Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 61 - 70 av 1557

2019

A practical guide to developing virtual and augmented reality exercises for teaching structural biology.
Maria-Jose Garcia-Bonete, Maja Jensen, Gergely Katona
Biochemistry and molecular biology education : a bimonthly publication of the International Union of Biochemistry and Molecular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Allergic contact dermatitis to hydroperoxides of limonene and dose-response relationship - a repeated open application test (ROAT) study.
Niels H Bennike, Lina Palangi, Johanna Bråred Christensson, Ulrika Nilsson, Claus Zachariae et al.
Contact dermatitis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Functional and solution structure studies of amino sugar deacetylase and deaminase enzymes from Staphylococcus aureus
James S Davies, David Coombes, Christopher R Horne, F Grant Pearce, Rosmarie Friemann et al.
FEBS Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Secondary organic aerosol reduced by mixture of atmospheric vapours
Gordon McFiggans, Thomas F. Mentel, Jürgen Wildt, Pullinen, Iida, Sungah Kang et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Merits and pitfalls of conventional and covalent docking in identifying new hydroxyl aryl aldehyde like compounds as human IRE1 inhibitors
Antonio Carlesso, C. Chintha, A. M. Gorman, A. Samali, Leif A Eriksson
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hydroxyazole scaffold-based Plasmodium falciparum dihydroorotate dehydrogenase inhibitors: Synthesis, biological evaluation and X-ray structural studies.
Agnese C Pippione, Stefano Sainas, Parveen Goyal, Ingela Fritzson, Gustavo C Cassiano et al.
European journal of medicinal chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A variety of hydrogenotrophic enrichment cultures catalyse cathodic reactions
S. Saheb-Alam, F. Persson, B. M. Wilen, Malte Hermansson, O. Modin
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Record Chromophore Density in High-Entropy Liquids of Two Low-Melting Perylenes: A New Strategy for Liquid Chromophores
Khushbu Kushwaha, L. Y. Yu, Kati Stranius, Sandeep Kumar Singh, S. Hultmark et al.
Advanced Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Macroscopic heat release in a molecular solar thermal energy storage system
Zhihang Wang, Anna Roffey, Raul Losantos, Anders Lennartson, Martyn Jevric et al.
Energy and Environmental Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 61 - 70 av 1557

Visar 201 - 235 av 235

Namn Titel Telefon E-post
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Holmlid, Leif Professor emeritus 031-786 9076 leif.holmlid@gu.se
Kjellander, Roland Professor emeritus 031-786 9027 roland.kjellander@gu.se
Nordholm, Sture Professor emeritus sture.nordholm@gu.se
Rydström, Jan Professor emeritus, Professor emeritus i biokemi 031-786 3237 jan.rydstrom@gmail.com
Andersson, Patrik Professor, adjungerad patrik.andersson@gu.se
Lindfors, Lennart Professor, adjungerad lennart.lindfors@gu.se
Olsson, Roger Professor, gäst oroger@chem.gu.se
Panman van Der Meer, Claire Programsamordnare claire.panman.van.der.meer@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Englund, Alexander Studieadministratör 031-786 9083 alexander.englund@gu.se
Jegerås Andersson, Elsa Studieadministratör 031-786 9083 elsa.andersson@gu.se
Jernevad, Therese Studieadministratör 031-786 3966 therese.jernevad@gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Gräfenstein, Jürgen Systemingenjör 031-786 9016 jurgen.grafenstein@gu.se
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Universitetslektor 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Farewell, Anne Universitetslektor 031-786 2583 anne.farewell@cmb.gu.se
Grantham, Julie Universitetslektor 031-786 2846 julie.grantham@cmb.gu.se
Hansson, Örjan Universitetslektor, biofysik, spektroskopi, laser, kinetik, elektronöverföring, fotosyntes, kopparpr... 031-786 3929 orjan.hansson@chem.gu.se
Hedfalk, Kristina Universitetslektor, Proprefekt 031-786 3923 kristina.hedfalk@chem.gu.se
Liu, Beidong Universitetslektor 031-786 2584 lui.beidong@cmb.gu.se
Nilsson, Jeanette Universitetslektor 031-786 3879 jeanette.nilsson@cmb.gu.se
Pathak, Ravi Kant Universitetslektor 031-786 9095 ravikant@chem.gu.se
Thomson, Erik Universitetslektor 031-786 9071 erik.thomson@gu.se
Warringer, Jonas Universitetslektor 031-786 3961 jonas.warringer@cmb.gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Poulsen, Jens Universitetslektor, adjungerad jens.poulsen@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Höög, Johanna Universitetslektor, biträdande 031-786 3937 johanna.hoog@gu.se
Shibuya, Hiroki Universitetslektor, biträdande hiroki.shibuya@gu.se
Tietze, Alesia A. Universitetslektor, biträdande 031-786 6248 alesia.a.tietze@gu.se
Wallentin, Carl Johan Universitetslektor, biträdande 031-786 9045 carl.johan.wallentin@gu.se

Visar 201 - 235 av 235

Visar 61 - 70 av 1557

2019

A practical guide to developing virtual and augmented reality exercises for teaching structural biology.
Maria-Jose Garcia-Bonete, Maja Jensen, Gergely Katona
Biochemistry and molecular biology education : a bimonthly publication of the International Union of Biochemistry and Molecular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Allergic contact dermatitis to hydroperoxides of limonene and dose-response relationship - a repeated open application test (ROAT) study.
Niels H Bennike, Lina Palangi, Johanna Bråred Christensson, Ulrika Nilsson, Claus Zachariae et al.
Contact dermatitis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Functional and solution structure studies of amino sugar deacetylase and deaminase enzymes from Staphylococcus aureus
James S Davies, David Coombes, Christopher R Horne, F Grant Pearce, Rosmarie Friemann et al.
FEBS Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Secondary organic aerosol reduced by mixture of atmospheric vapours
Gordon McFiggans, Thomas F. Mentel, Jürgen Wildt, Pullinen, Iida, Sungah Kang et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Merits and pitfalls of conventional and covalent docking in identifying new hydroxyl aryl aldehyde like compounds as human IRE1 inhibitors
Antonio Carlesso, C. Chintha, A. M. Gorman, A. Samali, Leif A Eriksson
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hydroxyazole scaffold-based Plasmodium falciparum dihydroorotate dehydrogenase inhibitors: Synthesis, biological evaluation and X-ray structural studies.
Agnese C Pippione, Stefano Sainas, Parveen Goyal, Ingela Fritzson, Gustavo C Cassiano et al.
European journal of medicinal chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A variety of hydrogenotrophic enrichment cultures catalyse cathodic reactions
S. Saheb-Alam, F. Persson, B. M. Wilen, Malte Hermansson, O. Modin
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Record Chromophore Density in High-Entropy Liquids of Two Low-Melting Perylenes: A New Strategy for Liquid Chromophores
Khushbu Kushwaha, L. Y. Yu, Kati Stranius, Sandeep Kumar Singh, S. Hultmark et al.
Advanced Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Macroscopic heat release in a molecular solar thermal energy storage system
Zhihang Wang, Anna Roffey, Raul Losantos, Anders Lennartson, Martyn Jevric et al.
Energy and Environmental Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 61 - 70 av 1557

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?