Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen bedriver högkvalitativ forskning och utbildning inom inom kemiska vetenskaper och molekylära livsvetenskaper.

Våra forskargrupperär aktiva inom

  • analytisk kemi
  • atmosfärsvetenskap
  • biokemi
  • fysikalisk kemi
  • läkemedelskemi
  • oorganisk kemi
  • organisk kemi
  • cellbiologi
  • genetik
  • genomik
  • mikrobiologi
  • molekylärbiologi
  • strukturbiologi.

Våra forskare har många tvärvetenskapliga samarbeten, både nationellt och internationellt, och bidrar starkt till Göteborgs universitets topprankning inom life science enligt Shanghairankningen 2019.

Institutionen ansvarar för utbildning på grundläggande nivå inom programmen för kemi, organisk kemi och läkemedelskemi, molekylärbiologi, genomik och systembiologi samt receptarieprogrammet. Med många valmöjligheter inom utbildningen kan våra studenter kombinera undervisningsämnena till en unik profil inom life science.

Institutionen finns i Kemihuset på Campus Johanneberg och i Lundbergslaboratoriet på Campus Medicinareberget.

Visar 1 - 10 av 1728

2020

Subcellular Mass Spectrometry Imaging and Absolute Quantitative Analysis across Organelles
Aurélien Thomen, Neda Najafinobar, Florent Penen, Emma Kay, Pratik P. Upadhyay et al.
ACS nano, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A redox-sensitive thiol in Wis1 modulates the fission yeast MAPK response to H2O2 and is the target of a small molecule.
Johanna J Sjölander, Agata Tarczykowska, Cecilia Picazo, Itziar Cossio, Itedale Namro Redwan et al.
Molecular and Cellular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Elastic strain-hardening and shear-thickening exhibited by thermoreversible physical hydrogels based on poly(alkylene oxide)-grafted hyaluronic acid or carboxymethylcellulose
Markus Andersson Trojer, Mats Andersson, Johan Bergenholtz, Paul Gatenholm
Physical Chemistry Chemical Physics - PCCP, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Post-glacial establishment of locally adapted fish populations over a steep salinity gradient
Erica H Leder, Carl André, Alan Le Moan, Mats H. Töpel, Anders Blomberg et al.
Journal of Evolutionary Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Understanding Solid-Gas Reaction Mechanisms by Operando Soft X-Ray Absorption Spectroscopy at Ambient Pressure
L. Braglia, M. Fracchia, P. Ghigna, A. Minguzzi, D. Meroni et al.
Journal of Physical Chemistry C, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Multicomponent gas separation and purification using advanced 2D carbonaceous nanomaterials
Sayyed Jalil Mahdihzadeh, E. K. Goharshadi
Rsc Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Deciphering the selectivity of inhibitor MKC9989 towards residue K907 in IRE1 alpha; a multiscale in silico approach
Sayyed Jalil Mahdihzadeh, Antonio Carlesso, Leif A Eriksson
Rsc Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kinetic, Thermodynamic, and Crystallographic Studies of 2-Triazolylthioacetamides as Verona Integron-Encoded Metallo-beta-Lactamase 2 (VIM-2) Inhibitor
Y. Xiang, Y. J. Zhang, Y. Ge, Y. J. Zhou, C. Chen et al.
Biomolecules, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1728

Visar 1 - 50 av 222

Namn Titel Telefon E-post
Abbas, Zareen Universitetslektor 031-786 9015 zareen.abbas@gu.se
Abujubara, Helal Doktorand helal.abujubara@gu.se
Ahlberg, Elisabet Professor emerita 031-786 9002 elisabet.ahlberg@gu.se
Ahlberg Gagnér, Viktor Doktorand viktor.ahlberg.gagner@gu.se
Ahlborg, Hannah Studieadministratör 031-786 9097 hannah.ahlborg@gu.se
Alalam, Hanna Doktorand hanna.alalam@gu.se
Alm Rosenblad, Magnus Forskare 031-786 3958 magnus.almrosenblad@cmb.gu.se
Amberntson, Ann Ekonom 031-786 9004 ambernts@chem.gu.se
Amiri Aref, Mohaddeseh Eu-postdoc (marie curiestip) mohaddeseh.amiri.aref@gu.se
Andersson, Elsa Studieadministratör 031-786 9083 elsa.andersson@gu.se
Andersson, Jennifer Forskningsadministratör 031-786 1439 jennifer.andersson@gu.se
Andersson, Poh Lin Ekonom 031-786 6819 poh.lin.andersson@gu.se
Andersson, Rebecka Doktorand rebecka.andersson@gu.se
Andersson, Stefanie Doktorand stefanie.andersson@gu.se
Andersson, Viktor Doktorand viktor.andersson@cmb.gu.se
Anindya, Atsarina Larasati Doktorand atsarina.larasati.anindya@gu.se
Aspholm, Emelie Doktorand emelie.aspholm@gu.se
Banacore, Analia Doktorand analia.banacore@gu.se
Bergenholtz, Johan Professor 031-786 9078 johan.bergenholtz@gu.se
Berglin, Mattias Universitetslektor, adjungerad mattias.berglin@cmb.gu.se
Björemark, Per Martin Studievägledare 031-786 9013 per.martin.bjoremark@gu.se
Bliman, David Forskare david.bliman@gu.se
Blomberg, Anders Professor anders.blomberg@cmb.gu.se
Boman, Johan Professor 031-786 9009 johan.boman@gu.se
Brath, Ulrika Forskningsingenjör 1.e ulrika.brath@gu.se
Brändén, Gisela Universitetslektor 031-786 3915 gisela.branden@gu.se
Bråred Christensson, Johanna Forskare/​determatolog 031-786 9111 brared@chem.gu.se
Burdakova, Daria Doktorand 031-786 9032 daria.burdakova@chem.gu.se
Burm, Katleen Kommunikatör 031-786 6156 katleen.burm@gu.se
Burmann, Björn Marcus Universitetslektor, biträdande bjorn.marcus.burmann@gu.se
Bäckdahl, Linn Ekonom 031-786 9008 linn.backdahl@chem.gu.se
Båth, Petra Forskningsingenjör 1.e petra.bath@gu.se
Börje, Anna Universitetslektor 031-786 9012 anna.borje@gu.se
Börjesson, Karl Universitetslektor 031-786 9099 karl.borjesson@gu.se
Börjesson, Per Doktorand borjesson.per@gu.se
Cansby, Emmelie Forskningsingenjör emmelie.cansby@gu.se
Caputo, Mara Doktorand mara.caputo@gu.se
Carlsson, Peter Professor 031-786 3804 peter.carlsson@cmb.gu.se
Castarede, Dimitri Doktorand 031-786 9075 dimitri.castarede@chem.gu.se
Cellini, Andrea Doktorand andrea.cellini@gu.se
Chavan, Sonali Doktorand sonali.chavan@gu.se
Cherkupally, Prabhakar Eu-postdoc (marie curiestip) prabhakar.cherkupally@gu.se
Cravcenco, Alex Doktorand alexei.cravcenco@gu.se
Croft, Jacob Doktorand jacob.croft@gu.se
Córdoba Beldad, Carmen Mª Doktorand carmen.maria.cordoba.beldad@gu.se
Da Silva Lima, Alex Postdoktor alex.da.silva.lima@gu.se
Dahl, Peter Forskningsingenjör peter.dahl@cmb.gu.se
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Echbarthi, Meriem Forskare meriem.echbarthi@gu.se

Visar 1 - 50 av 222

Visar 1 - 10 av 1728

2020

Subcellular Mass Spectrometry Imaging and Absolute Quantitative Analysis across Organelles
Aurélien Thomen, Neda Najafinobar, Florent Penen, Emma Kay, Pratik P. Upadhyay et al.
ACS nano, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A redox-sensitive thiol in Wis1 modulates the fission yeast MAPK response to H2O2 and is the target of a small molecule.
Johanna J Sjölander, Agata Tarczykowska, Cecilia Picazo, Itziar Cossio, Itedale Namro Redwan et al.
Molecular and Cellular Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Elastic strain-hardening and shear-thickening exhibited by thermoreversible physical hydrogels based on poly(alkylene oxide)-grafted hyaluronic acid or carboxymethylcellulose
Markus Andersson Trojer, Mats Andersson, Johan Bergenholtz, Paul Gatenholm
Physical Chemistry Chemical Physics - PCCP, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Post-glacial establishment of locally adapted fish populations over a steep salinity gradient
Erica H Leder, Carl André, Alan Le Moan, Mats H. Töpel, Anders Blomberg et al.
Journal of Evolutionary Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Understanding Solid-Gas Reaction Mechanisms by Operando Soft X-Ray Absorption Spectroscopy at Ambient Pressure
L. Braglia, M. Fracchia, P. Ghigna, A. Minguzzi, D. Meroni et al.
Journal of Physical Chemistry C, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Multicomponent gas separation and purification using advanced 2D carbonaceous nanomaterials
Sayyed Jalil Mahdihzadeh, E. K. Goharshadi
Rsc Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Deciphering the selectivity of inhibitor MKC9989 towards residue K907 in IRE1 alpha; a multiscale in silico approach
Sayyed Jalil Mahdihzadeh, Antonio Carlesso, Leif A Eriksson
Rsc Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kinetic, Thermodynamic, and Crystallographic Studies of 2-Triazolylthioacetamides as Verona Integron-Encoded Metallo-beta-Lactamase 2 (VIM-2) Inhibitor
Y. Xiang, Y. J. Zhang, Y. Ge, Y. J. Zhou, C. Chen et al.
Biomolecules, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1728

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2020-06-26
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?