Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kemi och molekylärbiologi

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kemi och molekylärbiologi
Box 462
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 9 C
Besöksadress: Medicinaregatan 9 C, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 2599
Webbplats: www.cmb.gu.se
Epost: inst.kmb@cmb.gu.se

Prefekt: Markus Tamas

Om enheten

Institutionen finns i Kemihuset på Chalmersområdet (Campus Johanneberg) och i Lundberglaboratoriet på Medicinareberget.

Vid institutionen bedrivs högkvalitativ forskning och utbildning inom ett brett område som sträcker sig hela vägen från atom- och molekylskala via celler till hela organismer. Många av de fenomen vi studerar illustrerar det kemiska och biologiska samspelet mellan molekyler i vår naturliga miljö och i levande system.

Vi deltar i utbildning inom programmen för kemi, molekylärbiologi, läkemedelskemi, genomik och systembiologi, biologi, atmosfärsvetenskap, marina vetenskaper och apotekarprogrammet.

Visar 71 - 80 av 1618

2019

Response to starvation and microbial community composition in microbial fuel cells enriched on different electron donors
S. Saheb-Alam, F. Persson, B. M. Wilen, Malte Hermansson, O. Modin
Microbial Biotechnology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide imaging screen uncovers molecular determinants of arsenite-induced protein aggregation and toxicity
Stefanie Andersson, Joana Rodrigues, Antonia Romero, Sansan Hua, Xinxin Hao et al.
International Conference on Yeast Genetics and Molecular Biology, Gothenburg, Sweden, workshop presentation (2019), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

An Improved Class of Phosphite-Oxazoline Ligands for Pd-Catalyzed Allylic Substitution Reactions
M. Biosca, J. Salto, M. Magre, Per-Ola Norrby, O. Pamies et al.
Acs Catalysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Photoactivation of Drosophila melanogaster cryptochrome through sequential conformational transitions
Oskar Berntsson, R. Rodriguez, Léocadie Henry, Matthijs R Panman, Ashley J Hughes et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chemical-looping combustion in a 100 kW unit using a mixture of synthetic and natural oxygen carriers - Operational results and fate of biomass fuel alkali
I. Gogolev, C. Linderholm, D. Gall, M. Schmitz, T. Mattisson et al.
International Journal of Greenhouse Gas Control, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gas to Particle Partitioning of Organic Acids in the Boreal Atmosphere
Anna Lutz, C. Mohr, Michael Le Breton, F. D. Lopez-Hilfiker, Michael Priestley et al.
Acs Earth and Space Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A method for extracting calibrated volatility information from the FIGAERO-HR-ToF-CIMS and its experimental application
T. J. Bannan, Michael Le Breton, Michael Priestley, S. D. Worrall, A. Bacak et al.
Atmospheric Measurement Techniques, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterization of Aerosol Aging Potentials at Suburban Sites in Northern and Southern China Utilizing a Potential Aerosol Mass (Go:PAM) Reactor and an Aerosol Mass Spectrometer
J. J. Li, Q. Y. Liu, Y. J. Li, T. Y. Liu, D. D. Huang et al.
Journal of Geophysical Research-Atmospheres, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The formation of nitro-aromatic compounds under high NOx and anthropogenic VOC conditions in urban Beijing, China
Y. J. Wang, M. Hu, Y. C. Wang, J. Zheng, D. J. Shang et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 1618

Visar 51 - 100 av 235

Namn Titel Telefon E-post
Devkota, Ranjan Doktorand ranjan.devkota@gu.se
Dimovska Nilsson, Kelly Doktorand kelly.dimovska.nilsson@gu.se
Echbarthi, Meriem Forskare meriem.echbarthi@gu.se
Edlund, Petra Forskningsingenjör petra.edlund@gu.se
Elwing, Hans-Björne Professor emeritus 031-786 2562 hans.elwing@cmb.gu.se
Englund, Alexander Studieadministratör 031-786 9083 alexander.englund@gu.se
Ericson, Marica Professor 031-786 9030 marica.ericson@gu.se
Eriksson, Leif Professor 031-786 9117 leif.eriksson@chem.gu.se
Escusa Dos Santos, Luis Filipe Doktorand luis.santos@cmb.gu.se
Ewing, Andrew Professor andrew.ewing@gu.se
Farewell, Anne Universitetslektor 031-786 2583 anne.farewell@cmb.gu.se
Fletcher, John Professor 031-786 9105 john.fletcher@chem.gu.se
Fodran, Peter Eu-postdoc (marie curiestip) peter.fodran@gu.se
Forsman, Camilla Forskningsingenjör 031-786 9080 camilla.forsman@gu.se
Gall, Dan Doktorand 031-786 9074 dan.gall@gu.se
Ge, Yaxin Doktorand yaxin.ge@gu.se
Genheden, Samuel Postdoktor samuel.genheden@gu.se
Georgoulia, Panagiota Forskare panagiota.georgoulia@gu.se
Ghosh, Swagatha Postdoktor swagatha.ghosh@gu.se
Glas, Jessica Doktorand jessica.glas@gu.se
Gottfries, Johan Professor 031-786 9041 johan.gottfries@chem.gu.se
Grantham, Julie Universitetslektor 031-786 2846 julie.grantham@cmb.gu.se
Gräfenstein, Jürgen Systemingenjör 031-786 9016 jurgen.grafenstein@gu.se
Grötli, Morten Professor 031-786 9017 morten.grotli@gu.se
Hallquist, Mattias Professor 031-786 9019 mattias.hallquist@gu.se
Hammarin, Greger Doktorand greger.hammarin@gu.se
Hansson, Örjan Universitetslektor, biofysik, spektroskopi, laser, kinetik, elektronöverföring, fotosyntes, kopparpr... 031-786 3929 orjan.hansson@chem.gu.se
Hatami, Amir Eu-postdoc (marie curiestip) amir.hatami.2@gu.se
Hedfalk, Kristina Universitetslektor, Proprefekt 031-786 3923 kristina.hedfalk@gu.se
Henry, Léocadie Doktorand leocadie.henry@gu.se
Hering, Jenny Doktorand jenny.hering@gu.se
Hermansson, Malte Professor 031-786 2574 malte.hermansson@cmb.gu.se
Hertzog, Manuel Doktorand 031-786 9106 manuel.hertzog@chem.gu.se
Hilmersson, Göran Professor 031-786 9022 goran.hilmersson@gu.se
Holmlid, Leif Professor emeritus 031-786 9076 leif.holmlid@gu.se
Hu, Keke Postdoktor keke.hu@gu.se
Hua, Sansan Doktorand sansan.hua@gu.se
Håkansson, Mikael Professor 031-786 9025 mikael.hakansson@gu.se
Hörberg, Johanna Doktorand johanna.horberg@gu.se
Höög, Johanna Universitetslektor, biträdande 031-786 3937 johanna.hoog@gu.se
James, Jeemol Doktorand jeemol.james@gu.se
Jarmetova, Valida Forskningsbiträde 031-786 3954 valida.jarmetova@chem.gu.se
Jegerås Andersson, Elsa Studieadministratör 031-786 9083 elsa.andersson@gu.se
Jensen, Maja Doktorand maja.jensen@gu.se
Jernevad-Olin, Therese Studieadministratör 031-786 3966 therese.jernevad@gu.se
Johannesson, Jonatan Doktorand jonatan.johannesson@gu.se
Johansson, Alexander Doktorand 031-786 3932 alexander.johansson@gu.se
Johansson, Ingrid Forskningsingenjör 031-786 2575 ingrid.johansson.4@gu.se
Johansson, Sofia Doktorand 031-786 9073 sofia.johansson@chem.gu.se
Jonsson, Kristin Doktorand kristin.jonsson@chem.gu.se

Visar 51 - 100 av 235

Visar 71 - 80 av 1618

2019

Response to starvation and microbial community composition in microbial fuel cells enriched on different electron donors
S. Saheb-Alam, F. Persson, B. M. Wilen, Malte Hermansson, O. Modin
Microbial Biotechnology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide imaging screen uncovers molecular determinants of arsenite-induced protein aggregation and toxicity
Stefanie Andersson, Joana Rodrigues, Antonia Romero, Sansan Hua, Xinxin Hao et al.
International Conference on Yeast Genetics and Molecular Biology, Gothenburg, Sweden, workshop presentation (2019), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

An Improved Class of Phosphite-Oxazoline Ligands for Pd-Catalyzed Allylic Substitution Reactions
M. Biosca, J. Salto, M. Magre, Per-Ola Norrby, O. Pamies et al.
Acs Catalysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Photoactivation of Drosophila melanogaster cryptochrome through sequential conformational transitions
Oskar Berntsson, R. Rodriguez, Léocadie Henry, Matthijs R Panman, Ashley J Hughes et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chemical-looping combustion in a 100 kW unit using a mixture of synthetic and natural oxygen carriers - Operational results and fate of biomass fuel alkali
I. Gogolev, C. Linderholm, D. Gall, M. Schmitz, T. Mattisson et al.
International Journal of Greenhouse Gas Control, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gas to Particle Partitioning of Organic Acids in the Boreal Atmosphere
Anna Lutz, C. Mohr, Michael Le Breton, F. D. Lopez-Hilfiker, Michael Priestley et al.
Acs Earth and Space Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A method for extracting calibrated volatility information from the FIGAERO-HR-ToF-CIMS and its experimental application
T. J. Bannan, Michael Le Breton, Michael Priestley, S. D. Worrall, A. Bacak et al.
Atmospheric Measurement Techniques, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterization of Aerosol Aging Potentials at Suburban Sites in Northern and Southern China Utilizing a Potential Aerosol Mass (Go:PAM) Reactor and an Aerosol Mass Spectrometer
J. J. Li, Q. Y. Liu, Y. J. Li, T. Y. Liu, D. D. Huang et al.
Journal of Geophysical Research-Atmospheres, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The formation of nitro-aromatic compounds under high NOx and anthropogenic VOC conditions in urban Beijing, China
Y. J. Wang, M. Hu, Y. C. Wang, J. Zheng, D. J. Shang et al.
Atmospheric Chemistry and Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 1618

Sidansvarig: Katleen Burm|Sidan uppdaterades: 2018-04-20
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?