Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen bedriver högkvalitativ forskning och utbildning inom inom kemiska vetenskaper och molekylära livsvetenskaper.

Våra forskargrupperär aktiva inom

  • analytisk kemi
  • atmosfärsvetenskap
  • biokemi
  • fysikalisk kemi
  • läkemedelskemi
  • oorganisk kemi
  • organisk kemi
  • cellbiologi
  • genetik
  • genomik
  • mikrobiologi
  • molekylärbiologi
  • strukturbiologi.

Våra forskare har många tvärvetenskapliga samarbeten, både nationellt och internationellt, och bidrar starkt till Göteborgs universitets topprankning inom life science enligt Shanghairankningen 2019.

Institutionen ansvarar för utbildning på grundläggande nivå inom programmen för kemi, organisk kemi och läkemedelskemi, molekylärbiologi, genomik och systembiologi samt receptarieprogrammet. Med många valmöjligheter inom utbildningen kan våra studenter kombinera undervisningsämnena till en unik profil inom life science.

Institutionen finns i Kemihuset på Campus Johanneberg och i Lundbergslaboratoriet på Campus Medicinareberget.

Visar 41 - 50 av 1719

2020

Genomic and transcriptomic analysis of Candida intermedia reveals the genetic determinants for its xylose-converting capacity
C. Geijer, F. Faria-Oliveira, A. D. Moreno, Simon Stenberg, S. Mazurkewich et al.
Biotechnology for Biofuels, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The BRCA2-MEILB2-BRME1 complex governs meiotic recombination and impairs the mitotic BRCA2-RAD51 function in cancer cells.
Jingjing Zhang, Manickam Gurusaran, Yasuhiro Fujiwara, Kexin Zhang, Meriem Echbarthi et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lighting Up DNA with the Environment-Sensitive Bright Adenine Analogue qAN4
A. F. F?chtbauer, M. S. Wranne, S. Sarangamath, Mattias Bood, A. H. El-Sagheer et al.
Chempluschem, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A tool for visualizing protein motions in time-resolved crystallography
Cecilia Wickstrand, Gergely Katona, T. Nakane, P. Nogly, J. Standfuss et al.
Structural Dynamics-Us, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantum biology revisited
J. S. Cao, R. J. Cogdell, D. F. Coker, H. G. Duan, J. Hauer et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Formation of CO+ by radiative association II
M Zamecnikova, Magnus Gustafsson, Gunnar Nyman, P Soldan
Monthly notices of the Royal Astronomical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 1719

Visar 1 - 50 av 224

Namn Titel Telefon E-post
Påsse Sundvall, Kalle Administrativ chef, inst kalle.passe.sundvall@gu.se
Abujubara, Helal Doktorand helal.abujubara@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Anindya, Atsarina Larasati Doktorand atsarina.larasati.anindya@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Banacore, Analia Doktorand analia.banacore@gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@chem.gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Caputo, Mara Doktorand mara.caputo@gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Cravcenco, Alex Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Córdoba Beldad, Carmen Mª Doktorand carmen.maria.cordoba.beldad@gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Escusa Dos Santos, Luis Filipe Doktorand luis.santos@cmb.gu.se
Ge, Yaxin Doktorand yaxin.ge@gu.se
Glas, Jessica Doktorand jessica.glas@gu.se
Hammarin, Greger Doktorand greger.hammarin@gu.se
Hertzog, Manuel Doktorand 031-786 9106 manuel.hertzog@chem.gu.se
Hua, Sansan Doktorand Sansan.Hua@neuro.gu.se
Hörberg, Johanna Doktorand johanna.horberg@gu.se
James, Jeemol Doktorand jeemol.james@gu.se
Jensen, Maja Doktorand maja.jensen@gu.se
Johannesson, Jonatan Doktorand jonatan.johannesson@gu.se
Johansson, Alexander Doktorand 031-786 3932 alexander.johansson@gu.se
Karim, Alavi Doktorand karim.alavi@chem.gu.se
Keuenhof, Katharina Doktorand katharina.keuenhof@gu.se
Kumar Busayavalasa, Kiran Doktorand kiran.kumar.busayavalasa@gu.se
Larsson, Anna Doktorand 031-786 9058 anna.larsson@chem.gu.se
Le Vo, Kim Long Doktorand kim.long.le.vo@gu.se
Li, Linjie Doktorand linjie.li@gu.se
Lidman, Jens Doktorand jens.lidman@gu.se
Lindroth, Rickard Doktorand rickard.lindroth@gu.se
Lindström, Michelle Doktorand michelle.beatrice.lindstrom@gu.se
Lorentzon, Emma Doktorand emma.lorentzon@gu.se
Lork, Alicia Andrea Doktorand alicia.lork@gu.se
Malak, Monika Doktorand 031-786 9110 monika.malak@gu.se
Mitra, Kalyan Doktorand 031-786 9068 kalyan.mitra@gu.se
Mony, Jürgen Doktorand jurgen.mony@chem.gu.se
Munem, Marwa Doktorand 031-786 9055 marwa.munem@chem.gu.se
Nguyen, Duc Khanh Tho Doktorand duc.khanh.tho.nguyen@gu.se
Nimmrich, Amke Doktorand amke.nimmrich@cmb.gu.se
Okeke, Damasus Doktorand damasus.okeke@gu.se

Visar 1 - 50 av 224

Visar 41 - 50 av 1719

2020

Genomic and transcriptomic analysis of Candida intermedia reveals the genetic determinants for its xylose-converting capacity
C. Geijer, F. Faria-Oliveira, A. D. Moreno, Simon Stenberg, S. Mazurkewich et al.
Biotechnology for Biofuels, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The BRCA2-MEILB2-BRME1 complex governs meiotic recombination and impairs the mitotic BRCA2-RAD51 function in cancer cells.
Jingjing Zhang, Manickam Gurusaran, Yasuhiro Fujiwara, Kexin Zhang, Meriem Echbarthi et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lighting Up DNA with the Environment-Sensitive Bright Adenine Analogue qAN4
A. F. F?chtbauer, M. S. Wranne, S. Sarangamath, Mattias Bood, A. H. El-Sagheer et al.
Chempluschem, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A tool for visualizing protein motions in time-resolved crystallography
Cecilia Wickstrand, Gergely Katona, T. Nakane, P. Nogly, J. Standfuss et al.
Structural Dynamics-Us, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantum biology revisited
J. S. Cao, R. J. Cogdell, D. F. Coker, H. G. Duan, J. Hauer et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Formation of CO+ by radiative association II
M Zamecnikova, Magnus Gustafsson, Gunnar Nyman, P Soldan
Monthly notices of the Royal Astronomical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 1719

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2020-06-26
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?