shared Molecular Targets Confer Resistance over Short and Long Evolutionary Timescales
J. Li, I. Vázquez-García, Karl O. Persson, A. González, J. X. Yue et al.
Molecular biology and evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electronically Divergent Triscyclometalated Iridium(III) 2-(1-naphthyl)pyridine Complexes and Their Application in Three-Component Methoxytrifluoromethylation of Styrene
R. E. N. Njogu, Peter Fodran, Y. Tian, L. W. Njenga, D. K. Kariuki et al.
Synlett, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bioisosteres of Indomethacin as Inhibitors of Aldo-Keto Reductase 1C3
M. L. Lolli, I. M. Carnovale, A. C. Pippione, Weixiao Yuan Wahlgren, D. Bonanni et al.
Acs Medicinal Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1543

Visar 151 - 200 av 230

Namn Titel Telefon E-post
Utterhall, Maria Personalhandläggare maria.utterhall@gu.se
Chen, Xin Postdoktor 031-786 3258 sheenaxin@hotmail.com
Genheden, Samuel Postdoktor samuel.genheden@gu.se
Kawale, Ashish Postdoktor ashish.kawale@gu.se
Kong, Xiangrui Postdoktor xiangrui.kong@chem.gu.se
Lovric, Josip Postdoktor josip.lovric@gu.se
Mallick, Suman Postdoktor suman.mallick@gu.se
Navarro, Pedro Postdoktor, Doktor 031-786 9029 pedro.navarro@gu.se
Priestley, Michael Postdoktor michael.priestley@gu.se
Salvador, Christian Mark Postdoktor christian.mark.salvador@gu.se
Seifert, Tina Postdoktor tina.seifert@chem.gu.se
Troussicot, Laura Postdoktor laura.troussicot@gu.se
Wang, Mao Postdoktor mao.wang@gu.se
Yang, Jie Postdoktor jie.yang@gu.se
Ye, Chen Postdoktor chen.ye@gu.se
Zhdanova, Hanna Postdoktor hanna.zhdanova@gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor, Elektrokemi 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Billeter, Martin Professor, Biofysik, NMR, biomolekyler 031-786 3925 martin.billeter@chem.gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Ericson, Marica Professor 031-786 9030 marica.ericson@gu.se
Eriksson, Leif Professor 031-786 9117 leif.eriksson@chem.gu.se
Ewing, Andrew Professor andrew.ewing@gu.se
Fletcher, John Professor 031-786 9105 john.fletcher@chem.gu.se
Gottfries, Johan Professor 031-786 9041 johan.gottfries@chem.gu.se
Grötli, Morten Professor 031-786 9017 morten.grotli@gu.se
Hallquist, Mattias Professor 031-786 9019 mattias.hallquist@gu.se
Hermansson, Malte Professor 031-786 2574 malte.hermansson@cmb.gu.se
Hilmersson, Göran Professor 031-786 9022 goran.hilmersson@gu.se
Håkansson, Mikael Professor 031-786 9025 mikael.hakansson@gu.se
Katona, Gergely Professor 031-786 3959 gergely.katona@cmb.gu.se
Luthman, Kristina Professor, Läkemedelskemi 031-786 9031 kristina.luthman@gu.se
Mahlapuu, Margit Professor margit.mahlapuu@gu.se
Neutze, Richard Professor, Proprefekt 031-786 3974 richard.neutze@gu.se
Nyman, Gunnar Professor 031-786 9035 gunnar.nyman@gu.se
Orekhov, Vladislav Professor 031-786 3886 vladislav.orekhov@nmr.gu.se
Pettersson, Jan Professor 031-786 9072 jan.pettersson.2@gu.se
Pilon, Marc Professor 031-786 3279 marc.pilon@cmb.gu.se
Sunnerhagen, Per Professor 031-786 3830 per.sunnerhagen@cmb.gu.se
Tamas, Markus Professor, Prefekt 031-786 2548 markus.tamas@cmb.gu.se
Westenhoff, Sebastian Professor 031-786 3936 sebastian.westenhoff.2@gu.se
Karlberg, Ann-Therese Professor emerita karlberg@chem.gu.se
Wedborg, Margareta Professor emerita 031-786 9040 margareta.wedborg@chem.gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Holmlid, Leif Professor emeritus 031-786 9076 leif.holmlid@gu.se
Kjellander, Roland Professor emeritus 031-786 9027 roland.kjellander@gu.se
Nordholm, Sture Professor emeritus sture.nordholm@gu.se
Rydström, Jan Professor emeritus, Professor emeritus i biokemi 031-786 3237 jan.rydstrom@gmail.com

Visar 151 - 200 av 230

Visar 11 - 20 av 1543

2019

Coherent diffractive imaging of microtubules using an X-ray laser.
Gisela Brändén, Greger Hammarin, Rajiv Harimoorthy, Alexander Johansson, David Arnlund et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Amino acids and proteomic acclimation of Staphylococcus aureus when incubated in a defined minimal medium supplemented with 5% sodium chloride
M. M. Alreshidi, R. H. Dunstan, M. M. Macdonald, N. D. Smith, Johan Gottfries et al.
Microbiologyopen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Existing Source for Muon-Catalyzed Nuclear Fusion Can Give Megawatt Thermal Fusion Generator
Leif Holmlid
Fusion science and technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shared Molecular Targets Confer Resistance over Short and Long Evolutionary Timescales
J. Li, I. Vázquez-García, Karl O. Persson, A. González, J. X. Yue et al.
Molecular biology and evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electronically Divergent Triscyclometalated Iridium(III) 2-(1-naphthyl)pyridine Complexes and Their Application in Three-Component Methoxytrifluoromethylation of Styrene
R. E. N. Njogu, Peter Fodran, Y. Tian, L. W. Njenga, D. K. Kariuki et al.
Synlett, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bioisosteres of Indomethacin as Inhibitors of Aldo-Keto Reductase 1C3
M. L. Lolli, I. M. Carnovale, A. C. Pippione, Weixiao Yuan Wahlgren, D. Bonanni et al.
Acs Medicinal Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1543

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?