Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 1 - 10 av 1626

2019

DNA checkpoint override and redox signaling in Schizosaccharomyces pombe
Johanna J Sjölander
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Visar 1 - 10 av 1626

Visar 1 - 50 av 236

Namn Titel Telefon E-post
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Anindya, Atsarina Doktorand atsarina.larasati.anindya@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Banacore, Analia Doktorand analia.banacore@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@chem.gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Caputo, Mara Doktorand mara.caputo@gu.se
Carlesso, Antonio Doktorand antonio.carlesso@gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@chem.gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Córdoba Beldad, Carmen Mª Doktorand carmen.ma.cordoba.beldad@gu.se
Córdoba Beldad, Carmen Mª Doktorand carmen.maria.cordoba.beldad@gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Escusa Dos Santos, Luis Filipe Doktorand luis.santos@cmb.gu.se
Gall, Dan Doktorand 031-786 9074 dan.gall@gu.se
Ge, Yaxin Doktorand yaxin.ge@gu.se
Glas, Jessica Doktorand jessica.glas@gu.se
Hammarin, Greger Doktorand greger.hammarin@gu.se
Henry, Léocadie Doktorand leocadie.henry@gu.se
Hering, Jenny Doktorand jenny.hering@gu.se
Hertzog, Manuel Doktorand 031-786 9106 manuel.hertzog@chem.gu.se
Hua, Sansan Doktorand sansan.hua@gu.se
Hörberg, Johanna Doktorand johanna.horberg@gu.se
James, Jeemol Doktorand jeemol.james@gu.se
Jensen, Maja Doktorand maja.jensen@gu.se
Johannesson, Jonatan Doktorand jonatan.johannesson@gu.se
Johansson, Alexander Doktorand 031-786 3932 alexander.johansson@gu.se
Johansson, Sofia Doktorand 031-786 9073 sofia.johansson@chem.gu.se
Jonsson, Kristin Doktorand kristin.jonsson@chem.gu.se
Karim, Alavi Doktorand karim.alavi@chem.gu.se
Keuenhof, Katharina Doktorand katharina.keuenhof@gu.se
Kumar Busayavalasa, Kiran Doktorand kiran.kumar.busayavalasa@gu.se
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson@chem.gu.se
Le Vo, Kim Long Doktorand kim.long.le.vo@gu.se
Li, Linjie Doktorand linjie.li@gu.se
Lidman, Jens Doktorand jens.lidman@gu.se
Lindroth, Rickard Doktorand rickard.lindroth@gu.se
Lindström, Michelle Doktorand michelle.beatrice.lindstrom@gu.se
Lorentzon, Emma Doktorand emma.lorentzon@gu.se
Lork, Alicia Andrea Doktorand alicia.lork@gu.se
Malak, Monika Doktorand 031-786 9110 monika.malak@gu.se

Visar 1 - 50 av 236

Visar 1 - 10 av 1626

2019

DNA checkpoint override and redox signaling in Schizosaccharomyces pombe
Johanna J Sjölander
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Visar 1 - 10 av 1626

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?