Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen bedriver högkvalitativ forskning och utbildning inom inom kemiska vetenskaper och molekylära livsvetenskaper.

Våra forskargrupperär aktiva inom

  • analytisk kemi
  • atmosfärsvetenskap
  • biokemi
  • fysikalisk kemi
  • läkemedelskemi
  • oorganisk kemi
  • organisk kemi
  • cellbiologi
  • genetik
  • genomik
  • mikrobiologi
  • molekylärbiologi
  • strukturbiologi.

Våra forskare har många tvärvetenskapliga samarbeten, både nationellt och internationellt, och bidrar starkt till Göteborgs universitets topprankning inom life science enligt Shanghairankningen 2019.

Institutionen ansvarar för utbildning på grundläggande nivå inom programmen för kemi, organisk kemi och läkemedelskemi, molekylärbiologi, genomik och systembiologi samt receptarieprogrammet. Med många valmöjligheter inom utbildningen kan våra studenter kombinera undervisningsämnena till en unik profil inom life science.

Institutionen finns i Kemihuset på Campus Johanneberg och i Lundbergslaboratoriet på Campus Medicinareberget.

Visar 41 - 50 av 1719

2020

Genomic and transcriptomic analysis of Candida intermedia reveals the genetic determinants for its xylose-converting capacity
C. Geijer, F. Faria-Oliveira, A. D. Moreno, Simon Stenberg, S. Mazurkewich et al.
Biotechnology for Biofuels, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The BRCA2-MEILB2-BRME1 complex governs meiotic recombination and impairs the mitotic BRCA2-RAD51 function in cancer cells.
Jingjing Zhang, Manickam Gurusaran, Yasuhiro Fujiwara, Kexin Zhang, Meriem Echbarthi et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lighting Up DNA with the Environment-Sensitive Bright Adenine Analogue qAN4
A. F. F?chtbauer, M. S. Wranne, S. Sarangamath, Mattias Bood, A. H. El-Sagheer et al.
Chempluschem, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A tool for visualizing protein motions in time-resolved crystallography
Cecilia Wickstrand, Gergely Katona, T. Nakane, P. Nogly, J. Standfuss et al.
Structural Dynamics-Us, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantum biology revisited
J. S. Cao, R. J. Cogdell, D. F. Coker, H. G. Duan, J. Hauer et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Formation of CO+ by radiative association II
M Zamecnikova, Magnus Gustafsson, Gunnar Nyman, P Soldan
Monthly notices of the Royal Astronomical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 1719

Visar 1 - 50 av 224

Namn Titel Telefon E-post
Dahl, Peter Forskningsingenjör peter.dahl@cmb.gu.se
Ewing, Andrew Professor andrew.ewing@gu.se
Nik, Ali Forskare ali.nik@cmb.gu.se
Kumar Busayavalasa, Kiran Doktorand kiran.kumar.busayavalasa@gu.se
Karim, Alavi Doktorand karim.alavi@chem.gu.se
Båth, Petra Forskningsingenjör 1.e petra.bath@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Poulsen, Jens Universitetslektor, adjungerad jens.poulsen@gu.se
Hua, Sansan Doktorand Sansan.Hua@neuro.gu.se
Persson, Karl Doktorand karl.persson@cmb.gu.se
Schmitz, Florian Doktorand florian.schmitz@chem.gu.se
Cravcenco, Alex Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Zabeo, Davide Doktorand davide.zabeo@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Genheden, Samuel Postdoktor samuel.genheden@gu.se
Majdi, Soodabeh Forskningsing förste soodabeh.majdi@chem.gu.se
Vallin, Josefine Doktorand josefin.vallin@gu.se
Hammarin, Greger Doktorand greger.hammarin@gu.se
Xu, Yongjin Doktorand yongjin.xu@chem.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Panman, Matthijs Forskningsingenjör 1.e matthijs.panman@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Zhang, Jingjing Doktorand jingjing.zhang@gu.se
Phan, Thi Ngoc Nhu Forskare nhu.phan@chem.gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Palm, Martin Doktorand martin.palm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Lundgren, Anders Forskare anders.lundgren@gu.se
Panagaki, Dimitra Doktorand dimitra.panagaki@neuro.gu.se
Simonsson, Isabelle Doktorand isabelle.simonsson@gu.se
Lindström, Michelle Doktorand michelle.beatrice.lindstrom@gu.se
Shibuya, Hiroki Universitetslektor, biträdande hiroki.shibuya@gu.se
Ortolani, Giorgia Doktorand giorgia.ortolani@gu.se
Jensen, Maja Doktorand maja.jensen@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Mony, Jürgen Doktorand jurgen.mony@chem.gu.se
Sulskis, Darius Doktorand darius.sulskis@gu.se
James, Jeemol Doktorand jeemol.james@gu.se
Stenberg, Simon Postdoktor simon.stenberg@gu.se
Salvador, Christian Mark Forskare christian.mark.salvador@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Ye, Chen Forskare chen.ye@gu.se
Úlfarsdóttir, Tinna Björg Forskningsingenjör tinna.ulfarsdottir@gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Eu-postdoc (marie curiestip) mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Rodrigues, Joana Isabel Doktorand joana.rodrigues@gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Suarez, Carolina Postdoktor carolina.suarez@cmb.gu.se
Troussicot, Laura Forskare laura.troussicot@gu.se

Visar 1 - 50 av 224

Visar 41 - 50 av 1719

2020

Genomic and transcriptomic analysis of Candida intermedia reveals the genetic determinants for its xylose-converting capacity
C. Geijer, F. Faria-Oliveira, A. D. Moreno, Simon Stenberg, S. Mazurkewich et al.
Biotechnology for Biofuels, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The BRCA2-MEILB2-BRME1 complex governs meiotic recombination and impairs the mitotic BRCA2-RAD51 function in cancer cells.
Jingjing Zhang, Manickam Gurusaran, Yasuhiro Fujiwara, Kexin Zhang, Meriem Echbarthi et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lighting Up DNA with the Environment-Sensitive Bright Adenine Analogue qAN4
A. F. F?chtbauer, M. S. Wranne, S. Sarangamath, Mattias Bood, A. H. El-Sagheer et al.
Chempluschem, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A tool for visualizing protein motions in time-resolved crystallography
Cecilia Wickstrand, Gergely Katona, T. Nakane, P. Nogly, J. Standfuss et al.
Structural Dynamics-Us, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantum biology revisited
J. S. Cao, R. J. Cogdell, D. F. Coker, H. G. Duan, J. Hauer et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Formation of CO+ by radiative association II
M Zamecnikova, Magnus Gustafsson, Gunnar Nyman, P Soldan
Monthly notices of the Royal Astronomical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 1719

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2020-06-26
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?