Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 11 - 20 av 1543

2019

Coherent diffractive imaging of microtubules using an X-ray laser.
Gisela Brändén, Greger Hammarin, Rajiv Harimoorthy, Alexander Johansson, David Arnlund et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Amino acids and proteomic acclimation of Staphylococcus aureus when incubated in a defined minimal medium supplemented with 5% sodium chloride
M. M. Alreshidi, R. H. Dunstan, M. M. Macdonald, N. D. Smith, Johan Gottfries et al.
Microbiologyopen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Existing Source for Muon-Catalyzed Nuclear Fusion Can Give Megawatt Thermal Fusion Generator
Leif Holmlid
Fusion science and technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shared Molecular Targets Confer Resistance over Short and Long Evolutionary Timescales
J. Li, I. Vázquez-García, Karl O. Persson, A. González, J. X. Yue et al.
Molecular biology and evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electronically Divergent Triscyclometalated Iridium(III) 2-(1-naphthyl)pyridine Complexes and Their Application in Three-Component Methoxytrifluoromethylation of Styrene
R. E. N. Njogu, Peter Fodran, Y. Tian, L. W. Njenga, D. K. Kariuki et al.
Synlett, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bioisosteres of Indomethacin as Inhibitors of Aldo-Keto Reductase 1C3
M. L. Lolli, I. M. Carnovale, A. C. Pippione, Weixiao Yuan Wahlgren, D. Bonanni et al.
Acs Medicinal Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1543

Visar 1 - 50 av 230

Namn Titel Telefon E-post
Dahl, Peter Forskningsingenjör peter.dahl@cmb.gu.se
Isaksson, Linnéa Forskare linnea.isaksson@chem.gu.se
Ewing, Andrew Professor andrew.ewing@gu.se
Moussavi Nik, Ali Forskare ali.moussavi@cmb.gu.se
Kumar Busayavalasa, Kiran Doktorand kiran.kumar.busayavalasa@gu.se
Karim, Alavi Doktorand karim.alavi@chem.gu.se
Båth, Petra Forskningsingenjör petra.bath@gu.se
Olsson, Roger Professor, gäst oroger@chem.gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Jonsson, Kristin Doktorand kristin.jonsson@chem.gu.se
Poulsen, Jens Universitetslektor, adjungerad jens.poulsen@gu.se
Hua, Sansan Doktorand sansan.hua@gu.se
Safari, Cecilia Doktorand cecilia.safari@gu.se
Bosman, Robert Doktorand robert.bosman@gu.se
Claesson, Elin Doktorand elin.claesson@chem.gu.se
Persson, Karl Doktorand karl.persson@cmb.gu.se
Henry, Léocadie Doktorand leocadie.henry@gu.se
Schmitz, Florian Doktorand florian.schmitz@chem.gu.se
Carlesso, Antonio Doktorand antonio.carlesso@gu.se
Cravcenco, Alexei Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Zabeo, Davide Doktorand davide.zabeo@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Genheden, Samuel Postdoktor samuel.genheden@gu.se
Reyahi, Azadeh Forskare azadeh.reyahi@gu.se
Majdi, Soodabeh Forskningsing förste soodabeh.majdi@chem.gu.se
Vallin, Josefine Doktorand josefin.vallin@gu.se
Hammarin, Greger Doktorand greger.hammarin@gu.se
Xu, Yongjin Doktorand yongjin.xu@chem.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@chem.gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Panman, Matthijs Forskningsingenjör 1.e matthijs.panman@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Sarabi, Daniel Doktorand daniel.sarabi@gu.se
Seifert, Tina Postdoktor tina.seifert@chem.gu.se
Zhang, Jingjing Doktorand jingjing.zhang@gu.se
Phan, Thi Ngoc Nhu Forskare nhu.phan@chem.gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Palm, Martin Doktorand martin.palm@gu.se
Lindfors, Lennart Professor, adjungerad lennart.lindfors@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Andersson, Patrik Professor, adjungerad patrik.andersson@gu.se
Lundgren, Anders Eu-postdoc (marie curiestip) anders.lundgren@gu.se
Panagaki, Dimitra Doktorand dimitra.panagaki@neuro.gu.se
Simonsson, Isabelle Doktorand isabelle.simonsson@gu.se
Lindström, Michelle Doktorand michelle.beatrice.lindstrom@gu.se
Shibuya, Hiroki Universitetslektor, biträdande hiroki.shibuya@gu.se
Ortolani, Giorgia Doktorand giorgia.ortolani@gu.se
Jensen, Maja Doktorand maja.jensen@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se

Visar 1 - 50 av 230

Visar 11 - 20 av 1543

2019

Coherent diffractive imaging of microtubules using an X-ray laser.
Gisela Brändén, Greger Hammarin, Rajiv Harimoorthy, Alexander Johansson, David Arnlund et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Amino acids and proteomic acclimation of Staphylococcus aureus when incubated in a defined minimal medium supplemented with 5% sodium chloride
M. M. Alreshidi, R. H. Dunstan, M. M. Macdonald, N. D. Smith, Johan Gottfries et al.
Microbiologyopen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Existing Source for Muon-Catalyzed Nuclear Fusion Can Give Megawatt Thermal Fusion Generator
Leif Holmlid
Fusion science and technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shared Molecular Targets Confer Resistance over Short and Long Evolutionary Timescales
J. Li, I. Vázquez-García, Karl O. Persson, A. González, J. X. Yue et al.
Molecular biology and evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electronically Divergent Triscyclometalated Iridium(III) 2-(1-naphthyl)pyridine Complexes and Their Application in Three-Component Methoxytrifluoromethylation of Styrene
R. E. N. Njogu, Peter Fodran, Y. Tian, L. W. Njenga, D. K. Kariuki et al.
Synlett, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bioisosteres of Indomethacin as Inhibitors of Aldo-Keto Reductase 1C3
M. L. Lolli, I. M. Carnovale, A. C. Pippione, Weixiao Yuan Wahlgren, D. Bonanni et al.
Acs Medicinal Chemistry Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1543

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?